Jestes
niezalogowany
ZALOGUJ

 

20 grudnia 2022, 08:50, 1588/767858Organizator
CITY TRAIL: ostatnie biegi 2022

LINK 1: STRONA INTERNETOWA CYKLU
LINK 2: PROFIL BIEGU NA FB
LINK 3: WYNIKI PDF - SZCZECIN
LINK 4: WYNIKI PDF - ŁÓDŹ
LINK 5: WYNIKI PDF - LUBLIN
LINK 6: WYNIKI PDF - POZNAŃ      

W weekend 17-18 grudnia odbyły się cztery biegi CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden kończące rok 2022. W sobotę startowali biegacze z Poznania i Lublina, a w niedzielę - z Łodzi i ze Szczecina. Wśród nich nie brakowało takich, którzy strojem zaakcentowali przedświąteczny czas. Kolejne biegi tego przełajowego cyklu odbędą się 7-8 stycznia 2023. Jako pierwsi w nowym roku pobiegną zawodnicy z Lublina, Olsztyna, Łodzi i Trójmiasta.

Mróz i szybka nawierzchnia w Poznaniu

Grudzień przyniósł poznańskim biegaczom mróz, a co za tym idzie - twardą nawierzchnię. Sprzyjała ona szybkiemu bieganiu, chociaż ci najszybsi podkreślali na mecie, że niska temperatura utrudnia rozwijanie maksymalnych prędkości.

Zwycięzcą biegu został - po raz drugi w sezonie - Sebastian Nowicki, z czasem 14:50. Wśród kobiet rywalizację wygrała debiutująca w CITY TRAIL - Zofia Teofilowska, z wynikiem 18:28

Trasa nad Rusałką bywa bardzo błotnista, w zimie zdarza się lód, a dzisiaj mieliśmy po prostu zmrożone ścieżki, co faktycznie sprzyja szybkiemu bieganiu. Nie oznacza to, że było idealnie. Temperatura - szczególnie ta odczuwalna - była dla mnie zbyt niska, by pobiec na 100%, co nie zmienia faktu, że to moje drugie, pewne zwycięstwo w CITY TRAIL w trwającej edycji. Aktualnie jestem w okresie przejściowym pomiędzy sezonem 2022 i przygotowaniami do wiosennych startów 2023. Moje cele na pierwszą część roku to bieg na 5 km - za granicą i oraz na 10 km - już w Polsce. -Sebastian Nowicki, zwycięzca sobotniego biegu, brązowy medalista MP w Biegach Przełajowych 2022 na dystansie 4 km

Do mety sobotniego biegu w Poznaniu dotarło 516 osób. W zawodach dla dzieci i młodzieży wzięło udział 170 młodych sportowców. Poznańską edycję cyklu wspiera Miasto Poznań.

Zwycięstwo w sobotnich zawodach oznacza, że Sebastian Nowicki ma na koncie dwie wygrane i jest bardzo bliski triumfu w klasyfikacji generalnej. Wśród kobiet rywalizacja jest bardziej wyrównana. Każdy z dotychczas rozegranych biegów wygrała inna zawodniczka. W październiku była to Paulina Stempniak, w listopadzie - Aleksandra Ferchmin, w grudniu - wspomniana już Zofia Teofilowska. Co więcej, każda z nich startowała tylko raz, co oznacza, że w końcowej klasyfikacji może zdarzyć się wszystko.

Lublin w iście zimowej aurze

Leśne ścieżki nad Zalewem Zemborzyckim w Lublinie od ponad tygodnia pokryte są solidną warstwą śniegu. Tym samym wiadomo było, że grudniowe zawody CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden będą miały zupełnie inny wymiar niż te rozegrane w październiku i listopadzie. W iście zimowych warunkach najlepiej poradził sobie Rafał Gontarczyk, który pokonał 5-kilometrową trasę w czasie 21:34

Dla porównania czas listopadowego zwycięzcy, a drugiego w sobotę - Michała Żuchowskiego - to 16:52, co pokazuje skalę trudności sobotniego biegania. W kobiecej rywalizacji najlepszą okazała się Dominika Łukasiewicz, z czasem 25:23 (w październiku Dominika uzyskała wynik 19:40)

Muszę przyznać, że nigdy nie startowałem jeszcze w takich warunkach. W ubiegłym sezonie mieliśmy bieg na bardzo śliskiej nawierzchni, ale wtedy wystarczyło założyć kolce i można było biegać. Dzisiaj momentami miałem wątpliwości, czy jeszcze biegnę. Głęboki śnieg to jest jednak największy spowalniacz. Biegłem pierwszy, więc przecierałem szlak. Czułem się bezradny, bo biegłem jak najszybciej mogłem, a zegarek wybijał tempo o grubo ponad minutę wolniejszy niż normalnie, gdy startuję na tej trasie. Muszę przyznać, że to było ciekawe przeżycie - Rafał Gontarczyk, zwycięzca sobotniego biegu w Lublinie.

