Poddębice, 01 czerwca 2015, 08:37, 1768/358861
Poddębicki Bieg Bez Barier – doskonały początek!

LINK 3: ZOBACZ WYNIKI BIEGU
LINK 4: MAPA UCZESTNIKÓW BIEGU
LINK 5: WYSTAW OCENĘ W RANKINGU
LINK 6: ARCHIWUM: PODDęBICE

Fantastyczny debiut zaliczyła ekipa organizacyjna „Poddębickiego Biegu Bez Barier”. Rozgrywany po raz pierwszy w należących do województwa łódzkiego, niespełna ośmiotysięcznych Poddębicach - bieg na 10km zgromadził na starcie 226 zawodników. Wynik naprawdę przyzwoity, zważając na fakt, że dotychczas miasteczko było pustynią na biegowej mapie Polski. Od ostatniej, majowej niedzieli 2015 roku stan ten uległ zdecydowanej zmianie.

Składniki przepisu na inauguracyjny sukces są oczywiste: wyśmienici sponsorzy, przychylność władz lokalnych, przede wszystkim Burmistrza Piotra Sęczkowskiego oraz świetnej ekipy organizacyjnej z Fundacji Obudzić Zmysły. Fundacja zajmująca się terapią dzieci z Autyzmem, Zespołem Aspergera i Zespołem Downa poprzez imprezę biegową dąży m.in. do przełamywania barier i zacierania granic pomiędzy światami osób niepełnosprawnych i tymi, którzy mieli trochę więcej szczęścia.

Również wybór miejsca, w którym zgromadziła się cała biegowa rodzina nie jest bez znaczenia. Jak podkreślił dyrektor biegu Bartłomiej Sobecki – „niełatwo jest zaistnieć w tak obszernym kalendarzu biegowych imprez rozgrywanych obecnie na terenie Polski. Tym bardziej potrzebny jest jakiś szczególny element, który zachęci zawodników do wzięcia udziału w tym, a nie innym biegu. My postawiliśmy na okolicę. Start, metę i serce poddębickiej imprezy ulokowaliśmy w sąsiedztwie Ogrodu Zmysłów, który od niedawna jest dużym atutem i atrakcją miasteczka”.

Istotnie okolica nabrzeża rzeki Ner z parkiem, Pijalnią Wód Termalnych i odrestaurowanym pałacem – robi wrażenie. Poddębicki Bieg Bez Barier wystartował od razu z bardzo wysokiego pułapu. Patronat honorowy nad imprezą objął sam Minister Sportu i Turystyki Andrzej Biernat.

Wśród zawodników stających na linii startu pojawiło się aż czterech medalistów mistrzostw Polski! Można było dostrzec m.in. Agnieszkę Mierzejewską, aktualną wicemistrzynię Polski w maratonie i multimedalistkę krajowego czempionatu na przeróżnych dystansach z długodystansowego katalogu. Pojawił się również Artur Kozłowski, posiadacz dwunastego rezultatu w historii polskiego maratonu (2:10:58) i aktualny wicemistrz Polski na tym dystansie. Do walki stanął też Tomek Osmulski, aktualny mistrz Polski w biegach przełajowych, jeden z 37 zawodników w historii polskiej lekkiej atletyki, którzy dystans 1500m przebiegli szybciej niż 3:40:00. Doskonałe grono pań zasiliła Monika Kaczmarek, dla której podium krajowego czempionatu również nie jest obce. Przed ośmioma laty Monika zdobywała brązowy medal Halowych Mistrzostw Polski Juniorów w biegu na 3000m (do srebra zabrakło 0.1s). Elitę zawodników dopełnili: bardzo regularny i solidny 36-letni Krzysztof Pietrzyk z Koluszek oraz czyniący postępy młodziutki 20-latek z łódzkiego RKS-u Patryk Stypułkowski.

226
2015

Historia frekwencji OPEN

Piękna, „piknikowa” pogoda wprowadziła zawodników w słoneczny nastrój, być może zbyt błogi w perspektywie 10-kilometrowej walki. Chwilę zapomnienia przerwała jednak energetyczna muzyka, w takt której rozgrzewkę ze sceny poprowadziła profesjonalna instruktorka fitness. O godzinie 12:45 sygnał do biegu rozpoczął rywalizację. Trasa Biegu Bez Barier prowadziła początkowo ulicami Poddębic. Zawodnicy przebiegali m.in. przez ryneczek, który nawet dziś wygląda jak kadr wyjęty z filmu „Ich dzień powszedni” ze Zbigniewem Cybulskim i Polą Raksą w rolach głównych. Właśnie to poddębickie miejsce kilka razy pojawiało się w wymienionej produkcji filmowej z 1963 roku. Następnie zawodnicy wybiegali za miasto i po półmetku zawracali w stronę mety, jednak trasą tylko częściowo pokrywającą się z drogą prowadzoną do piątego kilometra.

Już od pierwszych metrów uformowała się grupa prowadząca złożona z trójki zawodników. Biegacze z tejże stawki zajęli ostatecznie wszystkie miejsca na podium. Zwyciężył Artur Kozłowski z czasem 31:44. Można rzec – właściwy człowiek na właściwym miejscu. Kozłowski jest w końcu wciąż aktualnym mistrzem Polski w biegu na 10km. Na drugiej pozycji uplasował się Patryk Stypułkowski, który przed tygodniem zajął szóste miejsce w Biegu Ulicą Piotrkowską. Trzecią pozycję wywalczył czołowy, polski średniodystansowiec – Tomek Osmulski. Wśród pań najszybciej 10-kilometrową trasę pokonała Agnieszka Mierzejewska, która sama przyznała, że klimat województwa łódzkiego sprzyja jej niezwykle w kontekście zmagań sportowych. Półtora miesiąca temu zdobyła w Łodzi wspomniany srebrny medal MP w maratonie wpisując swoje nazwisko na 15-tą pozycję najlepszych maratonek w historii Polski (czasem 2:30:55). W ubiegłą sobotę Agnieszka zwyciężyła w Biegu Ulicą Piotrkowską. Na drugim miejscu uplasowała się Monika Kaczmarek, wykazująca ostatnio dużą regularność i stały, wysoki poziom osiąganych wyników. Jako trzecia linię mety minęła Elżbieta Styczyńska, „zawodowo” związana z łódzkim RKS-em, prywatnie z… Tomkiem Osmulskim.

Z uśmiechem na twarzy wyjedzie z Poddębic Jacek „Mezo” Mejer. Zapewne nie tylko ze względu na show, które zaprezentował na swoim koncercie w godzinach wieczornych. Popularny raper znany z łączenia muzyki ze sportem stanął na linii Biegu Bez Barier z najlepszym wynikiem na 10km w biegowym CV – powyżej 38 minut. Na mecie chronometry firmy pomiarowej inesSport zanotowały czas Jacka – 37:58! Mezo kolejną, zapewne nie ostatnią magiczną barierę „złamał” właśnie w Poddębicach!

Nie tylko Jacek wyjedzie z Poddębic z uśmiechem wywołanym emocjami sportowymi, miło spędzoną niedzielą i wrażeniami estetycznymi, których dostarczyła piękna okolica. Poddębice pokazały jak ogromne chęci, wielkie serca i dobre spojrzenie władz lokalnych mogą wpłynąć na zainicjowanie fantastycznego wydarzenia biegowego! Czekamy z niecierpliwością na drugą edycję!