Jestes
niezalogowany
ZALOGUJ

 

Toruń, 17 maja 2023, 15:31, 273/260552Organizator
Dziękujemy za RUN TORUŃ - do zobaczenia podczas Toruń Maratonu

LINK 1: STRONA INTERNETOWA BIEGU
LINK 2: PROFIL BIEGU NA FB
LINK 3: PROFIL BIEGU NA INSTAGRAM
LINK 4: WIĘCEJ INFORMACJI W KALENDARZU
LINK 5: ARCHIWUM: TORUń      

Druga edycja imprezy biegowej w ramach Toruńskiej Triady Kopernikańskiej 2023, a zarazem 12. odsłona RUN TORUŃ – Zwiedzaj ze Zdrowiem!, przechodzi do historii. Niemal 1800 osób zameldowało się na mecie, w tym 350 dzieci podczas sobotnich biegów młodzieżowych.

„Kurz” po majowym bieg powoli opada, a my już dziś zapraszamy na jesienną odsłonę jubileuszowego, 40. maratonu toruńskiego (21-22.10.2023r.)

Zainteresowanie skompletowaniem wyjątkowych medali jest ogromne. Osoby, które nie mogły wystartować w pierwszej edycji Triady wzięły udział w jej wirtualnej odsłonie. Z tej opcji skorzystało niemal 250 osób! Na dniach uruchomiona zostanie także wirtualna wersja 12. RUN TORUŃ.

633
811
1297
1935
2224
2184
2324
1587
521
1041
1264
1794
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
2022
2023
 
+28%
+60%
+49%
+15%
-2%
+6%
-32%
-67%
+100%
+21%
+42%
Historia frekwencji OPEN

Przypominamy, że cały roczny cykl biegów upamiętnia 550. rocznicę urodzin MIKOŁAJA KOPERNIKA, a medal do skompletowania jest trzyelementowy i prezentuje astrolabium perskie z XVIII wieku. Medale składające się w jedną całość mogli zobaczyć biegacze „na żywo” w biurze zawodów 5-tki z Kopernikiem i 12. RUN TORUŃ. Wielkość i ciężar medalu do zdobycia podczas 40. edycji Toruń Maraton cały czas zachwyca każdego z oglądających. To duża satysfakcja dla organizatorów widzieć biegaczy zadowolonych i „głodnych” kolejnych wyzwań biegowych. Wspólna dla całej Triady jest także wizualizacja strojów startowych marki AdRunaLine poszczególnych biegów.

Nieoficjalne wyniki 12. RUN TORUŃ – Zwiedzaj ze Zdrowiem! znajdziecie TUTAJ, wyniki 5-tki z Kopernikiem zaś TUTAJ

Warunki atmosferyczne na trasach biegów

Pogoda podczas największej imprezy TORUŃSKIEJ TRIADY KOPERNIKAŃSKIEJ była idealna na majowe piknikowanie. W miasteczku biegowym zlokalizowanym na Bulwarze Filadelfijskim i w LABIE – Przystani Towarzyskiej, tłumy kibiców i turystów wyczekiwały na biegaczy na mecie. Start na dystansie 10 km był spod Toruń PLAZA, a na 5 km spod MOTOARENY. Start biegaczy na dystansie głównym poprzedzał widowiskowy wyścig na hulajnogach w ramach wyścigu Footbike Euro Cup. W imprezie towarzyszącej wzięli udział zawodnicy z Polski i Czech. Biegacze oceniają warunki atmosferyczne na stosunkowo korzystne. Niestety dokuczające było zbyt intensywne słońce, a także częste porywy wiatru. Ze względu na szybkie trasy biegów, mimo wszystko wielu uczestników mogło powrócić do swych domów z nowymi rekordami życiowymi.

Niesamowita Katarzyna Piotrowska wygrywa dwa dystanse w klasyfikacji kobiet!

Ku zdziwieniu wielu biegaczy dwa pierwsze miejsca, zarówno na dystansie 5, jak i 10 km, należały do Katarzyny Piotrowskiej z Bydgoszczy, reprezentującej barwy TEAMOCHAL. Bydgoszczanka najpierw pokonała dłuższy dystans w czasie 39 min i 2 s, mając bezpieczną przewagę 31 s nad drugą zawodniczką – Sandrą Więckowska z Poznania, a dosłownie godzinę i 15 minut od momentu startu (czyli ok. po 35 min po swoim finiszu) rozpoczęła bieg na dystansie 5 km i ukończyła go z czasem 18 min i 55 s. Warto zaznaczyć, że z mety 10 km na start 5 km był do pokonania spory odcinek trasy. A jak tego dokonała? Możecie dowiedzieć się z wypowiedzi samej zwyciężczyni, która jest poniżej. Już dziś możemy zdradzić, że Katarzyna szykuje się do debiutu na dystansie królewskim podczas 40. Toruń Maraton.