Do mety w Lublinie dotarło 155 osób. W zawodach dla dzieci i młodzieży wzięło udział 47 młodych bohaterów. Lubelskie biegi wspiera Miasto Lublin.

Zwycięstwo Rafała Gontarczyka w sobotnich zawodach oznacza, że każdy z dotychczas rozegranych biegów w Lublinie wygrał inny biegacz. W październiku był to Irlandczyk Sean Doyle, a w listopadzie jako pierwszy linię mety minął wspomniany już Michał Żuchowski. Tym samym sytuacja w klasyfikacji generalnej jest niezwykle ciekawa i na ostateczne rozstrzygnięcia najpewniej będziemy czekać do marca. Wśród kobiet nieco bardziej klarowna sytuacja. Dwie wygrane zgromadziła Dominika Łukasiewicz i to ona jest najbliższej końcowego sukcesu.

Śnieg spowalniał także w Łodzi

Warunki na trasie niedzielnego biegu w Parku Baden-Powella w Łodzi nie były łatwe, co potwierdzają wyniki na mecie. Zwycięzca biegu - Maksymilian Zawiślak - pobiegł o blisko półtorej minuty wolniej niż w październiku. Jego wynik to tym razem 17:46. Również najszybsza z kobiet niedzielnego biegu i najlepsza w klasyfikacji końcowej edycji 2022/2023- Dominika Wiecha - odnotowała czas znacznie słabszy niż w poprzednich biegach - 20:40. Oczywiście nie świadczy to o spadku formy, ale pokazuje skalę trudności biegania w zimowej aurze.

Szybko przyszła ta wygrana, mimo że nie jestem do końca zadowolona z dwóch ostatnich startów. Troszkę szkoda, że stawka w Łodzi w tym i zeszłym roku nieco okrojona w porównaniu do zeszłych sezonów, ale nie ma co narzekać, jak się wygrywa. Starty w CITY TRAIL są dla mnie zawsze elementem przygotowań do nowego sezonu, wyznacznikiem obecnej formy, więc mam nadzieję, że wyniki w styczniu i marcu będą potwierdzeniem tego, że przygotowania idą w dobrym kierunku. Pierwszy z ważnych startów w biegach ulicznych planuję już na luty - będzie to Półmaraton Wiązowski, na którym chcę powalczyć o rekord życiowy - Dominika Wiecha, zwyciężczyni CITY TRAIL w Łodzi.

Do mety biegu głównego dotarło 220 osób. W biegach dla dzieci i młodzieży wzięło udział 108 młodych sportowców.

Świąteczna atmosfera w Szczecinie

Niedzielne warunki na trasie nad Jeziorem Szmaragdowym sprzyjały biegaczom, jednak zadanie utrudnił mróz, który choć mógł motywować do przyspieszenia, na pewno nie dawał komfortu mięśniom i płucom. Bieganie w takich warunkach wymaga przede wszystkim odpowiedniego stroju i nastawienia. A to było wśród biegaczy wyjątkowe. Nie brakowało osób biegnących w świątecznych przebraniach. Królowały nakrycia głowy, ale na trasie pojawił się też Święty Mikołaj z workiem pełnym słodkości!

To już mój czwarty raz na CITY TRAIL w świątecznym stroju. Regularnie startuję w przebraniach także w innych biegach, jeśli tylko jest ku temu okazja. Takie łączenie przyjemnego z pożytecznym. Czy było ciężko na trasie? Inaczej niż zwykle. Na plecach kilkukilogramowy worek ze słodyczami, a na brzuchu dodatkowe ogrzewanie, co w sumie w dzisiejszych warunkach nie było takie złe. Przyznaję, że na tych najbardziej stromych fragmentach przechodziłem do marszu, ale większą część trasy przebiegłem - Andrzej Stachowski, uczestnik biegu CITY TRAIL w Szczecinie.

