Jestes
niezalogowany
ZALOGUJ

 

15 listopada 2019, 18:02, 3027/427750Zespół RUNSPORT SC
RUNSPORT: Jak biegać bez względu na pogodę?

LINK 1: ZOBACZ W SKLEPIE RUNSPORT.PL



      

Bieganie uważane jest za jedną z najlepszych, uniwersalnych aktywności fizycznych. Z jednej strony pozwala zgubić zbędne kilogramy, z drugiej wysmukla sylwetkę, z trzeciej zaś poprawia kondycję i wytrzymałość.

O ile w okresie letnim pokonywanie kilometrów biegiem jest przyjemne, im na zewnątrz robi się chłodniej, tym mniejsza mobilizacja do wysiłku. Na szczęście wystarczy odpowiednia bielizna, aby uprawianie biegów możliwe było przez cały rok.

Bielizna termiczna a bielizna termoaktywna – jaka jest różnica?

Jeśli mówimy o bieliźnie, z naciskiem na bieliznę sportową możemy spotkać się z dwoma określeniami: termiczna i termoaktywna. Czy obydwa znaczą to samo? Bynajmniej. Bielizna termiczna to pierwsza warstwa odzieży, której zadaniem jest ogrzanie ciała. Wykonuje się ją zazwyczaj z wełny lub bawełny, czyli materiałów stanowiących dobrą warstwę termiczną, posiadających jednak pewne wady wykluczające ją z użytku sportowego.

Zarówno wełna jak i bawełna chłoną wilgoć, przez co stają się cięższe, mogą powodować nieprzyjemne otarcia na skórze, a nasiąknięte potem tracą jednocześnie swoje właściwości grzewcze.

Bielizna termoaktywna z kolei wytwarzana jest z włókien sztucznych (np. poliamidy i polipropyleny) lub specjalnych odmian wełny (np. wełna z owiec merynosów), które nie chłoną wody i umożliwiają o wiele lepszą wentylację niż termiczne odpowiedniki. Jej zadaniem jest nie tyle ogrzanie organizmu, co utrzymanie temperatury wytwarzanej przez ciało z jednoczesnym transportem wilgoci na zewnątrz. Dodatkowo zewnętrzna warstwa materiału ma za zadanie zatrzymanie chłodu z otoczenia.

Z tego powodu planując całoroczne treningi biegowe, warto wyposażyć się w odpowiednio dobrany zestaw bielizny. Jaki to zestaw?

Jak dopasować bieliznę termoaktywną do pogody?

Bielizna termoaktywna wykorzystywana jest zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów w różnego rodzaju sportach. Dzięki swoim właściwościom staje się podstawową warstwą, na którą w razie potrzeby nałożyć można dodatkową odzież chroniącą przed chłodem, wiatrem lub deszczem. Zestaw bielizny termoaktywnej zawiera tzw. górę (koszulka z krótkim lub długim rękawem) a także dół (kalesony)

Wybierając swój zestaw powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na dopasowanie do warunków pogodowych, ale również do konkretnej intensywności. W przeciwieństwie do bielizny przeznaczonej do codziennego użytku, pierwsza warstwa do zastosowań sportowych posiada m.in. przylegający do ciała krój pozwalający na wykorzystanie pełni jej właściwości. Dodatkowo dobra bielizna termoaktywna pełna jest technologicznych rozwiązań poprawiających komfort treningu.

Mamy tu na myśli m.in. płaskie szwy (nie obcierają skóry i są niewyczuwalne w czasie biegu) oraz system bodymappingu (ułatwiający wentylację konkretnych partii ciała)

Bielizna termoaktywna na lato

Choć wydawać by się mogło, że bielizna termoaktywna nie jest potrzebna latem, jak mawiał internetowy klasyk „Nic bardziej mylnego!”.

Bielizna termoaktywna projektowana dla treningów latem, późną wiosną i wczesną jesienią ma za zadanie jak najlepiej odprowadzać wilgoć z ciała na zewnątrz, aby zapewnić maksymalny komfort biegu przy temperaturach powyżej 10 st. C. Stylistyka jej wykonania przypomina klasyczne techniczne koszulki biegowe, dzięki czemu przy naprawdę wysokich temperaturach panujących na zewnątrz jesteśmy w stanie bez problemów zrezygnować z dodatkowej bluzy lub kurtki biegowej.

