Ustrzyki Dolne, 12 kwietnia 2017, 08:09, 1529/126869
Mistrzostwa Polski w Biegach Anglosaskich - relacja

LINK 2: WYNIKI U18 i U20
LINK 3: WYNIKI BIEGU - KOBIETY
LINK 4: WYNIKI BIEGU - MĘŻCZYŹNI
LINK 5: ARCHIWUM: USTRZYKI DOLNE

Tegoroczne Mistrzostwa Polski w Biegach Anglosaskich odbyły się w Ustrzykach Dolnych na stromych zboczach Kamiennej Laworty. Pierwszego dnia zawodów odbyły się biegi dzieci młodszych i starszych oraz Mistrzostwa Polski U16. Warunki rywalizacji były trudne, gdyż oprócz wymagającej trasy zawodnikom dała się jej nawierzchnia.Po padających kilka dni przed zawodami deszczach było ślisko i na trasie znajdowało się sporo błota.

W pierwszym biegu mistrzowskim rywalizowały dziewczęta. Trasa liczyła 2,9 km + 210 m - 210 m. Od startu silne tempo narzuciła ubiegłoroczna mistrzyni Polski – Anna Szpoton (OLTS Opoczno Sport Team), która objęła zdecydowane prowadzenie. Goniła ją grupa 4 zawodniczek, ale pomimo wysiłków rywalek Szpoton nie dała sobie odebrać zwycięstwa. Czas triumfatorki – 14:51. Drugie miejsce zajęła Julia Ścisłowska (LLKS Osowa Sień) - 15:02, a trzecie Ida Halk (Zorza Gdynia) – 15:06. Czwarte i piąte miejsca zajęły 2 następne zawodniczki klubu LKS Zorza Gdynia, który okazał się rewelacją tych zawodów. Chłopcy mieli do pokonania tę samą trasę. Najszybszym okazał się Krzysztof Czerwiński (UKS Budowlani Nowy Sącz) – 12:22. a niższe miejsca na podium wywalczyli dwaj zawodnicy Zorzy Gdynia – Szymon Skalski – 12:40 i Tomasz Ickowski – 12:40.

Drugiego dnia zawodów stał się cud. Ci, którzy rano, przed zawodami odwiedzili zalew nad Soliną widzieli jeszcze śnieg. Słońce jednak wstało szybko i rywalizacja przebiegała przy słonecznej pogodzie, a błoto zniknęło z trasy bez śladu. Jako pierwsi na starcie stanęli zawodnicy kategorii U18 i U20 jako, że poza mistrzostwami Polski odbyły się tu eliminacje do reprezentacji na Mistrzostwa Świata i Europy, w których to imprezach obie kategorie występują wspólnie, jako jedna. Rywalizowano na trasie 5,0 km + 434 m – 434 m. Bezapelacyjnie najlepszy okazał się 18-letni Marcin Kubica (KS Sprint Bielsko-Biała), który zwyciężył w czasie 25:20. Drugim zawodnikiem kategorii U20 okazał się debiutujący w biegu górskim Mateusz Semper (MKS-MOS Płomień Sosnowiec) – 26:14, a trzecim Paweł Krawczuk (LUKS-MGOKSiR Korfantów) – 28:24.

Bardziej wyrównana okazała się rywalizacja w kategorii U18, w której zwyciężył Bartłomiej Świątek (OLTS Opoczno Sport Team) – 26:24, przed Marcinem Kowalskim (LKS Zorza Gdynia) – 26:43 i Radosławem Chojeckim (MLUKS Tarnów) – 26:51.

Dziewczęta miały do pokonania tę samą trasę. Od pierwszego metra prowadzenie objęła ósma zawodniczka ubiegłorocznych mistrostw świata juniorek Klaudia Pawlus (LLKS Osowa Sień). Tamten sukces osiągnięty został na trasie alpejskiej, ale Klaudia udowodniła, że jest równie mocna na trasie anglosaskiej. Zwycięzyła zdecydowanie w kategorii U18 z czasem 29:39, a nie dorównała jej także żadna zawodniczka z katgorii U20. W kategorii U18 drugie miejsce zajęła Karolina Kwapisz (WKS Wawel Kraków)- 31:23, a trzecie – Agnieszka Chorzępa z czasem 33:50. W kategorii U20 najlepsza okazała się Magdalena Pierzchała (LKS Koluszki) – 30:58, na drugim miejscu Sylwia Bąba (MKS Stal Nowa Dęba) – 32:26, a na trzecim Anna Śleszycka (UKS Zorza Gdynia) – 33:30.

Seniorzy, zarówno kobiety jak i mężczyźni mieli do pokonania trasę podwójnej długości w porównaniu z juniorami, czyli 10,0 km + 850 m – 850 m. Niewątpliwa faworytka Anna Celińska (KS Sprint Bielsko-Białą), jedenasta zawodniczka ubiegłorocznych Mistrzostw Europy miała groźną rywalkę w osobie Angeliki Mach (AZS UMCS Lublin), która w ostatniej chwili zdecydowała się na start. Angelika była najlepszą polską juniorką w biegach górskich w latach 2009-2010. Złote medale mistrzostw Polski zdobywała zarówno w biegu alpejskim, jak i anglosaskim, natomiast największym jej sukcesem był brązowy medal mistrzostw świata zdobyty w 2009 roku na trasie anglosaskiej. Od 7 lat poświęciła się jednak biegom płaskim i z biegami górskimi nie miała nic wspólnego.

Anna Celińska zwyciężyła wyraźnie w czasie 56:49, ale czas Angeliki Mach – 57:54 jest bardzo interesujący. Trzecie miejsce zdobyła Edyta Lewandowska (E.L.ite Sports Olsztyn) - 1:01:25, a czwarte Michalina Mendecka (MOSiR Łaziska Górne) – 1:01:25. Na wyróżnienie zasługuje też wynik piątej na mecie 20-letniej Natalii Grzegorzczyk (OLTS Opoczno Sport Team) – 1:02:18.

Po rocznej przerwie spowodowanej kontuzją na górskie biegowe trasy powrócił Bartłomiej Przedwojewski (MULKS Juvenia Głucholazy). Podobnie jak 2 lata temu był to powrót w wielkim stylu. Z tą różnicą, że 2 lata temu walkę o zwycięstwo toczył niemal do ostatniego kilometra, a w Ustrzykach rywale poddali się wcześniej. Najdłużej próbował mu dorównać Sylwester Lepiarz (MUKS THM Ostrowiec Świętokrzyski), który ostatecznie nie zdołał obronić drugiego miejsca przed atakiem Krzysztofa Bodurki (KS AZS AWF Kraków). Czas Przedwojewskiego – 47:54, Bodurki – 49:25, Lepiarza – 49:43. Czwarte miejsce zajął specjalista od długich i ultradługich dystansów Bartosz Gorczyca – 50:48.

W klasyfikacji klubowej, która dotyczyła kategorii U20 i młodszych nieoczekiwanym zwycięzcą został klub LKS Zorza Gdynia – 64 pkt., któy wyprzedził etatowych triumfatorów tej klasyfikacji OLTS Opoczno Sport Team – 49 pkt. oraz MKS Halicz Ustrzyki Dolne – 35 pkt.