Jestes
niezalogowany
ZALOGUJ

 

UCZESTNICY

 
radkuserfolg
Łazik
jaro kociewie
Maratonczyk90
maciej:) jaś
tomekki
wojmic
An_Hal
emilgaweda
flex2002
ALM
wk0307
TomaszKatowice
Marcin Kaliski
sbogdan1
arturgadecki
szymon1986
zuko
pzuberek
arek19_78
Marysiaaaa
Asia33
mariolapaprocka
Fitnessówka
Iskierka2000
ania*
fit_ania
lisiczka
gosia11
MiniGT
Maria
Beata72
sl0910
domcab
dorotaiarek1
aniaf
Leniuszek
Dora W
Basia
 
pokaż wszystkich 
Gdynia, 17 pazdziernika 2020, 17:12, 1956/340784
Admin
Michał
Walczewski
Rekord świata i niesamowite emocje w Gdyni!

LINK 1: STRONA INTERNETOWA MISTRZOSTW
LINK 2: STRONA INTERNETOWA PÓŁMARATONU
LINK 3: ZOBACZ PEŁNE WYNIKI - MĘŻCZYŹNI
LINK 4: ZOBACZ PEŁNE WYNIKI - KOBIETY
LINK 5: ARCHIWUM: GDYNIA      

Niezwykły przebieg miały sobotnie Mistrzostwa Świata w Półmaratonie rozegrane w Gdyni. Na trudnej, technicznej trasie byliśmy świadkami indywidualnych triumfów i tragedii zawodników. Oglądaliśmy widowiskowe wywrotki w czołówce kobiet, byliśmy świadkami niebywałych emocji okraszonych rekordem świata z półmaratonie kobiet, rekordem Polski w półmaratonie mężczyzn, oraz wieloma rekordami życiowymi.

Wszystko zaczęło się o godzinie 10:30 gdy do rywalizacji na 5-kilometrowych pętlach jako pierwsze przystąpiły kobiety. Liczny peleton, złożony aż ze 105 pań ruszył na wystrzał startera by walczyć o tytuł Mistrza Świata na dystansie 21.097 kilometra. W tym gronie znajdowały się cztery reprezentantki Polski: Izabela Paszkiewicz, Katarzyna Jankowska, Angelika Mach oraz Aleksandra Lisowska.

Walka o zwycięstwo toczyła się do ostatnich metrów. I była to walka która przejdzie do annałów historii nie tylko Polskich biegów ulicznych. Na jednym z zakrętów przewraca się pierwsza z faworytek - obrończyni tytułu Etiopka Netsanet Gudeta. Choć upadek wygląda niegroźnie, zawodniczce nie udaje się już odzyskać tempa i dogonić czołówki. Ostatecznie zajmuje ona ósme miejsce.

Na kilka kilometrów przed metą zahaczona przez zawodniczkę z Kenii przewraca się kolejna faworytka i jednocześnie kolejna Etiopka - tym razem Ababel Yeshaneh. Dobiega do mety daleko poniżej swoich oczekiwań - na piątym miejscu - ale pomimo upadku zaledwie siedem sekund powyżej rekordu świata (!!) Wraz z nią upada jedna z Kenijek. Pomimo prób dołączenia także ona traci kontakt z coraz mniej liczną czołówką.

W rywalizacji pozostają już tylko trzy biegaczki: Jepchirchir (Kenia), Yehualaw (Etiopia) i Kejeta (Niemcy). Zawodniczy walczą bark w bark na przedostatniej długiej prostej wzdłuż wybrzeża Bałtyku pokonując niemal w jednej linii ostatnie 300 metrów. Nagle, przy wejściu w zakręt ku finiszowej prostej, Etiopka najpierw ma chwilę zawahania którędy biec do mety (śledziła pojazdy techniczne odbijające w lewo, a meta jest w prawo), a potem w decydującym momencie potyka się na wykładzinie którą wyłożone są ostatnie metry trasy. Traci nie tylko szansę na złoty medal i przegrywa z Kenijką, ale zdezorientowana i wybita z rytmu daje się wyprzedzić także biegnącej jako trzecia Niemce - kolejnej naturalizowanej Kenijce.

Jako pierwsza na metę wbiega Peres Jepchirchir z czasem 01:05:16 - aż o 18 sekund lepszym od jej własnego rekordu świata sprzed zaledwie pięciu tygodni ustanowionego w Pradze. Srebro dla Niemki, która jest największą niespodzianką mistrzostw. Wszystkie trzy zawodniczki kończą półmaraton z rezultatami lepszymi od rekordy świata!