Przykładem takiej bielizny może być seria Cool Intensity marki Craft dostępna w Runshop.pl

Bielizna termoaktywna na zimę

Jeśli myślimy o zimie, to myślimy również o niskich temperaturach, przenikliwym wietrze oraz wszędobylskim śniegu.

Z tego powodu bielizna termoaktywna do zastosowań zimowych projektowana jest nieco inaczej niż jej letnie odpowiedniki. Jej głównym zadaniem (poza oczywiście transportem wilgoci na zewnątrz) jest utrzymanie ciepłoty ciała. Z tego też powodu przy produkcji używa się m.in. materiałów wykorzystujących grubsze sploty.

Dostępna w Runshop.pl seria bielizny termoaktywnej Craft Warm Intensity zapewnia optymalne warunki treningowe przy temperaturach poniżej -5 st. C, co oznacza, że wyposażeni w taką odzież jesteśmy w stanie kontynuować treningi bez względu na pogodę. Warto wyposażyć się przy tej pogodzie również w bluzę, kurtkę, spodnie, czy grubsze skarpety (że o czapce i rękawiczkach nie wspomnimy), ale dobra, utrzymująca ciepło warstwa tuż przy ciele z pewnością podniesie komfort ćwiczeń nawet przy trzaskającym mrozie.

Bielizna termoaktywna na wiosnę i jesień

Wiosna i jesień (zwłaszcza ich najchłodniejsze momenty) to również świetna okazja do pokonywania kilometrów w celu zachowania formy. W tej sytuacji bielizna termoaktywna nie musi być już tak gruba, jednak wciąż warstwa utrzymująca temperaturę ciała jest niezwykle ważna.

Dla osób chcących biegać w tych okresach roku polecamy serię Craft Active Intensity projektowany do aktywności w zakresie temperatur od -10 do +5 st. C. W celu zachowania optymalnych warunków warto dodatkowo ubrać kolejne warstwy chroniące przed opadami deszczu i chłodnymi powiewami wiatru.

Jak wybór bielizny termoaktywnej wpływa na jakość treningu?

Dobrze dobrana bielizna termoaktywna sprawia, że jesteśmy w stanie czerpać z każdego treningu maksimum korzyści. Po pierwsze: w chłodniejszych miesiącach chroni przed wyziębieniem ciała. Po drugie: transportuje wilgoć na zewnątrz, dzięki czemu podczas biegu czujemy się przyjemnie sucho. Po trzecie: wygodna, bezszwowa i przylegająca do ciała konstrukcja zapewnia wysoki komfort użytkowania nawet przy dużej intensywności.

Dobrze dobrana do pogody bielizna termoaktywna to podstawowy element w garderobie biegacza, dzięki niej będziemy w stanie dbać o formę bez względu na warunki panujące na zewnątrz.

WIADOMOSCI POWIAZANE
 
  2020-10-19 - Przyczepność w każdym terenie. Co słycha...
  2020-03-20 - Zawody odwołane? Stadiony zamknięte? Jak...
  2019-09-03 - Bieganie w terenie i górach. Jakie buty?...
  2019-06-29 - Sklep dla biegaczy Runshop w Tarnowie...
  2019-05-25 - # MOJE PIERWSZE BUTY, czyli im dalej w b...


Komentarze czytelników - 1podyskutuj o tym 
 

BonifacyPsik

Autor: 42.195m, 2019-11-18, 16:55 napisał/-a:
spodziewałem się znaleźć w artykule porady dotyczące biegania w wietrze i deszczu...

 


















 Ostatnio zalogowani
biegacz54
07:59
michu77
07:55
kulja63
07:48
Admin
07:43
farba
07:39
jaro109
07:29
rezerwa
06:51
42.195
06:47
crespo9077
06:36
majsta7
06:02
Biela
05:29
janusz9876543213
04:51
Andrea
00:43
BonifacyPsikuta
00:34
lordedward
23:43
tomako68
23:06
|    Redakcja     |     Reklama     |     Regulamin     |