Katarzyna Piotrowska: „Państwa imprezę biegową oceniam bardzo pozytywnie. Bardzo miło wspominam wszystkie biegi, które odbywają się w Toruniu, gdyż są one zorganizowane na bardzo wysokim poziomie. Ostatni raz gościłam w Toruniu podczas Biegu Św. Mikołajów, wówczas udało mi się zając pierwsze miejsce w biegu na 10 km. Nie jest to mój debiut jeśli chodzi o pokonanie dwóch dystansów jednego dnia. Po raz pierwszy zdecydowałam się na podobny start w kwietniu tego roku podczas ,,Wiosennego Festiwalu Biegowego” zorganizowanego w Bydgoszczy przez Pawła Ochala, który jest moim trenerem biegowym - jak widać skutecznym. Wówczas zajęłam drugie miejsce w biegu na 10 km i pierwsze w biegu na 5 km. Trasy biegów Run Toruń ( 5 i 10 km) były bardzo szybkie i ciekawe.

Zwłaszcza bieg po torze Motoareny, był niezwykłym przeżyciem. Jedynym minusem okazała się być pogoda - na co niestety nie mamy wpływu. Wbrew pozorom słońce nie było sprzymierzeńcem biegaczy i przełożyło się to niestety na trochę gorsze czasy. Aktualnie jestem w tzw. ,,maratonie biegowym”, gdyż w przeciągu około dwóch tygodniu wzięłam udział w 7 biegach, które udało mi się wygrać. Mimo dużego zmęczenia startu w Run Toruń nie mogłam sobie odpuścić – była to tzw. ,,wisienka na torcie’’. Choć nie lada wyzwaniem okazały się sprawy logistyczne związane z dotarciem z linii mety 10 km, na linię startu 5 km. Do końca nie wiedziałam, czy uda mi się zdążyć. Jeśli chodzi o same biegi to nie miałam żadnej taktyki - biegłam dla siebie i w miarę swoich możliwości. Oczywiście czułam na ,,plecach” oddech rywalek, jednak była to dla mnie motywacja do tego, żeby nie odpuścić i dać z siebie wszystko do samego końca. Atmosfera biegu była rewelacyjna i na pewno wrócę do Państwa jesienią. Moim kolejnym celem biegowym jest maraton i mam nadzieje, że będzie to maraton w Toruniu.”

Wywiad wideo z Katarzyną Piotrowską dostępny jest TUTAJ

Ostatnie miejsce na podium 10 km z czasem 40 min i 25 s wywalczyła Katarzyna Wrotecka z Piły. Na dystansie 5 km wśród Pań za Katarzyną Piotrowską uplasowały się mieszkanki Torunia - odpowiednio Aoife Delargy (19:21) i Wiktoria Kiprijanovski (19:51)

Torunianin na mecie 12. Run Toruń z rewelacyjnym czasem na dystansie 5 km!

Na „piątkę” od startu do mety wiódł prym torunianin Kamil Szymaniak (K2 Running Team), który osiągnął zdumiewający czas w samotnym biegu 15 min i 31 s. Drugi na mecie Sebastian Waszak z Włocławka (Brothers Team) na Bulwarze Filadelfijski pojawił się po 16 min i 45 s, czyli aż 74 sekundy po zwycięzcy. Trzecie miejsce zajął Daniel Mikielski z Olsztynka (16:56), wyprzedzając o 10 s znanego w lokalnym środowisku biegowym Bartosza Wiligalskiego z Pigży, reprezentującego klub T.S. OPATRUNKI TORUŃ (17:06). A jak ocenia bieg zwycięzca?

Kamil Szymaniak: Atmosfera była super, nawet można stwierdzić, że rodzinna, bo było wielu znajomych - biegaczy oczywiście. Na trasie było nawet sporo kibiców, a zwłaszcza na ostatnim kilometrze, co dodało skrzydeł. Pogoda była najgorsza, a dla mnie to już nawet trochę za ciepło. Dodatkowo przez większość biegu musieliśmy trochę powalczyć z wiatrem. Jak to się mówi "biegaczowi wiatr zawsze w twarz". Na starcie zobaczyłem rywali i z kim przyjdzie mi się ścigać i postanowiłem pobiec swoje.

