Poznań, 26 marca 2018, 07:00, 2175/121407

LINK 2: WYNIKI - BYDGOSZCZ
LINK 3: WYNIKI - POZNAŃ
LINK 4: ARCHIWUM: POZNAń
LINK 5: ARCHIWUM: BYDGOSZCZ

Szósta ogólnopolska edycja przełajowego cyklu CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden dobiegła końca! Dwa ostatnie biegi sezonu odbyły się w weekend 24-25 marca – w Poznaniu i Bydgoszczy. Przed zawodnikami, którzy biegali w przełajowych „piątkach” regularnie jeszcze uroczyste rozdanie medali – gale podsumowujące sezon potrwają do 13 kwietnia.

Poznań niezmiennie liderem

Cykl CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden powstał w 2010 roku jako Grand Prix Poznania w Biegach Przełajowych i to właśnie Poznań jest największą lokalizacją CITY TRAIL. W sezonie 2017/2018 w sześciu imprezach wzięło udział łącznie ponad 6900 zawodników – 5262 dorosłych oraz 1648 dzieci. Wspomniane liczby oznaczają, że co miesiąc w zawodach CITY TRAIL nad poznańską Rusałką biegało średnio 1152 uczestników – 877 dorosłych i 275 dzieci. Najwyższą frekwencję odnotowano w październiku – 1051 dorosłych oraz 380 dzieci.

W cyklu sklasyfikowanych zostało 870 dorosłych, którzy wzięli udział w co najmniej 4 biegach. Wśród nich najlepszym został Szymon Belgrau, drugie miejsce wywalczył Marcin Kęsy, a trzecie Roch Goszczyński. W rywalizacji kobiet triumfowała Malwina Dymek, drugą lokatę zajęła Agnieszka Stachowiak, a trzecią – Patrycja Talar.

W sobotnim biegu zwycięstwo odnieśli Marcin Kęsy i Malwina Dymek. Linię mety minęło 773 dorosłych, w CITY TRAIL Junior wystartowało 262 młodych adeptów biegania. Marcin Kęsy startuje w cyklu od 2011 roku - Od zawsze moim marzeniem było zwycięstwo w cyklu. Dzisiaj wygrałem pojedyncze zawody i mam z tego satysfakcję, mimo, że był to wolny bieg – podkreślił na mecie zawodnik. - W przełajach trzeba łączyć siłę, wytrzymałość i szybkość. W biegach ulicznych siła nie ma takiego znaczenia, dlatego starty w CITY TRAIL uważam za bardzo dobry trening – dodał.

Malwina Dymek – w przeciwieństwie do Marcina – biega w CITY TRAIL od ubiegłego roku, a kończąca się edycja jest pierwszą, którą ukończyła. - Stając na starcie dzisiejszego biegu wiedziałam, że jeśli wygram zapewnię sobie zwycięstwo w klasyfikacji generalnej - i taki był cel na dziś. Jestem bardzo zadowolona ze wszystkich swoich startów, a najbardziej z biegu styczniowego, gdzie po raz pierwszy uzyskałam czas poniżej 18 minut – mówiła po zawodach 21-letnia zawodniczka.

Uroczyste podsumowanie sześciomiesięcznych zmagań w Poznaniu odbędzie się 10 kwietnia w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego.

Piękny gest czołowych biegaczy w Bydgoszczy

Finisz niedzielnego biegu w Bydgoszczy był wyjątkowy – dwaj najszybsi biegacze – Bartosz Kotłowski i Marcin Biskup wbiegli na metę razem, wykonując przyjacielski gest. Stając na starcie obaj byli pewni wywalczonych miejsc (choć czysto teoretycznie obaj mieli szanse na wygraną), więc uzgodnili, że potraktują ten bieg inaczej niż wszystkie. Niedzielną wygraną Bartosz Kotłowski zapewnił sobie piąty z rzędu triumf w klasyfikacji generalnej. Jak podkreślił na mecie starty w Myślęcinku nadal sprawiają mu mnóstwo frajdy:

– To nie może się znudzić, powiedziałbym nawet, że bieganie w cyklu to już moje małe uzależnienie – mówił tuż po zawodach – Ten rok będzie dla mnie spokojniejszy, jeśli chodzi o bieganie, bo od października pracuję w zawodzie. Codzienne pobudki o 5:40 i wieczorne treningi po całym dniu na nogach na razie dają mi się we znaki, dlatego nie chcę nastawiać się na życiówki i poprawianie rekordów życiowych. Czas pokaże, jak się wszystko poukłada.

18-letni Marcin Biskup, który zajął drugie miejsce w klasyfikacji generalnej ma na koncie najlepszy wynik w zakończonej edycji – 15:21 – uzyskany w listopadzie podczas nieobecności Bartosza Kotłowskiego. Niedzielna inicjatywa wspólnego biegu miała dla Marcina szczególne znaczenie.

- Chcieliśmy pokazać, że rywalizacja w sporcie nie zawsze musi być pierwszoplanowa. Śmiało mogę powiedzieć, że w tym biegu wygrał każdy, kto stanął na linii startu. Jedni mają cele sportowe, drudzy chcą być lepszą wersją siebie, a jeszcze inni biegają za tych którzy nie mogą – podkreślił na mecie czwarty zawodnik rozegranych przed tygodniem Mistrzostw Polski Juniorów w Biegach Przełajowych.

- Jestem dość ambitnym sportowcem i nie pamiętam, kiedy byłem zadowolony w 100 % z mojego biegu. Zawsze pozostaje niedosyt, ale myślę, że kolega któremu „ustąpiłem pierwszeństwa” jest po prostu lepszy. Jeszcze nadejdzie mój czas. Na razie chcę się cieszyć tym, co mam i nadal mieć motywację do jeszcze cięższej pracy, by osiągać coraz to lepsze rezultaty. Rok temu byłem trzeci, w tym roku jestem drugi. Kto wie, co będzie za rok! – dodał.

Wśród kobiet zwycięstwo odniosła tym razem Aleksandra Wantowska. Linię mety minęło 568 dorosłych, w CITY TRAIL Junior wystartowało 280 młodych sportowców. W trakcie sześciomiesięcznych zmagań na ścieżkach Myślęcinka biegało łącznie ponad 5400 zawodników - 3641 dorosłych oraz 1764 dzieci, co daje średnio 901 uczestników – 607 dorosłych i 294 dzieci. Najwyższą frekwencję odnotowano w listopadzie – 741 dorosłych i 395 dzieci.

W biegu głównym sklasyfikowanych zostało 604 dorosłych. Wśród nich najlepszym został wspominany już Bartosz Kotłowski, drugie miejsce wywalczył Marcin Biskup, o którym mowa powyżej, a trzecie Jan Poczewski. W rywalizacji kobiet triumfowała Aleksandra Brzezińska, drugą lokatę zajęła Marta Szenk, a trzecią – Daria Maik. Podsumowanie edycji odbędzie się 11 kwietnia w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym. Bydgoską edycję zawodów współfinansuje Miasto Bydgoszcz.

Na mapie CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden są poza Poznaniem i Bydgoszczą: Katowice, Lublin, Łódź, Olsztyn, Szczecin, Trójmiasto, Warszawa i Wrocław. Informacje o imprezie znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Wiele ciekawostek pojawia się także na profilu imprezy na Facebooku. Cykl Grand Prix CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden oraz CITY TRAIL Junior są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.