Olsztyn, 14 marca 2022, 09:00, 1512/618416Organizator
Rywalizacja CITY TRAIL 2021/2022 w Olsztynie i Trójmieście zakończona!

LINK 3: ZOBACZ WYNIKI - OLSZTYN
LINK 4: ZOBACZ WYNIKI - GDAŃSK
LINK 5: ARCHIWUM: OLSZTYN
LINK 6: ARCHIWUM: GDAńSK

W weekend 12-13 marca dwie kolejne lokalizacje – Olsztyn i Trójmiasto – zakończyły sportową część sezonu 2021/2022 cyklu CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden. Olsztyński bieg przyniósł rozstrzygnięcie w męskiej rywalizacji klasyfikacji generalnej – zwycięzcą został Wojciech Kopeć. Z kolei w Trójmieście padł kobiecy rekord gdańskiej trasy, a jego autorką jest Marta Łagownik.

Olsztyn

W sobotnim biegu na dystansie 5 km nad Jeziorem Długim wzięło udział 241 osób. Najszybszym okazał się (po raz trzeci w edycji) – Wojciech Kopeć, z czasem 15:59. To właśnie Wojciech jest triumfatorem klasyfikacji generalnej.

- Dzisiejszy wynik pokazuje, że jestem w niezłej formie. Tydzień temu podczas półmaratonu w Paryżu uzyskałem drugi wynik w karierze - 1:06:56. Przygotowuję się do maratonu w Bostonie, gdzie planuję w końcu pobiec poniżej 2:20. Tamtejsza trasa nie jest łatwa, ale ja lubię pagórkowate tereny, zresztą w Paryżu też było „góra-dół”. Oby zdrowie dopisało, a za niespełna 40 dni powinno być dobrze. Dzisiaj dość ciężko mi się oddychało, ale to być może kwestia rześkiego powietrza nad Jeziorem Długim. W każdym razie plan wykonany - zwycięstwo w CITY TRAIL! – podkreślił po biegu Wojciech Kopeć.

Drugie miejsce wywalczył Paweł Najmowicz (16:15), a trzeci był Wiktor Kujawa (16:28). Podium klasyfikacji generalnej mężczyzn wygląda dokładnie tak, jak podium sobotnich zawodów.

Wśród kobiet jako pierwsza metę nad Jeziorem Długim minęła Magdalena Trzeciak – druga w kobiecej klasyfikacji generalnej. Jej wynik to 19:18

- Cieszy mnie dzisiejsze zwycięstwo i ostatecznie drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. Pierwszy raz w CITY TRAIL startowałam 6 lub 7 lat temu. Dzisiaj chciałam poprawić swój najlepszy wynik na tej trasie, wynoszący ok. 18:50. Niestety miałam przerwę w bieganiu że względu na Covid, którego skutki jeszcze odczuwam. Być może zobaczymy się w przyszłym sezonie. Na pewno najbliższe plany to dobry wynik na 10 km. Myślałam o mistrzostwach Polski na 10000m, ale raczej nie zdążę się odpowiednio przygotować. Do zobaczenia na gali wręczania medali! – mówiła na mecie zwyciężczyni dzisiejszych zawodów.

Drugą lokatę zajęła Julia Twardowska (czas 20:47), a trzecie miejsce wywalczyła Paula Sadowska (wynik 21:10). W „generalce” zwyciężyła nieobecna tym razem Martyna Budziłek. Biegi CITY TRAIL to także zawody dla dzieci i młodzieży na dystansach od 300 m do 2 km. W olsztyńskich zawodach wzięło udział 122 młodych sportowców.

Trójmiasto

W niedzielnym biegu na dystansie 5 km w Gdańsku wzięło udział 318 osób. Najszybszą okazała się (po raz pierwszy w edycji) – Marta Łagownik, z czasem 18:31. Wynik Marty to rekord trasy kobiet. Drugie miejsce zajęła Magdalena Białek (21:03), a trzecia była Marta Łosin (21:06). W klasyfikacji generalnej triumfatorką jest Monika Dubiella, która w niedzielę nie startowała.

Wśród mężczyzn jako pierwszy metę w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym w Gdańsku minął Kamil Dementka, z wynikiem 17:07

- Od początku bieg raczej kontrolowałem. Ciężar prowadzenia przejął Grzegorz Kujawski, dopiero po minięciu trzeciego kilometra zrównaliśmy się i uwierzyłem, że mogę to wygrać. Biegaczem dopiero się staję. Do tej pory trenowałem triathlon, ale myślę, że zrobiłem wszystko, co na tą chwilę mogłem zrobić. Studiuję psychologię, więc pogodzenie treningu triatlonowego w wymiarze 30 godzin w tygodniu z nauką stacjonarną nie jest łatwą sprawą.

Na trening biegowy, który zajmie mi 12-14h tygodniowo czas na pewno się znajdę. Na razie nie mam sprecyzowanych planów, trzeba się rozbiegać i myślę, że będę celował głównie w ściganie na 5km na ulicy
- mówił na mecie zwycięzca zawodów.

Drugą lokatę zajął Grzegorz Kujawski (czas 17:14), a trzecie miejsce wywalczył Krzysztof Zieliński (wynik 17:48). W „generalce” zwyciężył nieobecny w niedzielę Wojciech Serkowski. W biegach CITY TRAIL Junior wzięło udział 96 młodych sportowców.

Zbiórka dla Ukrainy

Warto dodać, że cała kwota zebrana w weekend w biurze zawodów będzie przekazana na pomoc Ukrainie – trafi do Polskiej Akcji Humanitarnej. Akcja ma wymiar ogólnopolski i trwa od 26 lutego. Dotychczas organizatorzy CITY TRAIL przekazali na zbiórkę już ponad 6000 zł.

Kolejne biegi są zaplanowane na 19 marca w Warszawie i 20 marca w Bydgoszczy. Z kolei już 15 marca w Lublinie i 16 marca w Łodzi odbędą się pierwsze uroczyste podsumowania sezonu – z rozdaniem pamiątkowych medali (dla wszystkich, którzy ukończyli co najmniej 3 biegi) oraz nagród.

Cykl CITY TRAIL to przełajowe biegi na dystansie 5 km. Wydarzenie ma charakter ogólnopolski – biegi są organizowane w Bydgoszczy, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Trójmieście, Warszawie i Wrocławiu. Kolejne biegi są zaplanowane na 5 marca w Lublinie i Poznaniu oraz 6 marca w Łodzi i Szczecinie. Z kolei 9 kwietnia w Bydgoszczy odbędzie się pierwsze w historii cyklu, ogólnopolskie podsumowanie edycji.

Informacje o zawodach, zapisy oraz wyniki znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Warto zaglądać również na profil imprezy na Facebooku, gdzie pojawia się wiele ciekawostek oraz zdjęcia z biegów.

Zawody są dofinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

2022-04-10 - Marta Łagownik i Darek Boratyński zwycię...