Także od początku był to bieg samotny. A jeśli chodzi o wynik, chciałem trochę lepiej, no ale na tyle tego dnia było mnie stać. Trasa może i jest profilowo szybka, ale przy wietrznych warunkach nie można było tego odczuć. Trasa w jednym kierunku, chociaż są też lekkie wzniesienia, które dają się odczuć. Jeszcze jeśli chodzi o trasę, to wolę jak jest całkowicie po asfalcie, a mniej jednak tej kostki brukowej, chociaż zdaję sobie sprawę, że to jednak "zwiedzaj ze zdrowiem" i ten bruk to taki jednak zabytek. Bieg godny polecenia, zwłaszcza, jak biega się u siebie, a trasę zna się jak własną kieszeń.


Wywiad wideo z Kamilem Szymaniakiem dostępny jest TUTAJ

Ponad minutową przewagę na trasie dłuższego dystansu zagwarantował sobie Łukasz Jurek z Janikowa (Ciech Soda Polska/Fehlau Run Team). Łukasz linię mety 10 km Run Toruń 2023 pokonał w czasie 33 min i 12 s. Ponad minutę później na mecie pojawił się mieszkaniec Brodnicy reprezentujący klub GKS Fabianki Andrzej Jaranowski (34:14). Ostatnie miejsce na podium należało do torunianina Macieja Tomaszewskiego (34:33)

Jaka kolekcja medali jest już w zasobach uczestników wszystkich edycji RUN TORUŃ?

Finiszerzy wszystkich edycji toruńskiej dyszki mają już w swojej kolekcji medale przedstawiające kolejno Krzywą Wieżę, Dom Kopernika, Ratusz Staromiejski, Pomnik Flisaka, Anioła Toruńskiego, Helios – Pomnik ku czci Kopernika, medal związany z marką promocyjną miasta pod tytułem „Toruń Porusza”, Teatr Baj Pomorski, zegar na wieży Ratusza Staromiejskiego z ruchomymi wskazówkami, Pomnik Mikołaja Kopernik, a także Kościół św. Jakuba. Podczas 12. edycji medal stanowił środkową część astrolabium perskiego z XVIII wieku. Astrolabium to pomiarowy przyrząd astronomiczny używany m.in. przez Mikołaja Kopernika.

Niemal 350 dzieci ukończyło rywalizację podczas 12. RUN TORUŃ 2023!

Biegi dla dzieci i młodzieży od wielu lat towarzyszą cyklicznej imprezie biegowej RUN TORUŃ – Zwiedzaj ze Zdrowiem! Niemal 350 dzieci wzięło udział w tegorocznej edycji w ramach 12. RUN TORUŃ. Rywalizacja dla dzieci i młodzieży odbyła się dzień przed zawodami głównymi – 13 maja. Najmłodsi biegacze w zależności od swojego wieku mieli do pokonania od 100 do 1000 m na wyznaczonej trasie przy galerii. Łącznie odbyło się aż trzynaście biegów – dystanse były zróżnicowane względem kategorii wiekowych. Maluszki do lat 3 mieli do pokonania symboliczne 100 m z opiekunami, a im starsze roczniki, tym dystanse były dłuższe. We wszystkich kategoriach wiekowych wyłaniano i nagradzano trzy najszybsze dziewczynki i trzech chłopców. Każdy bieg poprzedzała wspólna rozgrzewka z instruktorem.

Tegoroczna edycja wydarzenia była pełna radości, sportowej pasji i pozytywnej energii. Podczas wszystkich biegów pogoda sprzyjała sportowej zabawie. Wszystkie dzieci wykazały ogromną determinację i zaangażowanie w bieganiu. Widok małych zawodników, którzy przekraczali metę z uśmiechami na twarzach, był niezwykle inspirujący. Dla każdego uczestnika na mecie czekał wyjątkowy medal, dyplom i słodka niespodzianka, a także inne upominki od naszych sponsorów w pakietach startowych, m.in. krokomierz od Fundacji PHO3NIX. Jesteśmy pod wrażeniem tego, jak dużo projektów dla promocji właściwego stylu życia wśród dzieci i młodzieży realizuje Fundacja Pho3nix! Gratulujemy Pho3nix Foundation efektywnego krzewienia aktywności wśród dzieci i młodzieży.