Świetnie także pobiegły nasze zawodniczki. Najlepsza z nich, Izabela Paszkiewicz kończy na 28 miejscu z czasem 01:10:52, jedno miejsce za nią finiszuje Katarzyna Jankowska (01:11:02), trzecia z naszych reprezentantek - obecna Mistrzyni Polski w Półmaratonie z Bydgoszczy - Angelika Mach finiszuje na 32 miejscu (01:11:07), a czwarta z 51 lokatą jest Aleksandra Lisowska (01:12:16). Co ważne wszystkie one biją swoje rekordy życiowe i zajmują drużynowo doskonałe, siódme miejsce!

Emocji nie brakuje także w rozegranym o 12:30 biegu mistrzowskim mężczyzn. Także tutaj faworytami są Kenijczycy, Etiopczycy - a do tego reprezentanci Ugandy mający w swoim składzie rekordzistę świata i mistrza świata na dystansach od 5000m przez 10000m po półmaraton - Joshue Cheptegei. Wydaje się, że będzie to widowisko jednego aktora...

Tymczasem właśnie w Gdyni kibice sportowi po raz kolejny mogą przekonać się, że w odróżnieniu od inscenizowanych biegów pokazowych "po rekord" które są w rzeczywistości teatrami jednego aktora, w NORMALNYCH biegach przy NORMALNEJ RYWALIZACJI wszystko się może zdarzyć - a emocje RZECZYWIŚCIE sięgają szczytu.

Początkowo prowadzi liczna, kilkudziesięcioosobowa grupa. Bieg nie jest prowadzony w tempie na rekord świata jak w przypadku biegu Pań - i bardziej doświadczeni kibicie już wiedzą, że wszystko może się wydarzyć. Wraz z kolejnymi kilometrami odpadają kolejni rywale, ale gdy przychodzi do finałowej rozgrywki... TVP Sport prowadząca jako jedyna Polska stacja telewizyjna relację z MŚ w Gdyni postanawia przerwać transmisję i rozpocząć pokazywanie Mistrzostw Polski w skokach narciarskich. Letnich Mistrzostw. Letnich Mistrzostw... Kobiet. Tak, dobrze czytacie, nie przecierajcie monitora. Wybaczcie co teraz napiszę, ale poziom realizacji transmisji woła o pomstę do nieba. Zacytuję klasyka i powiem, że w słowniku ludzi kulturalnych nie ma odpowiednich określeń by opisać nimi osoby zajmujące się w TVP realizacją tej transmisji...

Warto wspomnieć z oburzeniem, że kanały YT na których prowadzona jest transmisja międzynarodowa... mają zablokowaną możliwość pobrania sygnału na terenie Polski. Wyłączność ma TVP.

Po wielu minutach przerwy wraca transmisja z Gdyni. Widzimy porwany już mocno peleton biegaczy, nie wiemy jednak co się i kiedy wydarzyło. Widzimy prowadzących zawodników z Kenii, Ugandy i Etiopii, nie ma jednak wśród nich wydawać by się mogło niepokonanego Chepteigei. Biegnie w oddali, z widoczną stratą, na czwartej pozycji.

Gdy do mety pozostaje zaledwie pięć finałowych kilometrów, gdy ponownie zabieramy się za kibicowanie... Reżyserka w TVP Sport uznaje, że ważniejsze rzeczy dzieją się na rozgrywanych właśnie w Szwajcarii Mistrzostwach Europy MTB. Oglądamy więc las, krzaki, podjazdy, kamienie i pierwszą czwórkę zbliżających się do mety kobiet walczących o tytuły najlepszych przełajowych kolarek Europy. Śledząc upływający czas na domowym zegarku wyliczam, że biegacze są już prawdopodobnie na trzy kilometry... na dwa kilometry, na ostatnich kilkuset metrach półmaratonu (!) Realizator dla dodania sobie animuszu dwa raz na chwilę włącza malutkie okienko z podglądem Gdyni. Na tym malutkim okienkuwidać tylko tyle, że półmaraton trwający półmaraton za chwilę się zakończy - nic więcej nie widać. Za to w Szwajcarii las, baran, krowa, droga na Zurych...

