Jestes
niezalogowany
ZALOGUJ

 

31 grudnia 2022, 09:27, 746/753746Paul Sinton-Hewitt CBE
Parkrun Świat: rekordowy rok 2022 - podsumowanie

LINK 1: STRONA PARKRUN POLSKA      

Na zakończenie 2022 roku – 18. roku istnienia parkrun – założyciel parkrun Paul Sinton-Hewitt CBE spogląda na mijający rekordowy rok parkrun.

Co roku mówimy to samo – dla parkrun ten był rok inny niż wszystkie. Początkom 2022 roku towarzyszyła jeszcze niepewność. Wciąż pojawiały się nowe warianty koronawirusa. W parkrun panował jednak optymizm.

Nowy rok, nowy dyrektor generalny, wzmocnione poczucie kierunku działania; ta sama misja, te same zasady. Zdrowsza i szczęśliwsza planeta. Bezpłatnie, dla wszystkich, na zawsze.

Świat zaczyna wracać do normy po monumentalnych wyzwaniach ostatnich kilku lat, a my nadal żywimy głębokie przekonanie, że wydarzenia organizowane w społeczności, takie jak parkrun, mają do odegrania istotną rolę.

Zapewnienie ludziom możliwości udziału w bezpłatnej, ogólnodostępnej, regularnej formie aktywności fizycznej nigdy nie było ważniejsze.

Teraz jeszcze bardziej niż kiedykolwiek musimy rozgłaszać wszem i wobec, że parkrun nie wymaga specjalnego stroju ani opłaty za udział czy rejestrację, że wystarczy zarejestrować się online, pobrać lub wydrukować kod uczestnika i przyjść do jednej z przeszło 2200 lokalizacji w ponad 20 krajach świata.

Gdy tylko ma się na to ochotę, w dowolnie wybranej formie, dowolną liczbę razy. Nie ważne kim się jest ani jaką ma się kondycję, nie liczy się wiek, pochodzenie ani sytuacja osobista; każda forma udziału w parkrun jest równa pozostałym – można maszerować, truchtać, biegać lub być wolontariuszem.

Siła społeczności

Niezmiennie wzrusza i zadziwia mnie to spotkanie ludzi z różnych środowisk, na tak wielką skalę. W tym roku ukazało się to w szczególny sposób. Społeczności parkrun na całym świecie z otwartymi ramionami przyjęły uchodźców uciekających przed wojną w Ukrainie, stając ramię w ramię z ludźmi w potrzebie.

Lokalne społeczności, otrzymawszy autonomię, z szacunkiem i życzliwością podeszły do poważnych i trudnych sytuacji. Co roku na nowo utwierdzam się w przekonaniu, że ludzie są dobrzy i życzliwi.

W 2022 roku po raz pierwszy udało nam się przekroczyć rekordową liczbę 100 000 spotkań na świecie i 50 000 spotkań w Wielkiej Brytanii w roku kalendarzowym. Daleko zaszliśmy od pierwszego spotkania w 2004 roku, w którym wzięło udział 13 biegaczy i pięciu wolontariuszy! W tym roku liczba uczestników zarejestrowanych w systemie parkrun przekroczyła osiem milionów.

Nasze zobowiązanie, aby dotrzeć do najbardziej potrzebujących

Co roku dążymy do tego, żeby stosować coraz bardziej interwencyjne metody, coraz więcej wysiłków kierując na tworzenie lokalizacji parkrun w miejscach, w których są one najbardziej potrzebne, i usuwając przeszkody, z którymi wiele osób musi się zmierzyć, gdy zastanawia się nad wzięciem udziału w parkrun po raz pierwszy.

W dalszym ciągu rozwijamy niezwykle cenne formy współpracy, takie jak inicjatywa parkrunowych przychodni, w ramach której lokalne przychodnie współpracują z lokalizacjami parkrun, zachęcając pacjentów i personel do udziału w parkrun w celu poprawy zdrowia i samopoczucia.

W tym roku parkrunowe przychodnie ruszyły w Australii. Obchodziliśmy również 4. rocznicę istnienia tej udanej inicjatywy w Wielkiej Brytanii i 3. rocznicę w Irlandii. W Wielkiej Brytanii, Australii i Irlandii jesteśmy świadkami sukcesów naszych edycji junior parkrun, które również osiągnęły rekordową liczbę w tym roku - 400 wydarzeń dla juniorów i rekordowa liczba prawie 8 000 wolontariuszy w ciągu jednego weekendu.

W listopadzie minęło pięć lat od rozpoczęcia parkrun w więzieniach. Sobotnie, poranne spotkania odbywają się na całym świecie, w każdy weekend, w ośrodkach karnych, od zakładów dla młodocianych przestępców, po zakłady poprawcze i więzienia dla kobiet.

Robimy rzeczy po swojemu

W październiku tego roku, kiedy parkrun skończył 18 lat, zmieniliśmy nazwę na parkwalk w ramach świętowania maszerowania na parkrun, zachęcając tym samym każdego, kto czuł, że tego potrzebuje. Maszerowanie jest i zawsze będzie mile widziane na parkrun. W czasie kampanii zarejestrowano ponad 100 000 parkrunów przebytych marszem, a ponad 10 000 osób maszerowało z nami po raz pierwszy.

Wprowadzono nową rolę wolontariusza „parkwalker” - opcjonalną funkcję dla tych, którzy chcą przejść trasę wśród osób maszerujących - jako dodatek do istniejącej już roli wolontariusza zamykającego stawkę, który jest na trasie, aby upewnić się, że nikt nigdy nie będzie ostatni.