Aż 34 Gwiazdozbiory rywalizowały w klasyfikacji drużynowej na 5 i 10 km!

Podczas tegorocznej edycji ponownie prowadzona była klasyfikacja drużynowa, tzw. Gwiazdozbiorów na obu dystansach – 5 i 10 km. W klasyfikacji Gwiazdozbiorów mogły wziąć udział drużyny reprezentujące kluby sportowe, firmy, instytucje, inne zbiorowości, a także grupy zawodników startujące pod wspólnym szyldem. Drużyna składała się z 4-6 osób, w tym co najmniej jednej przedstawicielki planety WENUS (kobiety)

Najszybsza na dystansie 5 km była drużyna o nazwie Fast and Fabulous z łącznym czasem uzyskanym przez biegaczy 1 godzina 12 min 49 s w składzie: Aoife Delargy, Mateusz Krawiec, Piotr Szczęsny, Mirosław Drapiewski, wyprzedając o ponad 4 minuty K2 Running Team (Ewa Dejnecka, Kamil Szymaniak, Paweł Dzięgielewski, Jakub Misiaszek). Ostatnie miejsce na podium zajęli przedstawiciele RKS Lech Rypin (Jolanta Rzęsiewicz, Adrian Wysocki, Piotr Hejza, Krystian Krajnik)

Na dystansie 10 km prym wiedli przedstawiciele Nadaktywni Toruń & Przyjaciele z Agatą Malicką-Zacniewską, Dominikiem Kuźmicz, Abu Nahia Karim i Arturem Żeliszczakiem. Zwycięska ekipa uzyskała łączny czas 2 godzin 32 min i 38 s. Drugie miejsce na dystansie dłuższym należało do drużyny Podgórz Toruń (Joanna Oberlan-Maroń, Paweł Kokocki, Arkadiusz Sikut, Marcin Dybowski), a trzecie do Klubu Maratońskiego UMK i Przyjaciele (Magdalena Hinca, Maciej Tomaszewski, Waldemar Rudera, Piotr Rudera)

Wielu pacemakerów pomagało biegaczom na obu trasach

Chętnych do pełnienia funkcji pacemakerów było wielu. Ostatecznie 15 wybranych podczas rekrutacji doświadczonych biegaczy pomagało uczestnikom 12. Run Toruń pokonać dystans 10 km lub 5 km w wyznaczonym tempie. Wszyscy „biegowi zające” wywiązali się ze swoich misji i dobiegi w założonym czasie do mety, a z ich pomocy skorzystało bardzo wielu biegaczy.

Ogromne zainteresowanie odzieżą cyklu Triady!

Dodatkowo do pakietu startowego można było skompletować pamiątkowe koszulki, top sportowy, czy czapeczki z daszkiem. Wszystkie elementy odzieży są znanej marki sportowej AdRunaLine i można je zobaczyć tutaj: https://run-torun.pl/stroj-startowy/. Wielu biegaczy skorzystało z opcji zakupu pamiątkowej odzieży, a znaczne grono zamierza dokupić ją w najbliższym czasie.

Zapraszamy na 40. Toruń Maraton!

Ostatnia impreza w ramach TORUŃSKIEJ TRIADY KOPERNIKAŃSKIEJ odbędzie się 22 października 2023 r. Wtedy to, już po raz 40. po ulicach Torunia zostanie przeprowadzona rywalizacja na dystansie maratonu. Imprezie będzie towarzyszyć także półmaraton oraz nowość - bieg na dystansie 5 km oraz biegi dla dzieci i młodzieży. Poprzednie edycje Toruń Maraton zakończyły się dużym sukcesem. Mnóstwo osób zapowiedziało, że ponownie wybierze się do grodu Kopernika na kolejną odsłonę toruńskiego maratonu. Jubileuszowa edycja maratonu będzie promować zbliżające się 100-lecie pierwszego, historycznego maratonu toruńskiego z 1924 r

Maraton w Toruniu to bieg corocznie rozgrywany od 1983 roku, a jego pierwsza, historyczna edycja odbyła się w 1924 r., a w 2024 r. będziemy świętować jego 100-lecie! Na przestrzeni lat zmieniał się organizator imprezy. Od 2017 roku Toruń Maraton jest zorganizowany przez Stowarzyszenie Run To Run. Końcówka października to będzie jeden z ostatnich momentów na ustanowienie swojego rekordu życiowego jeszcze w 2023 roku. Ze względu na potencjalnie dobre warunki atmosferyczne, ponownie spodziewane są liczne rekordy życiowe biegaczy, a nawet pobicie najlepszych czasów osiągniętych w maratonie w klasyfikacji mężczyzn i kobiet w Toruniu.

