Zagranica, 17 maja 2017, 09:20, 1585/113271
Krzysztof
Bartkiewicz
Rekordowy maraton w Rydze

LINK 1: ARCHIWUM: ZAGRANICA

Etiopka Beckelech Daba uzyskała najlepszy w historii kobiecy wynik na ziemi Łotewskiej (2:31:22), oraz Valerjis Zolnerovics z wynikiem 2:14.23 pobił rekord swojego kraju. Wśród mężczyzn najszybszy okazał się Kenijczyk Joseph Kyengo Munywoki, którego czas (2:12:14) był drugim w 25-letniej historii maratonu w stolicy Łotwy.

Grupa 4 kobiet składająca się z: Daba, Japonki Kikuyo Tsuzaki, Etiopki Meseret Gebre Dekebo i Kenijki Eunice Kioko od początku biegły na rekord trasy (2:36:51). Kobiety pokonały pierwsze 10 km w 35:17, co prognozowało wynik końcowy w okolicach 2:28. Druga dziesiątka była już znacznie spokojniejsza i półmetek został przekroczony z wynikiem 1:15.03. Z każdym kolejnym kilometrem tempo biegu było wolniejsze jak i odpadały kolejne zawodniczki. Najwięcej sił zachowała Daba i to ona jako pierwsza minęła linię mety z nowym rekordem trasy. Pozostałe zawodniczki, które znalazły się na podium także pobiegły szybciej od poprzedniego rekordu tasy. Na drugim miejscu przybiegła Tsuzaki (2:31:33) a na trzecim Dekebo (2:33:28). Obydwie zawodniczki ustanowiły w tym biegu swoje nowe życiówki.

Męski wyścig rozegrał się w podobny sposób, co wyścig kobiet. Na wczesnym etapie wyścigu mała grupa mężczyzn objęła przewagę. Oprócz Munywoki w grupie liderów znalazł się Cheruiyot , Richard Kiprono Bett i Gadisa Birhanu. Biegacze pokonali 10 km w 30:28. Międzyczasy sugerowały, że rekord maratonu jest zagrożony (2:11:45). Za grupą liderów biegł Valerjis Zolnerovics z zamiarem pobicia łotewskiego rekordu (2:14:33). Olimpijczyk z 2008 i 2012 roku pokonał 10 km w 31:10, a połówkę w 1:06:42 i był 92 sekundy za czwórką liderów.

Po osiągnięciu 25 km (1:17:21) Bett zaczął słabnąć pozostawiając Cheruiyot, Munywoki i Birhanu na czele. Cheruiyot był kolejnym, który nie wytrzymał silnego tempa biegu. Grupa stopniała do dwóch zawodników. Na 35 km Munywoki i Birhanu, wypracowali 11 sekund przewagi nad Kenijczykiem. Siedem kilometrów przed metą prowadząca dwójka w dalszym ciągu miała szansę na polepszenie rekordu trasy. Zawodnicy nie byli jednak w stanie utrzymać wymaganego tempa. Na końcowym odcinku trasy Munywoki wyprzedził Birhanu i zwyciężył (2:12:14) z przewagą prawie minuty nad drugim Birhanu (2:13:09). Miejsce na podium dopełnił Cheruiyot (2:14:13). Kontrolowany bieg ze strony Zolnerovic opłacił się. Na 37km zawodnik minął słabnącego Bett i mocno zbliżył się do Cheruiyot. Do zdobycia podium zabrakło mu zaledwie 10 sekund. Zolnerovic ustanowił nowy rekord Łotwy (2:14:23)

14.05.2017: Lattelecom Riga Marathon (Ryga, Łotwa)