Jestes
niezalogowany
ZALOGUJ

       

19 marca 2021, 09:25, 957/478276Materiał redakcyjny
Maratony w rekordach i zakładach bukmacherskich
      

Maraton to konkurencja lekkoatletyczna o wyjątkowo długiej historii – jej początki sięgają w końcu czasów starożytnych. Obecnie w maratonach mierzą się zarówno wyczynowi sportowcy, jak i biegacze-amatorzy. Nie może więc dziwić, że z maratonami związanych jest wiele ciekawych rekordów, a największe maratony na świecie budzą zainteresowanie również firm bukmacherskich.

Zacznijmy od rekordów w maratonach. Największą tego typu imprezą jest słynny Maraton Nowojorski, odbywający się co roku od 1970 r. na ulicach Nowego Jorku. Jego trasa prowadzi przez pięć głównych okręgów miasta: Manhattan, Bronx, Queens, Brooklyn oraz Staten Island. Rekord liczby uczestników był bity w Nowym Jorku już kilkukrotnie. Obecnie obowiązujący jest ten z 2019 r. – wówczas na starcie stanęło 54 205 biegaczy, a maraton ukończyło 53 627 osób.

Jeśli chodzi o najtrudniejszy maraton, to wybór jest trudny choćby na niezwykłe zróżnicowanie tej dyscypliny sportowej. Specjaliści wskazują m.in. na Baikał Ice Marathon odbywający się przy około -20°C na pokrywie lodowej jeziora Bajkał, North Pole Maraton na biegunie północnym, czy Mount Everest Marathon, rozgrywany na wysokości 5 tys. m n.p.m. – zawartość tlenu w powietrzu jest tam o połowę niższa niż w normalnych warunkach.

Na polskim podwórku najstarszym wciąż organizowanym biegiem maratońskim jest Maraton Dębno. Odbywa się od 1966 r. Początkowo biegacze rywalizowali na trasie Cedynia – Siekierki na dystansie zbliżonym do półmaratonu. W 1969 r. bieg miał już charakter klasycznego maratonu, zaś cztery lata później został przeniesiony do Dębna. W latach 1991-1998 ze względów finansowych bieg nie był organizowany. W 1999 r. maraton został reaktywowany i od tego czasu miał już wielokrotnie rangę mistrzostw Polski.

Skoro mówimy o rekordach o wiele bardziej wymierne jest wskazanie wszelkiego rodzaju „naj”. Tytuł najliczniejszego maratonu w historii naszego kraju dzierży Maraton Warszawski – w 2013 roku ukończyło go 8506 osób, w tym 990 kobiet. Ale najwięcej Pań wystartowało w tym maratonie w 2018 roku – aż 1374.

Najszybszym maratonem w naszym kraju był ORLEN Marathon 2014 – wtedy to reprezentant Kenii, Tadesse Tola uzyskał wynik 02:06:55. W tym samym biegu padł także najlepszy rezultat na polskiej ziemi osiągnięty przez Polaka – Henryk Szost zajmując trzeciej miejsce wbiegł na metę z czasem 02:08:55

Przy okazji warto także wspomnieć jako ciekawostkę o największym biegu w Polsce. Taką imprezę – choć rozegraną już nie na dystansie maratonu ale 10 kilometrów – zorganizowano w Poznaniu w 2019. Na mecie biegu zameldowało się wtedy aż 22 tysiące 463 biegaczy!

Zakłady bukmacherskie na biegi maratońskie

Co ciekawe, maratony można nie tylko biegać – ich wyniki można również typować w firmach bukmacherskich. W Polsce nie jest to może jeszcze zbyt popularne – najwięksi legalni bukmacherzy z rankingu legalnych, tacy jak STS, Fortuna, forBET czy Superbet (ma dobry freebet za kod), mają w ofercie zakłady np. na olimpijskie biegi maratońskie. Wówczas typować można zarówno zwycięzcę biegu, jak i zawodników na podium.

Zakłady na maratony rozgrywane w polskich miastach pojawiają się w ofercie bukmacherów rzadziej. Głównie ze względu na amatorski charakter tego typu imprez, który powoduje, że zdecydowana większość uczestników biegnie dla siebie, a nie dla wyniku sportowego.

Nieco inaczej jest u bukmacherów zagranicznych. W ofercie firmy William Hill co roku znaleźć można zakłady wzajemne na Maraton Nowojorski. Gracze spoza Polski mogą typować wyniki maratonu w Chicago m.in. w firmach Betway Sports, Sports Betting oraz Spin Palace Sports. Z kolei maraton w Londynie znajduje się w ofercie bukmachera SkyBET oraz Bwin. Są to jednak bukmacherzy zagraniczni, bez licencji ministerstwa finansów, a zatem zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, polscy gracze nie mogą tam typować zdarzeń.

– Z uwagi na funkcjonowanie rejestru domen zakazanych oraz powszechnie dostępnych informacji na temat bukmacherów, posiadających zezwolenie Ministerstwa Finansów, gracze nie mogą tłumaczyć się brakiem świadomości łamania prawa. Karalność tego czynu występuje, jeśli udowodni się branie udziału na dowolnym etapie w zagranicznych zakładach wzajemnych. Osiągnięcie jakichkolwiek wygranych nie ma znaczenia – czytamy w portalu LegalSport.pl, zajmującym się analizą rynku bukmacherskiego w Polsce.

Miłośnikom obstawiania kuponów w naszym kraju pozostaje nadzieja, że legalni bukmacherzy wezmą wkrótce przykład ze swoich zagranicznych odpowiedników i rozbudują swoją ofertę zakładów na maratony. Popularność tej konkurencji wskazuje, że może to być dobry ruch.

Komentarze czytelników - brakskomentuj informację
 Ostatnio zalogowani
entony52
17:42
aschro
17:30
Volter
17:19
fit_ania
17:16
DaroG
15:18
biegacz54
13:55
An_Hal
13:40
Bartuś
13:26
Nicpoń
13:13
GriszaW70
13:03
pawelzylicz
12:14
Jarek42
11:59
sandan
11:44
zmierzymyczas.pl
11:28
42.195
11:18
bielu72
10:32
|    Redakcja     |     Reklama     |     Regulamin     |