Jestes
niezalogowany
ZALOGUJ

     

Czechy, 16 wrzesnia 2021, 07:06, 688/1166572Organizator
Ostrava City Marathon!!! już za nami!

LINK 1: STRONA INTERNETOWA BIEGU
LINK 2: PROFIL BIEGU NA FB
LINK 3: WIĘCEJ INFORMACJI W KALENDARZU
LINK 4: ARCHIWUM: ZAGRANICA - CZECHY      

Tegoroczna jubileuszowa edycja 60. RBP Ostrava City Marathon!!! już za nami i z pełnym przekonaniem można stwierdzić, że imprezę uznajemy za niezwykle udaną. Nie wdając się w szczegóły, wszystko dlatego, iż z opinii uczestników jednoznacznie wynika, że „Podobało się!”, no a przecież wyłącznie o to właśnie chodzi – by się podobało!

Niemniej, w porównaniu do poprzednich edycji, zauważalnym była wyraźnie niższa frekwencja – zarówno samych zawodników na starcie, jak i kibiców na trasie poszczególnych biegów. W dużej mierze wynika to jednak z bezpośrednich (obostrzenia ukierunkowane na ograniczanie rozprzestrzeniania się koronawirusa), czy pośrednich („kumulacja” dużej ilości zawodów biegowych we wrześniu, po przełożeniu części biegów z wiosny, kiedy to biegi nie mogły być rozgrywane) przyczyn wywołanych pandemią.

Niższa frekwencja stała się chyba charakterystyczna dla większości obecnie rozgrywanych imprez biegowych, ale to dobrze, że udaje się je w ogóle organizować.

Jako organizatorzy, tym bardziej cieszymy się, doceniamy i przede wszystkim dziękujemy tym zawodnikom, dla których udział w maratonie w Ostrawie udało się urealnić, mimo piętrzących się przeciwności losu i niepewności sytuacji niemal do samego dnia zawodów.

Ostatecznie „pogoda dopisała, uczestnicy bawili się wybornie, atmosfera była powtarzalnie niepowtarzalna, a na mecie u każdego finisher’a przepiękny dwuczęściowy medal wywoływał szczery uśmiech mimo olbrzymiego zmęczenia. Czego chcieć więcej?!” – śmiała się Petra Pastorova, organizator i dyrektor zawodów, a na marginesie – zwyciężczyni maratonu w kategorii kobiet, która jednocześnie zajęła… 2 miejsce w klasyfikacji generalnej!

Pełne wyniki maratonu, jak również biegów na dystansach towarzyszących, można znaleźć TUTAJ

Do Ostrawy przyjechali zawodnicy z 16 różnych krajów. Poza rodzimymi Czechami, największą narodowościowo grupę stanowili Polacy – 76 uczestników, z czego pod jednym tylko szyldem 100 Marathon Club Polska startowało 17 biegaczy! Obrazowo rzecz ujmując – co dziesiątym biegaczem mijanym na trasie był Polak!

Medalowe miejsca wśród naszych rodaków wywalczyli:

Paweł Pośpiech, który zajął 2. miejsce w klasyfikacji generalnej mężczyzn,
Krzysztof Majer, 3. miejsce w kategorii wiekowej mężczyzn powyżej 50 lat,
Ryszard Bronowicki – 1. miejsce w kategorii mężczyzn powyżej 70 lat.
Paulina Gaik – 3. miejsce w kategorii kobiet powyżej 30 lat,
Jolanta Witczak – 2. miejsce w kategorii kobiet powyżej 50 lat,
Bożena Niedziółko – 3. miejsce w kategorii kobiet powyżej 50 lat,
Mariola Lanucha – 2. miejsce w kategorii kobiet powyżej 60 lat.

W tym roku po raz pierwszy jednym z biegów towarzyszących maratonowi była atestowana „dziesiątka”, która zastąpiła rozgrywany w poprzednich edycjach „ćwierćmaraton” – dystans raczej w Polsce niespotykany, choć w Czechach dość popularny (10,5 km)

Decyzja organizatorów o zmianie dystansu okazała się słuszna, co potwierdza duża frekwencja na tym dystansie, ale jeszcze bardziej – niewiarygodnie duża liczba poprawionych życiówek, co udowodniło przedstartowe zapowiedzi, że trasa biegu na 10 km jest bardzo szybka. Święto biegania na Placu Masaryka w Ostrawie trwało cały dzień, towarzyszyły mu koncerty, pokazy sportów walki, propagowanie zdrowego stylu życia, a poza maratonem i wspomnianym biegiem na 10 km, można było rywalizować w półmaratonie, biegu charytatywnym na 4,2 km, dedykowanym wsparciu Fundacji im. Pavla Novotneho i jego podopiecznym chorym na raka, sztafetach 6x6 km, czy w końcu kibicować najmłodszym pociechom, ścigającym się w biegach dziecięcych.

Jeśli więc z jakiegoś powodu przegapiłeś jubileuszową edycję maratonu w Ostrawie – już teraz zaplanuj udział w tej imprezie za rok. Na pewno nie pożałujesz, a być może dołączysz do licznego grona biegaczy, którzy nie mają wątpliwości, gdzie spędzą kolejny drugi weekend września, bo wracają tutaj co roku! Tak więc – do zobaczenia!