Mistrzostwa Świata w Półmaratonie Gdynia 2020 wracają na ekrany dotowanej 2 miliardami złotych Telewizji Polskiej na minutę przed wpadnięciem pierwszego zawodnika na metę. Nic nie wiadomo co dzieje się z tyłu, jak doszło do rozerwania stawki, jak wyglądała walka na trasie, jak "nasi". Cóż, być może 2 miliardy złotych to za mało do przeprowadzenia profesjonalnej transmisji. Gwoli sprawiedliwości dodam tylko, że pomimo tego ciągłego skakania Panów z TVP po relacjach i tak nie dowiedziałem się ani kto został Mistrzem Polski w Letnich Skokach narciarskich Kobiet, ani kto wygrał w Szwajcarii. Cud, że w tym pokazie telewizyjnej amatorszczyzny pokazano ostatnie metry zwycięzcy w Gdyni.

Ostatecznie tytuł Mistrza Świata w Półmaratonie przypada nieco niespodziewanie Ugandyjczykowi Jacobowi Kiplimo, zamiast jego rodakowi Joshule. I to jest piękno sportu. Możliwe, że faworyta podczas biegu porwał ptak. Albo poszedł zjeść kebaba. W końcu może pomylił trasę - tego już się dzięki TVP Sport nie dowiedziałem.

Ponownie brawa należą się naszym zawodnikom. Krystian Zalewski od półtora roku atakował leżący w jego zasięgu rekord Polski w Półmaratonie. I w końcu się udało! Z wynikiem 01:01:32 w końcu poprawił należący od 2000 roku do Piotra Gładkiego (01:01:35). To także najlepsze miejsce Polaka na MŚ na tym dystansie - 34. Brawo!

Kolejni z naszych to 95. Adam Nowicki (01:04:31), 101 Damian Kabat (01:05:26, rekord życiowy) i 106 Adam Głogowski (01:05:50)

Pełne wyniki - MĘŻCZYŹNI

Pełne wyniki - KOBIETY

Ponownie pozwolę sobie podkreślić: tak właśnie wygląda prawdziwy sport i prawdziwe emocje. Nie bicie rekordów w gronie zaproszonych kilku zawodników. Nie udawanie ścigania. Bez zbędnych laserów, sraserów i ekranów ochraniających lidera przed wiatrem. Bez stada zmieniających się w trakcie biegu pacemakerów i medialnego show nudnego jak flaki z olejem.

To jest prawdziwy sport i prawdziwe emocje.


Foto: Pawel Wawrzyniak


Foto: Pawel Wawrzyniak


Foto: Pawel Wawrzyniak


Foto: Pawel Wawrzyniak


Foto: Pawel Wawrzyniak


Foto: Pawel Wawrzyniak


Foto: Pawel Wawrzyniak


Foto: Pawel Wawrzyniak


Zobacz także:

MŚ w Półmaratonie Gdynia 2020: transmisja


GDYNIA 2020: Jak wygląda organizacja zawodów w czasach COVID-19?

Kiedy elita kobiet i mężczyzn wybiegnie 17 października na ulice Gdyni, by rywalizować w mistrzostwach świata w półmaratonie, będzie to symboliczny moment dla lekkiej atletyki w tych trudnych czasach. Będą to bowiem pierwsze zawody World Athletics Series od wybuchu pandemii na początku tego roku. Co więcej, jest to promyk nadziei, który pokazuje, co można osiągnąć, gdy podobnie myślące...
MŚ W PÓŁMARATONIE - GDYNIA 2020: Polacy bojowo nastawieni

Adam Głogowski oraz Damian Kabat to kolejni reprezentanci Polski startujący w World Athletics Half Marathon Championships Gdynia 2020. Obu biegaczy zobaczymy więc 17 października podczas rywalizacji o tytuł mistrza świata na dystansie półmaratonu. Celem naszych reprezentantów jest przygotowanie życiowej formy i jak najlepsze zaprezentowanie się, w tak prestiżowych zawodach organizowanych we własnym kraju.
Adam Nowicki: mistrzostwa świata to historyczne wydarzenie

Chciałbym być najlepszym Polakiem w stawce - mówi Adam Nowicki, który pobiegnie w World Athletics Half Marathon Championships Gdynia 2020. Już za niecałe dwa tygodnie blisko 300 biegaczy z 62 państw, w tym reprezentanci naszego kraju, powalczą o tytuły mistrzów świata w półmaratonie. 17 października na starcie na Skwerze Kościuszki w Gdyni staną najlepsi półmaratończycy na świecie. Stawką rywalizacji w World Athletics Half...
Rekordziści i mistrzowie świata pobiegną w 17 października w Gdyni!

