Zagranica, 13 czerwca 2018, 07:41, 1649/160872
Bartkiewicz
Biegiem przez RPA, Chiny, Holandię, USA

LINK 1: STRONA COMRADES MARATHON
LINK 2: ARCHIWUM: ZAGRANICA

Niewątpliwie najciekawszym wydarzeniem minionego weekendu był legendarny Comrades Marathon - zawody to rozegrane zostały tradycyjnie na dystansie około 89 kilometrów na trasie między Durbanem a Pietermaritzburgiem. Jak każdego roku bieg przyciągnął ogromne zainteresowanie mediów, jak i kibiców. Dla fanów biegania w RPA Comrades to zawody wyjątkowe, toteż tłumnie stawiają się przy trasie, bądź śledzą relację w telewizji.

W tegorocznej edycji bezkonkurencyjni byli dopingowani żywiołowo przez kibiców biegacze z RPA: wygrał Bongmusa Mthembu z czasem 5:35:09, tym samym po raz trzeci w karierze zwyciężając w tym legendarnym biegu (wcześniej triumfował tu w edycji 2014 oraz przed rokiem). Na drugiej pozycji na metę wbieł Joseph Mputhi z wynikiem 5:35:09, natomiast trzeci był Brytyjczyk Steve Way, który przekroczył linię mety z czasem 5:35:27

Steve zaprezentował się kapitalnie od strony taktycznej biegnąc rozważnie i spokojnie pierwszą część dystansu. Jeszcze w okolicach 58-mego kilometra Brytyjczyk biegł na 11-tej pozycji, jednak od tego momentu sukcesywnie wyprzedzał kolejnych rywali. Na kolejnych punktach pomiarowych był ósmy, następnie piąty, aż ostatecznie wbiegł na metę na trzecim miejscu. Way - mistrz Wielkiej Brytanii na 100 kiolmetrów oraz rekordzista w maratonie w kategorii M40 tym razem zadziwił po raz kolejny fantastyczną formą.

Dość powiedzieć, że średnie tempo Brytyjczyka na dystansie prawie 90 kilometrów wyniosło 3:43 na kilometr. Steve tym samy poprawił swój ubiegłoroczny rezultat, kiedy to finiszował jako dziewiąty. Bieg kobiet wygrała Ann Ashworth - reprezentantka RPA objęła prowadzenie już na 41-szym kilometrze, którego nie oddała aż do mety i finiszowała z czasem 6:10:04. Drugą pozycję zajęła kolejna zawodniczka z RPA - Gerda Steyn z wynikiem 6:15:34, na najniższym stopniu podium stanęła zaś Alexandra Morozova z Rosji z rezultatem 6:20:21.

Przenosimy się do Chin, gdzie w prowincji Gansu, w miejscowości Lanzhou odbył się bieg maratoński w ramach cyklu zawodów IAAF Gold Label Road Races. Trasa biegu poprowadzona jest wzdłuż wybrzeży rzeki Huang He: specyficzne warunki klimatyczne tu panujące, wysoka temperatura o tej porze roku i wysokość 1600 metrów nad poziomem morza sprawia, że czasy, które tu padają nie są przeważnie zbyt szybkie, jednak rokrocznie jesteśmy świadkami zaciętej walki między czołówką do samej mety.

Nie inaczej było w tegorocznej edycji. W biegu mężczyzn grupa 9 zawodników minęła półmetek w czasie 1:04:41, co zwiastować mogło atak na rekord trasy wynoszący 2:10:50. Tempo w drugiej części dystansu spadło jednak znacząco, a najlepiej trudy maratońskiego dystansu zniósł Etiopczyk Kelkile Gezahegn, który zwyciężył z wynikiem 2:11:00. W biegu pań najszybsza okazała się reprezentująca Bahrajn Merima Mohamed, która sięgnęła po zwycięstwo z czasem 2:32:22

Około 40.000 uczestników z całego kontynentu azjatyckiego, ale również i z innych zakątków świata wzięło w udział w miniony weekend w różnych wydarzeniach biegowych w Lanzhou, w tym 10.000 w maratonie, 8.000 w półmaratonie i 22.000 w biegu na 5 km.

Przenosimy się za ocean, gdzie w Nowym Jorku pokaz kapitalnego biegania dała Kenijka Mary Keitany. W biegu NYRR New York Mini 10K zawodniczka ta zwyciężyła z czasem 30:59. Za swoje osiągnięcie 36-latka zgarnęła czek na 10.000 dolarów. Wynik Kenijki to piąty najszybszy czas osiągnięty w 47-letniej historii imprezy w Nowym Jorku. Warto dodać, że Keitany bieg rozegrała taktyką negative splits, pokonując drugą część dystansu z licznymi podbiegami w czasie 15:08!

"Na początku tempo było dość wolne, wzięłam się więc mocno do pracy w okolicach półmetka, gdyż chciałam potraktować ten bieg jako sprawdzian, na jak szybkie bieganie mnie obecnie stać." - relacjonowała reprezentantka Kenii, która zaliczyła w tym roku dość rozczarowujący dla niej występ podczas maratonu w Londynie, gdzie zajęła 4-te miejsce. Pozostałe miejsca na podium zajęły Amerykanki: Aliphine Tuliamuk (32:08) oraz Moly Huddle (32:25). Ponad 8300 biegaczy zameldowało się tego dnia na mecie, z powodzeniem mierząc się z dystansem 10 kilometrów

10.06.2018: Lanzhou marathon (Chiny)