Czechy, 03 kwietnia 2017, 21:34, 1669/111524RunCzech Racing Team
Cztery rekordy świata w Pradze!

LINK 1: STRONA RUNCZECH
LINK 2: ARCHIWUM: ZAGRANICA - CZECHY

Aż cztery rekordy świata padły w minioną sobotę w Pradze podczas Sportisimo Prague Half Marathon! I co najciekawsze wszystkie zostały ustanowione podczas biegu przez jedną zawodniczkę: Joyciline Jepkosgei należącą do RunCzech Racing Team!

Sportisimo Prague Half Marathon odbył się 1 kwietnia, ale ta informacja to nie żart primaaprilisowy. Joyciline Jepkosgei jako pierwsza kobieta na świecie pokonała dystans półmaratonu poniżej bariery 65 minut. Przepisy lekkoatletyczne umożliwiają podczas biegu ustanowić także rekordy świata czy kraju na krótszych dystansach jeżeli były one mierzone od linii startu. Tak też się stało w Pradze - zawodniczka z Kenii osiągając czas 1:04:52 i poprawiając najlepszy dotychczasowy rekord świata o 14 sekund pokonywała najszybciej w historii biegów ulicznych także pierwsze 10, 15 i 20 kilometrów! Obecnie trwa proces weryfikacji i zatwierdzania uzyskanych wyników.

W "cieniu" tego niezwykłego osiągnięcia pozostaje wynik najszybszego z mężczyzn - Tamirat Tola z Etiopii wygrał półmaraton z nowym rekordem życiowym 59:37

Carlo Capalbo, Prezes RunCzech, nie ukrywał emocji: Kiedy trzy lata temu ja i Zane Branson wymyśliliśmy projekt zespołu RunCzech Racing Team, nawet nie śmiałem o tym marzyć! Przede wszystkim chcieliśmy rozwijać młode talenty i dać im szansę poczucia sensu Zwycięstwo, a po latach ciężkiej pracy, wreszcie zostaliśmy nagrodzeni. Dziękuję, Joyciline!

Sama zwyciężczyni nie wierzyła w to, co pokazała na ulicach Pragi: Prowadziłam wyścig i po prostu chciałam śledzić moje własne ciało. Nawet teraz nie jestem pewna, czy tak naprawdę to zrobiłam. Chciałam po prostu pobiec na sto procent i dać z siebie wszystko dla zespołu RunCzech Racing Team - na gorąco komentowała niezmiernie szczęśliwa na mecie Joyciline Jepkosgei.

Wraz z czterema rekordami świata (które będą musiały jeszcze zostać ratyfikowane) o 10K, 15K, 20K oraz półmaraton Joyciline pozostawiła w polu Violah Jepchumba, która ukończyła bieg także w doskonałym czasie 1:05:22. Trzecie miejsce zajęła debiutantka Fancy Chemutai - 1:06:58

Joyciline została odkryta przez trenerów Ikaika Sports na początku 2016 roku i zaproszona do udziału w RunCzech Racing oraz projekcie adidas Marathon Athlete Developed Project: Była bardzo młodym sportowcem bez dostępu do nowoczesnych obiektów szkoleniowych. Zespół RunCzech Racing Team dołożył wszelkich starań, by zawodniczka mogła rozwijać swój talent - jak widać odpłaciła się im w niezwykle szybkim czasie pokazując, że także w biegach długich liczy się praca zespołowa i należyte zaplecze.

Joyciline Jepkosgei robiła bardzo szybkie postępy podczas treningów i osiągała wysokie miejsca w lokalnych biegach. Jej międzynarodowy debiut w półmaratonie miał miejsce w 2016 roku w Mattoni Karlovy Vary. Przekroczyła tam wszelkie oczekiwania wygrywając z czasem 1:09:07 i półtoraminutową przewagą nad drugą z rywalek: To był mój pierwszy wyjazd do Europy. Ludność w Republice Czeskiej była bardzo miła i przyjazna, więc musiałem biegać dobrze - tak Jepkosgei wspomina swój pierwszy międzynarodowy start.

Bez przerwy w treningu Joyciline kontynuowała starty w sezonie letnim 2016 roku. była członkiem drużyny Kenii na mistrzostwach Afryki IAAF i zdobyła tam brązowy medal na 10.000 m, ulegając tylko dwóm innym rodaczkom, i poprawiając jednocześnie swój rekord na tym dystansie na 31:28