W tym miesiącu liczba uczestników parkrun powróciła do poziomu zbliżonego sprzed pandemii. Z przyjemnością mogę poinformować, że wzrost ten się utrzymuje, a w miarę jak wchodzimy w nowy rok liczba uczestników pozostaje na stałym poziomie.

Z dumą dzielimy się historiami tych, którzy są inni, tych, którzy mogą czuć się marginalizowani lub uważają aktywność fizyczną za coś, co nie jest dla nich - parkrun jest dla Ciebie. parkrun jest dla wszystkich.

Nowy rok daje nam okazję do refleksji i świętowania, ale może być również trudnym okresem w roku.

Uważamy, że aktywność fizyczna powinna sprawiać przyjemność, że czas spędzony na świeżym powietrzu, w towarzystwie innych, powinien być priorytetem, nie powinien natomiast być uważany za niezbędny do spalania kalorii.

Nigdy też nie przestaniemy starać się dotrzeć z tą wiadomością do osób, które mogą potrzebować jej najbardziej. W tym roku w Wielkiej Brytanii rozpoczęliśmy drukowanie naszego magazynu. W każdym numerze znajduje się sekcja, którą można pokazać każdemu, kto myśli o swoim pierwszym parkrunie.

Chcieliśmy zaoferować ludziom czas z dala od ekranów, a tym, którzy nie mają komputera lub nie są zaznajomieni z technologią, chcieliśmy umożliwić odkrycie parkrun w inny sposób.

Popyt jak dotąd przewyższył podaż i do tej pory wysłaliśmy prawie 200 000 egzemplarzy dwóch pierwszych numerów, dlatego nie możemy się doczekać wydania trzeciego magazynu wiosną 2023 roku.

Współpraca

parkrun działa w ramach ważnego ekosystemu - sieci wsparcia działającej we wspólnym celu. W tym roku zaobserwowaliśmy dalsze zaangażowanie naszych partnerów w Wielkiej Brytanii, w tym Sport England, a także powitaliśmy pięciu nowych partnerów handlowych, Blue Frog, Polar, WithU, Lidl i De’Longhi na całym świecie. Medibank został partnerem w Australii, a nasz oficjalny partner obuwniczy w Wielkiej Brytanii i Irlandii, Brooks, odnotował udane wizyty w kolejnych krajach europejskich.

Nasz partner charytatywny w Wielkiej Brytanii, Alzhimer’s Research UK, świętował zebranie prawie 2 milionów funtów dzięki hojności uczestników parkrun w ciągu ośmiu lat. Po raz pierwszy współpracowaliśmy również z BBC Children in Need, aby powitać The Body Coach, Joe Wicks, i powitaliśmy ponad 4000 osób maszerujących w ramach „Walk With Joe” w trakcie czterech specjalnych spotkań.

Nie możemy się doczekać dalszej współpracy z naszymi partnerami, ponieważ nadal się uczymy i rozwijamy. Bez wątpienia naszym największym wsparciem jest sieć ponad 600 ambasadorów parkrun na całym świecie. Dostarczenie nam cennej wiedzy we wszystkim - od mediów społecznościowych po wsparcie w dniu spotkania i fotografię - specjalne podziękowania dla was za wszystko, co robicie dla parkrun.

Sukces parkrun zależy od wkładu wielu osób.

Chciałbym zatrzymać się tutaj, aby podziękować wam wszystkim. Wolontariuszom, osobom maszerującym, biegaczom, naszemu małemu zespołowi pracowników na całym świecie oraz wszystkim naszym partnerom i osobom nas wspierającym.

Bez ogromnego wysiłku całego zespołu nie byłoby parkrun.

Rozwój i nauka na przyszłość

W tym roku przeprowadziliśmy ankietę wśród większej liczby osób, w większej liczbie języków niż kiedykolwiek wcześniej, i poświęciliśmy czas na pogłębienie wiedzy na temat barier utrudniających uczestnictwo w parkrun – niezależnie od tego, czy chodzi o maszerowanie, trucht, bieg czy wolontariat.

Będziemy kontynuować współpracę z naszymi społecznościami, partnerami i uczestnikami, aby przeprowadzić więcej kampanii, takich jak parkwalk, docierać do większej liczby osób, a w rezultacie sprawić, że więcej osób będzie zdrowszych i szczęśliwszych.

Odkąd parkrun ruszył osiemnaście lat temu, pięć milionów różnych ludzi na całym świecie przebyło parkrun, a tylko w tym roku ponad ćwierć miliona różnych osób zgłosiło się na wolontariat.

To niewiarygodne.

Życzę wszystkim wspaniałego okresu świątecznego i wszystkiego najlepszego w 2023 roku.

Paul Sinton-Hewitt CBE

Komentarze czytelników - brakskomentuj informację


 Ostatnio zalogowani
biegacz54
15:48
Renata GRABSKA
15:44
sobmar
15:39
herrmin
15:22
henrykchudy
15:14
mariuszkurlej1968@gmail.c
15:11
Admin
14:54
ojek
14:48
El Aktywny
14:43
Januszz
14:05
Andrea
13:56
rys-tas
13:55
scibut
13:41
BiegowyPodróżnik
13:41
POZDRAWIAM
13:39
henry
13:39
|    Redakcja     |     Reklama     |     Regulamin     |