Jestes
niezalogowany
ZALOGUJ

       

W.Brytania, 31 marca 2021, 15:39, 733/270786Fostertravel.pl
Co warto zwiedzić w Londynie przy okazji maratonu?

LINK 1: ARCHIWUM: ZAGRANICA - W.BRYTANIA      

Londyn to – obok Paryża i Rzymu – jedna z najchętniej odwiedzanych przez turystów europejskich stolic. To nie tylko biznes, ale i sport, a przede wszystkim miejsce jednego z prestiżowych maratonów.

London Marathon rozgrywany jest rokrocznie na ulicach Londynu od 1981 roku, tradycyjnie w kwietniu. Bieg każdorazowo kończy kilkadziesiąt tysięcy biegaczy. W 2019 roku było to 42 549 zawodników, natomiast liczba zgłoszeń była dziesięciokrotnie wyższa i liczona w setkach tysięcy aplikacji.

Zawody składają się z kilku rodzajów biegów: biegu masowego, wyścigu dla wyczynowych biegaczy i biegaczek, maratonu dla najlepszych zawodników i zawodniczek na wózkach oraz 3-milowego mini-maratonu dla uczestników poniżej 17 roku życia.

W roku 2020, ze względu na epidemię COVID 19, maraton odbył się na początku października w ograniczonej formie, bez rozgrywania biegu masowego oraz mini-maratonu. Wśród światowej czołówki najlepszy okazał się Etiopczyk Shura Kitata (02:05:41), a wśród kobiet pierwsza metę przekroczyła Kenijka Brigid Kosgei (02:18:58). Wyścig na wózkach mężczyzn wygrał Kanadyjczyk Brent Lakatos, a kobiet Holenderka Nikita den Boer (więcej wyników ze światowych jak i krajowych wydarzeń znajdziecie w naszych Aktualnościach)

Czterdziestą pierwszą edycję maratonu londyńskiego ponownie zaplanowano na październik, aby zwiększyć szanse na umożliwienie startu biegu masowego. Zdobyć numer startowy maratonu w Londynie można na kilka różnych sposobów: licząc na szczęście w losowaniu, korzystając z ofert krajowych pośredników, legitymując się odpowiednim rezultatem wypełniającym minima organizatorów czy też biorąc udział w akcjach charytatywnych. Rejestracja do biegu trwa na stronie virginmoneylondonmarathon.com

Przy okazji tego niezwykłego wydarzenia być może znajdzie się kilka godzin wolnego, które warto wykorzystać na zwiedzenie najciekawszych miejsc w Londynie. Podpowiadamy, co w takim razie warto zobaczyć, mając do dyspozycji jeden dzień w stolicy Wielkiej Brytanii.

Tower Bridge – jeden z najbardziej charakterystycznych punktów na mapie Londynu. Przecinający Tamizę most zwodzony zachwyca monumentalnymi bliźniaczymi wieżami o wysokości 65 metrów, a jego nazwa nawiązuje do znajdującego się tuż obok więzienia Tower of London.

Trafalgar Square i Galeria Narodowa – popularne miejsce noworocznych spotkań i zgromadzeń politycznych oraz jeden z najpopularniejszych londyńskich placów. W północnej części znajduje się National Gallery, gromadząca ponad 2300 dzieł zachodnioeuropejskiego malarstwa, w tym Van Gogha, Rembrandta, Rafaela Santi czy Rubensa. Warto wiedzieć, że wstęp do galerii jest bezpłatny.

Buckingham Palace – trudno wyobrazić sobie wizytę w Londynie bez choćby rzucenia okiem na słynną rezydencję brytyjskich monarchów. Warto być w okolicy koło 11.30 – o tej porze od kwietnia do lipca odbywa się przed pałacem uroczysta zmiana warty. Szczęściarze, którzy wystartują w maratonie mają zagwarantowany widok na pałac – finisz zaplanowano bowiem na reprezentacyjnej alei The Mall, łączącej Buckingham Palace z Trafalgar Square.

Big Ben – kolejny symbol Londynu, monumentalna neogotycka wieża zegarowa, należąca do kompleksu Pałacu Westminsterskiego. Wieża mieści aż trzy kilometry korytarzy, 1200 pomieszczeń i ma niemal 100 metrów wysokości. Chętni mogą wejść na Big Bena po spiralnych schodach, liczących 334 stopnie.

Westminster Abbey – znajdująca się tuż koło Big Bena, trzecia najważniejsza świątynia anglikańska (po katedrze w Canterbury i katedrze św. Pawła) i od niemal tysiąca lat miejsce koronacji wszystkich królów Anglii i Wielkiej Brytanii. W ciągu jednodniowej wycieczki do Londynu prawdopodobnie nie zdążycie zobaczyć monumentalnych wnętrz opactwa (duże kolejki), jednak zachwycającą gotycką budowlę warto zobaczyć choćby z zewnątrz.

London Eye – słynne koło obserwacyjne w dzielnicy Lambeth na południowym brzegu Tamizy, umożliwiające podziwianie panoramy Londynu z jednej z 32 kapsuł. Jeśli chcecie z wysokości podziwiać słynne czerwone piętrowe autobusy i czerwone budki telefoniczne, warto zarezerwować bilet ze znacznym wyprzedzeniem.

King"s Cross Station – monumentalna stacja kolejowa z 1852 roku, którą musi odwiedzić każdy fan przygód Harry"ego Pottera – to właśnie tam znajduje się słynny peron 9 ¾, z którego odjeżdża pociąg do Hogwartu!

"Jednodniowe wyprawy do europejskich stolic to coraz popularniejszy sposób zwiedzania. Tanie linie lotnicze w połączeniu z dobrze zorganizowanym transportem miejskim sprawiają, że najważniejsze zabytki Londynu można zwiedzić nawet w opcji last minute w jeden dzień" – mówił Przemysław Jackiewicz, Prezes serwisu turystycznego Fostertravel.pl

Jeśli po całodziennym zwiedzaniu Londynu zechcecie przyjechać do tego miasta na dłużej, przygotowania do wycieczki zacznijcie od przejrzenia ofert dostępnych na popularnych portalach turystycznych – znajdziecie tam oferty hoteli w atrakcyjnych cenach wraz z rekomendacjami turystów, a także zorganizowane wycieczki objazdowe, dzięki którym już bez pośpiechu odwiedzicie magiczny Londyn.

Komentarze czytelników - brakskomentuj informację
 Ostatnio zalogowani
entony52
17:42
aschro
17:30
Volter
17:19
fit_ania
17:16
DaroG
15:18
biegacz54
13:55
An_Hal
13:40
Bartuś
13:26
Nicpoń
13:13
GriszaW70
13:03
pawelzylicz
12:14
Jarek42
11:59
sandan
11:44
zmierzymyczas.pl
11:28
42.195
11:18
bielu72
10:32
|    Redakcja     |     Reklama     |     Regulamin     |