Zagranica, 04 maja 2017, 08:00, 1625/111790
Krzysztof
Bartkiewicz
Biegiem przez Włochy, Niemcy, Turcję

LINK 1: ARCHIWUM: ZAGRANICA

Yared Shegumo bez minimum na mistrzostwa świata ale z najlepszym wynikiem z Polaków w tym roku. Yared wystartował w Dusseldorfie gdzie zajął 3 miejsce z wynikiem 2:12.33 w maratonie, po drodze pierwszą część dystansu pokonał w 1:04:54. Wygrał Robert Chemonges który jako pierwszy pojawił się na bulwarach nad Renem z wynikiem 2:10:32 co jest nowym rekordem życiowym zawodnika z Ugandy. Po dwuletniej przerwie na ulice powraca Marcin Błaziński, Polak z niemieckim paszportem uzyskał wynik 2:17:10 co jak sam wspomniał jest to wynik zadowalający i niewykluczone że już za kilka dni zobaczymy Marcina na maratonie w Opolu.

Chepngetich i Juma zwyciężają w półmaratonie w Stambule W niedzielę Kenijka Ruth Chepngetich i zawodnik z Tanzanii Ismail Juma zwyciężyli w Vadafone Istanbul Half Marathon. Zwycięzcy pokonali trasę odpowiednio w 1:06:19 i 1:00:09 co pozwoliło im na ustanowienie nowego rekordu półmaratonów w Turcji. Elita kobiet pokonała pierwsze 5 km w 15 minut i 17 sekund, tak mocne tempo spowodowało że pierwotnie były w stanie wytrzymać to 3 zawodniczki (Chepngetich, Eunice Kirwa i Worknesh Degefa). kilkaset metrów po punkcie pomiarów dystans do prowadzącej dwójki zaczęła tracić Degefa i na 15 km zmierzono czas 46 minut i 59 sekund. Linię mety jako pierwsza przekroczyła 23 - letnia Chepngetich której pokonanie 21 km i 97.5 metra zajęło 1 godzinę 6 minut i 19 sekund, jest to najlepszy wynik uzyskany przez kobietę w półmaratonie rozgrywanym w Turcji. Wcześniejszy rekord należał do mistrzyni świata Gladys Cherono i był ustanowiony dwa lata temu również w Stambule.

Dla Chepngetich był to czwarty start na tym dystansie i zarazem czwarte zwycięstwo. Do tej pory zwyciężała w Adanie ( 1:09:06), Paryżu (1:08:08) i Mediolanie (1:07:42). Jej zwycięski czas ustanowiony w Stambule klasyfikuje zawodniczkę na 12 pozycji na światowej liście czasów.

W biegu mężczyzn podobnie jak u kobiet decydujące rozstrzygnięcie miało miejsce w końcowym etapie rywalizacji. Pierwsze 5km grupa dwunastu mężczyzn pokonała w 14:22 Był to wynik wolniejszy niż początkowo zakładano (14:10). Kolejną piątkę w 14:10 (10k-28:32) , grupa skurczyła się do dziesięciu mężczyzn którą prowadził Kenijczyk Vincent Yator. Juma z wynikiem 1:00.09. Był to nowy rekord półmaratonów rozgrywanych w Turcji. Wcześniejszy rekord ustanowiony był przez Evans Kiplagat w 2015. Debela był drugi (1:00:22) a Rotich trzeci (1:00:37). Czas Chepgetich wraz ze swoją premią za czas wyceniono na 25 000 USD, natomiast Juma musi się zadowolić kwotą 15 tys. USD.

30.04.2017: Vodafone Istanbul Half Marathon (Turcja)