Medal to „serce imprezy biegowej”, dowód osiągniętego rezultatu sportowego, pamiątka na lata, dlatego bez wątpienia musi być wyjątkowy! Przedstawiciele Stowarzyszenia Run To Run starają się, aby medale organizowanych przez nich imprez były zawsze ponadprzeciętne. Tak będzie także podczas 40. edycji Toruń Maraton! Na finiszerów toruńskiego maratonu, półmaratonu i piątki będą czekały wyjątkowe medale. Tegoroczny projekt będzie stanowił ostatnią, największą część łącznego medalu Toruńskiej Triady Kopernikańskiej 2023 prezentującego XVIII-wieczne perskie astrolabium wykorzystywane przez Mikołaja Kopernika.

Biuro zawodów, strefa EXPO, depozyt, prysznice i szatnie będą zlokalizowane w budynku Motoareny. Niebawem organizatorzy uruchomią nabór chętnych biegaczy do pełnienia funkcji pacemakera tj. osoby pomagającej swoim kolegom z trasy pokonanie dystansu maratońskiego w założonym tempie. Poszukiwane będą osoby, które będą w stanie poprowadzić grupy na czasy końcowe od 4h 30min do 3h 15min. Trasa biegów będzie inna niż w dwóch poprzednich edycjach i zostanie niebawem zaprezentowana.

Do każdego pakietu startowego można skompletować elementy odzieży startowej brandowanej marką imprezy renomowanej firmy AdRunaLine. Do wyboru są koszulka z krótkim i długim rękawem, bluza sportowa oraz czapka zimowa.

Dzień przed biegami głównymi organizatorzy zapraszają wszystkich biegaczy i ich rodziny na wspólne zwiedzanie miasta Torunia z przewodnikiem turystycznym, na pasta party oraz do strefy EXPO. W ramach rozruchu przed maratonem, czy w celu umilenia oczekiwania na stresujący start, organizatorzy zdecydowanie polecają skorzystanie ze wspólnego zwiedzania toruńskiej Starówki.

TORUŃSKA TRIADA KOPERNIKAŃSKA 2023 (TTK 2023) to cykl trzech imprez biegowych organizowanych przez Stowarzyszenie „Run To Run” na obszarze miasta Torunia w okresie od zimy do jesieni 2023 roku, upamiętniający 550. rocznicę narodzin ważnej, historycznej osoby, wielkiego odkrywcę z okresu renesansu, tj. MIKOŁAJA KOPERNIKA. Pierwszy i drugi bieg już za nami, a kolejny i zarazem ostatni 22 października. Biegaczom mówimy do zobaczenia podczas maratonu, półmaratonu lub biegu na 5 km w październiku podczas Toruń Maraton. W końcu trzeba skompletować całe astrolabium.

Zapraszamy do śledzenia bieżących informacji o evencie ukazujących się na stronie run-torun.pl i torunmaraton.pl oraz na profilach na facebook.com/maratontorun oraz na instagramie

WIADOMOSCI POWIAZANE
 
  2023-05-09 - Pakietów startowych na 12. RUN TORUŃ cor...
  2023-02-02 - Ponad 2 tys. osób zapisanych na Toruńską...Komentarze czytelników - 1podyskutuj o tym 
 

Admin

Autor: Admin, 2023-02-02, 15:06 napisał/-a:
W imieniu organizatorów zapraszamy do zapisów i udziału.

 


 Ostatnio zalogowani
damianek87
01:07
karado
00:34
STARTER_Pomiar_Czasu
23:48
krych26
23:26
belk
23:20
jarkam
23:04
Damian36
22:59
Artur z Błonia
22:56
SZAFLAR
22:45
OczamiBiegacza
22:32
zbyszekbiega
22:22
WhiteBart
22:12
Andrzej_777
22:11
lordedward
22:07
maratonczyk
22:06
entony52
22:03
|    Redakcja     |     Reklama     |     Regulamin     |