Czechy, 09 maja 2019, 09:15, 1944/146988RunCzech
Salpeter poprawia rekord Volkswagen Prague Marathon o ponad 2 minuty!

LINK 1: STRONA RUNCZECH.COM
LINK 2: PROFIL ORGANIZATORA NA FB
LINK 3: ARCHIWUM: ZAGRANICA - CZECHY

Chłodna temperatura i tłumy entuzjastów na ulicach Pragi pomogły pobić w 25 edycji biegu rekord Volkswagen Pargue Marathon. Rekord trasy dla kobiet poniżej 2:20 oraz drugi w historii wynik mężczyzn to najważniejsze wydarzenia biegu.

Lekko zachmurzony poranek, lekki wiatr, prawie idealne warunki do biegania z temperaturą ok 5 stopni C, a na starcie 10 000 biegaczy rozpoczęło swoją przygodę na historycznych ulicach Pragi. W pogoni za rekordem biegu grupa 8 biegaczy elity ruszyła bardzo mocno, prowadzona przez trzech pacemakerów przez słynny Most Karola w tempie pierwszych 5 km – 14:49 - na wynik 2:05. Rekord trasy od 2010 roku wynosił 2:05:39 (Eliud Kiptanui)

Półmetek czołówka minęła w czasie 1:02:51 i ciągle podążali w tej samej – ośmioosobowej grupie składającej się z faworytów: Almajoub Dazza i Amos Kipruto. Na kolejnych kilometrach tempo biegu nieco spadło ale rekord trasy był ciągle w zasięgu. Gdy pacemakerzy skończyli swoją prace, na czele została już tylko piątka zawodników, a ton rywalizacji nadawali cały czas faworyci - z urodzonym w Maroko, a reprezentującym Bahrajn – Dazzą na czele. Ten na 40 km podkręcił tempo odrywając się od rywali i sięgnął po zwycięstwo z czasem 2:05:58 i stratą 20 sekund do rekordu trasy.

Drugi finiszował Etiopczyk Wolde Dawit, dla którego czas 2:06:18 był nowym rekordem życiowym poprawionym o 3,5 minuty. Trzeci był jego rodak - Bantiye Aychew (2:06:23)

U kobiet grupa złożona z pięciu zawodniczek z Lonahą Salpeter z Israela, Eshete Shitaye z Bahrajnu, Lucy Cheruiyot z Keni, Etiopka Yalew Genet oraz Kellyn Taylor z USA również zaczęły bieg z pacemakerami. Już na 20 km od grupy oderwała się Loanah, która półmetek minęła w czasie 1:10:12, mając kilka sekund przewagi nad rywalkami i biegnąc na nowy rekord trasy wynoszący do teraz 2:21:57

Chociaż wiatr był coraz mocniejszy udało jej się przyśpieszyć i pokonać drugą część trasy w 1:09:33 by zwyciężyć z czasem 2:19:46, jako pierwsza kobieta, która pokonała barierę 2:20. Udało się również pobić rekord Izraela i wraz ze wszystkimi bonusami zainkasowała kwotę 75 000 euro. Jednocześnie jest to 3 najlepszy wynik europejski w historii i 4 na listach światowych 2019. Druga na metę wbiegła Eshete Shitaye (2:22:39) a trzecia – Yalew Genet (2:24.34)

Pierwszym europejczykiem wśród mężczyzn był Hamid ben Daoud, który reprezentuje Hiszpanie i zajął 6 miejsce z czasem 2:08:14. Na ósmym miejscu, z rekordem Izrela, finiszował Amare Girmaw z czasem 2:09:54. Najlepszym Czechem został Vit Pavlista, który pokonał swojego gróźnego rywala – Jirka Homolac (PB 2:16:30). Wśród kobiet najlepsza z Czech była Petera Pastorova 2:42:23

Ponieważ Volkswagen Prague Marathon posiada odznakę IAAF Gold Label Road Race czołowa piątka kobiet i mężczyzn, w tym Amerykanka Kellyn Taylor, zdobyli nominacje na Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020, pod warunkiem akceptacji przez krajową federacje.

Organizatorzy Volkswagen Prague Marathon współpracują w sprawie czystego sportu robiąc badania antydopingowe.

W zawodach wystartowało ponad 210 osób z Polski. Najszybszy z naszych rodaków okazał się Rafał Bradziński (2:39:44) oraz Zofia Mazur (3:24:30)

2019-10-22 - 1 grudnia 2019: Sorrento Positano!...
  2019-09-17 - Birell Grand Prix okiem uczestnika...
  2019-09-12 - SuperHalfs - nowa seria biegów w Europie...