Jestes
niezalogowany
ZALOGUJ

 

Jaworzno, 27 pazdziernika 2021, 08:16, 1289/774017
Grzegorz Gębski
Grzegorz
Gębski
Triada Trójkąta Trzech Cesarzy

LINK 1: ARCHIWUM: JAWORZNO      W sobotę 23 października odbył się ostatni bieg wchodzący w skład Triady Biegowej Trójkąta Trzech Cesarzy - czas na podsumowanie. Żeby dobrze zrozumieć ideę tego przedsięwzięcia trzeba trochę przybliżyć rys historyczny miejsca o tej nazwie, gdyż poza Śląskiem i Zagłębiem określenie to jest mało znane.

Trójkąt Trzech Cesarzy - to nazwa miejsca, gdzie w latach 1846-1915 zbiegały się granice trzech europejskich mocarstw- Prus, Austrii i Rosji biorących udział w rozbiorze Polski. Fizycznie jest to punkt zbiegania się rzek, gdzie Biała Przemsza łączy się z Czarną Przemszą i płynie dalej już jako Przemsza.

W widłach tych rzek zbiegały się granice wymienionych imperiów. Obecnie są to tereny miast Mysłowice i Sosnowiec, ale gdyby spojrzeć na okres, kiedy określenie Trójkąta miało zastosowanie, to do tych miast trzeba doliczyć także Jaworzno, gdyż osiedle Jęzor dochodzące do Przemszy od wschodu należało wówczas do Jaworzna. Jest to więc miejsce historyczne, które obecnie jest dobrze zagospodarowane- znajduje się tam pamiątkowy obelisk, wybudowana została altana, mała infrastruktura turystyczna, doprowadzona została utwardzona droga, ścieżka rowerowa i zbudowane pomosty kajakowe. Jest to więc dobry czas na upamiętnienie Trójkąta także przez poprzez organizację Triady Biegowej.

W 2019 roku z inicjatywy MOSiR-u Mysłowice odbyły się pierwsze spotkania organizacyjne przedstawicieli organizatorów trzech biegów- Memoriału Jerzego Chromika w Mysłowicach, Międzynarodowego Biegu Ulicznego w Jaworznie i Memoriału Janusza Nabrdalika w Sosnowcu. Po kilku miesiącach rozmów i ustaleń Triada została zgłoszona do kalendarzy i miała się po raz pierwszy odbyć w 2020 roku.

Niestety pandemia i związane z nią ograniczenia uniemożliwiły realizację pomysłu wiec inauguracja została przesunięta na rok 2021 i szczęśliwie odbyła się. By zdobyć trofeum Triady trzeba było wziąć udział w każdym z biegów wchodzącym w jej skład. Biegi odbyły się w następującej kolejności i oferowały po dwa dystanse do wyboru:

- 25 września 25.Międzynarodowy Bieg Uliczny 15 km i 10 km w Jaworznie,
- 9 października 4.Memoriał Janusza Nabrdalika w Sosnowcu 21 km i 7 km, który jest biegiem crossowym w pięknym leśnym terenie,
- 23 października 29.Memoriał Jerzego Chromika w Mysłowicach na dystansach 15 km i 5 km.

Uczestnicy nie ponosili żadnych dodatkowych kosztów - obowiązywały tylko opłaty startowe wynikające z regulaminów poszczególnych biegów, a po ostatnim biegu zdobywcy Triady otrzymali ekspozytor do zamocowania wszystkich trzech medali, które stanowią całość i pokazują historyczne miejsce styku trzech zaborów. Kształt całego medalu odzwierciedla obecne granice administracyjne miast Mysłowice, Sosnowiec i Jaworzno naniesione na historyczną fotografię Trójkąta Trzech Cesarzy. Punkt połączenia trzech medali z naniesionym zbiegiem rzek Biała i Czarna Przemsza to właśnie historyczny trójstyk.

Ten pomysł pomógł wnieść trochę nowości we wszystkie trzy biegi i z pewnością przyczynił się zwiększenia zainteresowania startem w nich, gdyż Jaworzno i Mysłowice na długo przed biegiem były zmuszone zamknąć zapisy ze względu na limit 400 uczestników, który szybko został wyczerpany. W wynikach końcowych uczestników, którzy ukończyli pełną Triadę jest 133 nazwisk, a organizatorzy by nagrodzić ich za wytrwałość wprowadzili też osobną klasyfikację kobiet i mężczyzn I-VI nagradzając bonami podarunkowymi.

Wyniki Triady można zobaczyć TUTAJ

Debiut Triady należy uznać za udany, a pomysł ten jest wart kontynuacji w następnych latach. Ekspozytor z zamocowanymi trzema medalami wygląda imponująco i na pewno jest ciekawą, nieszablonową pamiątką z udziału w trzech imprezach biegowych. Wszystkich, którzy nie zdążyli, nie wiedzieli, nie mogli jak również tych co byli, zdobyli, widzieli zapraszamy serdecznie za rok.

Komentarze czytelników - brakskomentuj informację


 Ostatnio zalogowani
maratonczyk
02:23
anielskooki
01:41
soniksoniks
00:32
maste
23:54
andreas07
23:01
marczy
22:52
janeta75
22:44
Zając poziomka
22:38
drakomir
22:30
agafpaw
22:28
staszek63
22:09
janusz9876543213
22:07
MarD
22:06
marian
21:55
Tomek84
21:35
jakub738
21:28
|    Redakcja     |     Reklama     |     Regulamin     |