Na deser kilka z opinii naszych rodaków, zasłyszanych po maratonie:

Wszystko poszło znakomicie! Bieg tak, jak chciałem, choć biodro trochę się odzywało. Maraton w Ostrawie jest jak wino – co roku lepszy! A jakie piwo na mecie mają – tylko pozazdrościć! A w recepcjonistce z hotelu to prawie się zakochałem!

Pasuje mi bieganie tutaj, bo dycha w Ostrawie to jedyny bieg na takim dystansie z limitem czasu 6 godzin!  Idealnie na brak spiny po pandemicznym nic-nie-bieganiu

Trasa fajna, płaska i ciekawa, choć po wybiegnięciu z parku jeden z długich prostych odcinków trochę się dłużył. Rzeka, zamek, park, rynek staromiejski, nawet czołg T-34, armaty, czy monumentalny pomnik przyjaźni czesko-radzieckiej (u nas wszystkie podobne zlikwidowali!) – to mocne punkty, które uatrakcyjniały bieg. Przebiegaliśmy nawet przez dziedziniec i budynek jakiegoś urzędu! Co to było? Urząd Miasta? Normalnie nie lubię biegania po pętlach, ale w Ostrawie się tego nie czuje, choć były do pokonania cztery okrążenia. Pogoda nazbyt letnia, ale połowa trasy w parku ratowała przed udarem słonecznym. Jakiś mankament? Hmmm… Tak na upartego, jeśli musiałbym coś znaleźć, to brak słodkiego i gazowanego czegokolwiek do picia na punktach odżywczych. Mieli ‘zbyt zdrowo’, a ja wolę gazowane!

Najlepsi byli bębniarze, dopingujący biegających. Nie wiem, jak długo i jak często walili w te bębny, ale 4 razy przebiegałem przez rynek i za każdym razem trafiałem na nich i niosło mnie pod ich rytm. A negatywnie? Kostka brukowa na starym mieście. Dobrze, że można było pobiec obok po chodniku.

Co jest tu najfajniejszego? To, że niby jesteśmy za granicą, a więcej znajomych spotkałem, niż na zawodach w Polsce! Co można by poprawić? Swój wynik (śmiech!)

To był mój debiut! I biegiem, i miastem jestem zauroczony. Ostrawę już wpisałem na stałe do swojego kalendarza na przyszłość! To na pewno. A biegi w Polsce też są takie fajne?

Osobiście lubię relatywnie duże imprezy biegowe, które jednak są na luzie. Nie wiem, jak to lepiej opisać, ale tu w Ostrawie, ujęło mnie, gdy panie w depozycie cięły nożyczkami karteczki z numerami, po czym przyklejały je taśmą na zostawiane bagaże… Kupiły mnie tym całą! A minus? Taki, że dość wcześnie do Ostrawy przyjechałam z przyjaciółmi, jesteśmy na rynku, wszystkie kawiarenki i lokale są otwarte, ale… ani jedna nie była czynna! A bębniarzy z rynku, gdzie i tak wiele się działo, przeniosłabym na bardziej puste odcinki trasy.


WIADOMOSCI POWIAZANE
 
  2021-08-23 - RDF Ostrava City Maraton (CZE) w tym rok...Komentarze czytelników - 6podyskutuj o tym 
 

Admin

Autor: Admin, 2021-08-23, 11:22 napisał/-a:
W imieniu organizatorów zapraszamy do zapisów i udziału.

 

remiusz

Autor: remiusz, 2021-08-25, 16:33 napisał/-a:
Cy uczestnik maratonu musi być wyszczepiony, ozdrowieńcem lub przetestowany? Nie widziałem tego w regulaminie, ale coś przypuszczam, że tak.

 

kos 88

Autor: kos 88, 2021-08-25, 22:19 napisał/-a:
żeby wjechać do Czech trzeba mieć przy sobie dokument potwierdzający że jest się zaszczepionym - i raczej nie radzę sprawdzać czy może się uda inaczej bo przypuszczam że to kosztuje znacznie więcej niż w Polsce.

 

Shrek

Autor: Shrek, 2021-08-26, 08:37 napisał/-a:
Remiusz, organizator maratonu nie wymaga, ani nie będzie sprawdzał certyfikatów na COVID-19. Dlatego nie ma o tym nic w regulaminie.
Formalnie obowiązywać więc będą jedynie wymogi określane na poziomie rządowym, związane z przekraczaniem granicy z Czechami. Sprawdź wymagania i bieżącą sytuację na stronach rządowych, bo tu dynamika zmian lubi być "sprinterska".

 

Leonidas1974

Autor: Leonidas1974, 2021-09-12, 17:22 napisał/-a:
Michale przebiegnięty maraton. Trasa spoko. Może mało punktów z nawadnianiem. Nikt nie sprawdzał czy zaszczepiony. Na granicy czysto. Żadnych kontroli.

 

Admin

Autor: Admin, 2021-09-13, 09:09 napisał/-a:
To gratulacje :-)

 
 Ostatnio zalogowani
Exlibris
14:00
lordedward
13:58
DzikMaltański
13:49
kirc
13:33
Citos
13:20
Jurek z Jasła
13:10
arco75
12:45
heelmaes
12:18
FiKa
12:03
przemek300
11:42
seba1
11:38
jaro109
11:36
Admin
11:26
eldorox
11:14
pckmyslowice
11:12
jagódka
10:53
|    Redakcja     |     Reklama     |     Regulamin     |