W niedzielnym biegu po raz drugi w edycji zwyciężył Konrad Majdziński. 25-letni biegacz pokonał trasę w czasie 17:26. W kobiecej rywalizacji - również po raz drugi w sezonie - najlepszą okazała się Justyna Grzywaczewska, z czasem 20:14. Do mety dotarło 306 osób. Wyniki zawodów znajdują się TUTAJ. W biegach dla dzieci i młodzieży wzięło udział 76 młodych sportowców.

Bezpłatny udział w biegu

"Przyprowadź znajomego, pobiegnie za darmo!" - to promocja skierowana do osób, które mają tzw. karnety na wszystkie biegi CITY TRAIL w trakcie sezonu. Od grudnia, do końca edycji, każdy kto posiada karnet może przyjść na bieg z kimś bliskim, kto pobiegnie bez opłaty startowej.

Ogólnopolskie podsumowanie sezonu

CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden to zawody organizowane w formule Grand Prix. Oznacza to, że warto w biegach startować regularnie, bo dopiero po zakończeniu cyklu (w marcu) znane będą ostateczne rozstrzygnięcia. Aby zostać sklasyfikowanym, otrzymać pamiątkowy medal i walczyć o nagrody trzeba pobiec minimum trzy razy. Od października 2022 do marca 2023 zaplanowano łącznie pięćdziesiąt biegów – po pięć w każdej z dziesięciu lokalizacji. Są to: Bydgoszcz, Katowice, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Szczecin, Trójmiasto, Warszawa i Wrocław.

Po zakończeniu edycji we wszystkich miastach odbędzie się ogólnopolskie podsumowanie sezonu - bieg CITY TRAIL Gold, który jest zaplanowany na 1 kwietnia.

Wyniki oraz zapisy do biegów znajdują się na stronie www.citytrail.pl

Wiele ciekawostek pojawia się także na profilu imprezy na Facebooku

Organizatorem imprezy jest Fundacja Krok do Natury. Lokalnym współorganizatorem biegów w Lublinie i Łodzi jest InesSport.

WIADOMOSCI POWIAZANE
 
  2023-04-21 - CITY TRAIL: podsumowanie sezonu 2022/202...
  2023-04-03 - Dubiella i Nowicki zwycięzcami biegu fin...
  2023-03-26 - CITY TRAIL Gold: zapisy do środy...
  2023-03-20 - CITY TRAIL: Warszawa i Bydgoszcz na meci...
  2023-03-14 - CITY TRAIL: kolejne cztery miasta zakońc...
  2023-03-07 - CITY TRAIL: Poznań i Szczecin na mecie...
  2023-02-28 - CITY TRAIL: Piotr Mielewczyk ponownie na...
  2023-02-23 - CITY TRAIL Gold: zapisy ruszyły...
  2023-02-20 - CITY TRAIL: przełożony bieg w Warszawie,...
  2023-02-14 - CITY TRAIL: pierwsze rozstrzygnięcia w o...
  2023-02-07 - CITY TRAIL: lutowe biegi we Wrocławiu i ...
  2023-01-23 - CITY TRAIL: znamy zwycięzców edycji w Po...
  2023-01-17 - CITY TRAIL: w weekend startowali biegacz...
  2022-12-13 - Trzecia kolejka CITY TRAIL wystartowała!...
  2022-12-06 - CITY TRAIL w Warszawie i Bydgoszczy: prz...
  2022-11-29 - CITY TRAIL: dwa dni, cztery biegi...
  2022-11-21 - Szybkie bieganie podczas weekendowych bi...
  2022-11-08 - CITY TRAIL: ruszyła druga kolejka edycji...
  2022-11-01 - CITY TRAIL: biegi w Warszawie i Bydgoszc...
  2022-10-24 - CITY TRAIL: cztery biegi w jeden weekend...
  2022-10-18 - CITY TRAIL w Olsztynie i Trójmieście po ...
  2022-10-10 - Ruszyła dziesiąta edycja CITY TRAIL!...
  2022-10-07 - Startuje cykl CITY TRAIL!...


Komentarze czytelników - brakskomentuj informację


 Ostatnio zalogowani
agafpaw
21:36
piotrhierowski
21:28
kaes
21:23
runner
21:20
Rehabilitant
21:19
szan72
21:15
maraton56
21:13
Komancz
21:11
maste
21:07
eldorox
21:06
uro69
21:02
Deja vu
20:57
andbo
20:49
Pawel63
20:49
Hubert87
20:41
KDC
20:24
|    Redakcja     |     Reklama     |     Regulamin     |