Imponująco zapowiada się lista uczestników mistrzostw świata w półmaratonie w Gdyni. Już 17 października na starcie na Skwerze Kościuszki zobaczymy największe gwiazdy lekkiej atletyki, na czele z wielokrotnym rekordzistą świata, Joshuą Cheptegei z Ugandy oraz wybitną holenderską biegaczką, mistrzynią świata, Sifan Hassan. Początkowo mistrzostwa świata w półmaratonie miały się odbyć 29 marca, jednak...
MŚ W PÓŁMARATONIE - GDYNIA 2020: Paula Radcliffe zaprasza do wspólnej rywalizacji

World Athletics Half Marathon Championships Gdynia 2020 oraz towarzyszący zmaganiom najlepszych biegaczy świata bieg wirtualny już 17 października. W ramach przygotowań, można bezpłatnie wziąć udział w 10-kilometrowym wyzwaniu, na które zaprasza sama Paula Radcliffe – legenda światowej lekkoatletyki. W ramach przygotowań do rywalizacji na dystansie półmaratonu, organizatorzy zachęcają do...
Gdynia Półmaraton: Bieg Masowy odwołany

Komitet Organizacyjny World Athletics Half Marathon Championships Gdynia 2020 wraz z World Athletics poinformowali dzisiaj o odwołaniu biegu masowego, który miał towarzyszyć rywalizacji o medale mistrzostw świata. Powodem decyzji jest brak możliwości zorganizowania biegu w zgodzie z aktualnie obowiązującymi rozporządzeniami rządowymi, związanymi z pandemią COVID-19. Na liście startowej biegu masowego znajdowała się rekordowa liczba ponad...
MŚ W PÓŁMARATONIE GDYNIA 2020: Yared Shegumo rzuca wyzwanie

Biegacze przygotowujący się do startu w październikowych World Athletics Half Marathon Championships Gdynia 2020 nie mogą narzekać na nudę. Na platformie AllYouNeedIsRunning.com pojawiają się coraz to nowe wyzwania, które stanowią dodatkową motywację do regularnych treningów przed startem w półmaratonie. Najnowsza propozycja to 1/4 maratonu, a rękawicę rzuca Yared Shegumo...
GDYNIA 2020: Podejmij wyzwanie i zmierz się z gwiazdami lekkiej atletyki

Przygotuj się do rywalizacji w World Athletics Half Marathon Championships Gdynia 2020 razem z największymi gwiazdami lekkiej atletyki. Organizatorzy mistrzostw świata zachęcają do wzięcia udziału w szeregu wyzwań biegowych, w których rywalami amatorów będą wybitni sportowcy. Na pierwszy ogień każdy ma szansę zmierzyć się z Sebastianem Coe – byłym rekordzistą świata, mistrzem olimpijskim, a obecnie...
GDYNIA 2020 Wirtualnie: Wystartuj w największym półmaratonie w historii

Wirtualny bieg masowy w ramach World Athletics Half Marathon Championships – to nowa inicjatywa Światowej Federacji Lekkoatletycznej oraz Lokalnego Komitetu Organizacyjnego. W projekt zaangażowały się legendy sportu z kraju i ze świata. Dzięki temu w mistrzostwach świata będą mogli wystartować wszyscy chętni biegacze, nawet jeśli nie chcą lub nie mogą przyjechać 17 października do Gdyni w Polsce.
Komunikat World Athletics Half Marathon Championships Gdynia 2020

Drodzy Biegacze! Dziękujemy za Waszą cierpliwość w ostatnich tygodniach, a także okazane przez wielu z Was wsparcie w tej trudnej dla nas wszystkich i bezprecedensowej sytuacji, z jaką mamy od 2 miesięcy do czynienia w związku z pandemią COVID-19. Mamy nadzieję, że pozostajecie w dobrym zdrowiu i – mimo mniejszych lub większych ograniczeń – staracie się utrzymać formę biegową.
MŚ w Półmaratonie Gdynia 2020: Rusza proces przepisywania pakietów startowych

Rozpoczęła się procedura umożliwiająca przepisanie pakietu startowego WA Half Marathon Championships Gdynia 2020, na innego zawodnika. Organizatorzy zachęcają wszystkich, którzy nie mogą wystartować w Mistrzostwach Świata w półmaratonie w październiku, aby skorzystali z tej bezpłatnej usługi. Z powodu pandemii koronawirusa gdyńskie mistrzostwa zostały przełożone na 17 października 2020 roku.
PZLA: Reprezentacja Polski na Mistrzostwa Świata w Półmaratonie Gdynia 2020

Troje zawodników będzie reprezentować Polskę podczas mistrzostw świata w półmaratonie, które odbędą się 29 marca w Gdyni. W składzie biało-czerwonych znalazły się dwie biegaczki oraz jeden biegacz. Ze względu na termin wojskowych mistrzostw świata w biegach przełajowych kolidujący z terminem mistrzostw świata w półmaratonie w Gdyni w składzie reprezentacji nie znaleźli się...
Zmiana terminu World Athletics Half Marathon Championships Gdynia 2020

Decyzją Prezydenta Gdyni, Wojciecha Szczurka oraz światowej federacji lekkoatletycznej – World Athletics – zaplanowane na 29 marca br. World Athletics Half Marathon Championships Gdynia 2020 zostają przełożone na październik z uwagi na narastającą niepewność wokół rozprzestrzeniania się nowego koronawirusa. Obecna sytuacja międzynarodowa wpłynęłaby bardzo negatywnie na...
Komunikat MŚ w Półmaratonie Gdynia 2020

W związku z zagrożeniami związanymi z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Europie i na świecie zdecydowaliśmy się wprowadzić szereg działań prewencyjnych, które mają ograniczyć ryzyko dla uczestników. Wczoraj (piątek, 28 lutego 2020 r.) w Urzędzie Miasta Gdynia odbyło się spotkanie konsultacyjne organizatora Mistrzostw Świata w półmaratonie, w którym wzięli udział także przedstawiciele Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej.
Trenuj z ASICS i eobuwie do World Athletics Half Marathon Championships Gdynia 2020

29 marca 2020 roku elita światowych biegów długodystansowych będzie rywalizować na ulicach Gdyni o tytuł Mistrza Świata w półmaratonie, a za ich plecami ponad 25 tysięcy biegaczy amatorów stworzy największą biegową imprezę w historii Polski. Oficjalnym Partnerem tego wydarzenia jest firma ASICS, która wraz z eobuwie.pl już od 12 stycznia zatroszczy się o przygotowanie do biegu mieszkańców 5 miast...
MŚ w półmaratonie Gdynia 2020: dodatkowe 5000 pakietów!

W odpowiedzi na wielkie zainteresowanie i wyprzedanie wszystkich 20 000 pakietów startowych, organizatorzy World Athletics Half Marathon Championships Gdynia 2020 poinformowali o udostępnieniu dodatkowej puli 5 000 pakietów. Ich sprzedaż właśnie ruszyła. Impreza odbędzie się 29 marca 2020 roku. Już teraz wyścig stał się największym półmaratonem, jaki do tej pory odbywał się w Polsce...
Gdynia: to będzie największy półmaraton w historii Polski! Coraz bliżej

Już 14,5 tys. zawodników zapisanych na World Athletics Half Marathon Championships Gdynia 2020. Reprezentują oni 52 narodowości! Limit 20.000 uczestników może zostać osiągnięty niebawem. Tylko do końca października obowiązuje aktualna stawka opłaty startowej. Zapisy na World Athletics Half Marathon Championships Gdynia 2020 nabrały zawrotnego tempa! W ciągu ostatnich 20 dni...
Unikalny medal World Athletics Half Marathon Championships - Gdynia 2020

Uczestnicy mistrzostw świata otrzymają na mecie medal w formie działającego kompasu. W każdym medalu zostanie też zatopiona kropla bursztynu. Na liście startowej półmaratonu znajduje się już ponad 10 tysięcy amatorów biegania. Ruszyła oficjalna strona internetowa gdyńskiego czempionatu! Przygotowania do World Athletics Half Marathon Championships – Gdynia 2020 nabierają tempa. W ostatnich dniach poznaliśmy...


INFORMACJA POSIADA MULTI-FORUM
POROZMAWIAJ
Biegi / Biegi - polmaraton

World Athletics Half Marathon Championsh - Gdynia,...

114
2020-10-22
Biegi / Biegi - polmaraton

2020 - 4. Gdynia Półmaraton

3
2019-03-05
Biegi / Biegi - polmaraton

2018 - 3. ONICO Gdynia Półmaraton

22
2018-03-16
Biegi / Biegi - polmaraton

2017 - 2. ONICO Gdynia Półmaraton

26
2017-03-25
Biegi / Biegi - polmaraton

2016 - PZU Gdynia Półmaraton

63
2016-03-27
 Ostatnio zalogowani
Andrea
13:41
Yatzaxx
13:40
steam79
13:26
kratke
13:02
janusz9876543213
12:15
kocurek251
11:54
grzk66
11:41
BornToRun
11:37
INVEST 83
11:28
Oleumik
11:25
Pędziwiatr
11:20
urban93
11:19
jarek 105 kg
11:14
Raffaello conti
11:05
LukaszL79
10:21
fit_ania
10:06
|    Redakcja     |     Reklama     |     Regulamin     |