Jestes
niezalogowany
ZALOGUJ

     

UCZESTNICY

 
Jaseq
wisnia69
lupusfalco
gijom
WaldemarGR
honda666
jarekwronki
infolucas
janusz.m
p5ychol
kasar
jarqush
Tathagata
Żuruś
stachsiejestrach
zibi58
INVEST 83
snail
mbarth
insetto
Dragon74
dorotaiarek1
Iskierka2000
moniasrem
mmmkonczak
dorotka_pe
ani_ta
izamoskal
ona
aniaf
Asia33
aniab
peligrosa1
 
pokaż wszystkich 
Poznań, 01 kwietnia 2019, 17:00, 1608/209581
Haile Gebrselassie pobiegnie w 12 PKO Poznań Półmaratonie

LINK 1: ARCHIWUM: POZNAń      

Foto: materiał prasowy adidas Runners Warsaw

"I Ty możesz zostać Mistrzem Świata" - od kilku tygodni pod takim właśnie hasłem znany na arenie międzynarodowej maratończyk Haile Gebrselassie promuje swój autorski program treningowy dla zaczynających swoją przygodę z maratonem.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej organizatorzy 12 PKO Poznań Półmaratonu ogłosili oficjalnie, że dwukrotny Mistrz Olimpijski oraz ośmiokrotny Mistrz Świata pobiegnie w ich imprezie, która przypomnijmy odbędzie się już za niecałe dwa tygodnie - 14 kwietnia.

Skąd pomysł na start w Poznaniu jednego z najbardziej utytułowanych biegaczy długodystansowych świata? Skorzystaliśmy z okazji i jako patron medialny zawodów przeprowadziliśmy z nim krótki wywiad.

Hello Haile, what you name?

Hellou Mike, my name Haile. Thanks.

Skąd pomysł na start w Poznaniu?

Jak wiesz zapewne Michał, prowadzę autorski swój prodżekt "I Ty możesz zostać Świata Mistrzem". Korzystając z tego że przebywam w Polsce na zaproszenie sponsora mojego Ad-i-Das, postanowiłem zaprezentować go w Waszym pięknym kraju.

Na czym polega Twój projekt?

You now. Ja szukam utalentowanych biegaczów z krajów rozwijających się, żeby ich stworzyć razem team i dać szansę na rozwój. Moim marzeniem jest zrobić taki team który przywiozę do Etiopii, do mój kraj, gdzie oni będą mogli zarabiać pieniądze na biegach i stać się dobrymi biegaczami. Dlatego teraz jeżdżę i wyszukuję talenty.


Foto: materiał prasowy adidas Runners Warsaw

Mój program polega na tym, że startuję w różnych maratonach i półmaratonach, i prowadzę grupy na czas 2:03:59. Podczas biegu obserwuję zawodników i oceniam, który z nich jest perspektywiczny.

Prowadzisz grupy na czas?

Tak. You now. 2:03:59 to mój rekord świata który bardzo lubię i jestem do niego przywiązany. To mój wizytownik znany na świecie. Dlatego też zapraszam wszystkich na półmaraton do Poznania, gdzie będę właśnie pacemakerem na 2:03:59

Haile - skąd dowiedziałeś się o połówce w Poznaniu?

O. To dobre pytanie, ale łatwe. W niedzielę kibicowałem w Wasz bieg halfmaraton w Warszawie. Zadzwonił do mnie wtedy mój friend Artur Kujawiński, który mówił, że macie dużo dobrych biegaczy i będą oni biegli też w Poznaniu. I że on załatwia tam pacemakerów na różne czasy - na 1:30:00, 1:40:00, i tak dalej, i czy bym nie chciał pobiec. Mi to od razu bardzo się spodobało, bo you now mój projekt i to 2:03:59. Więc poprowadzę właśnie na ten czas - mam nadzieję że dużo chętnych da radę.

To chyba niezbyt wygórowany czas jak na półmaraton?

No nie, nie za duży. Ale nie chcę też od razu przeciążać młodych biegaczy z Wasz kraj. Ja wierzę, że Ci co wytrzymają półmaraton w tym tempie za rok pobiegną już w prawdziwym maratonie w tym tempie.

Myślisz, że 2:03:59 jest osiągalne dla amatorów?

Tak, myślę. Ty wiesz, świat idzie do przodu. Żeby złamać 2 godziny w maratonie musimy mieć dużą grupę biegaczy łamiących 2:01:00, a żeby to było możliwe musimy bez problemu łamać 2:03:59

Skąd pomysł na nazwę Twojego projektu?

Widziałem "I Ty możesz zostać Maratończykiem" - to hasło z folderu Wrocław Maratonu jaki przywiózł do mnie do Etiopii mój przyjaciel Greg. I bardzo mi się spodobało to.

Folder Wrocławskiego Maratonu w Afryce ???

Tak. Greg to mój przyjaciel od lat, często biegaliśmy razem. Greg Gajdus zawsze jak przyjedzie do Etiopii to u mnie pomieszkuje i razem wymieniamy się różnymi informacjami o biegach na świecie.

Przyjaźnisz się z Grzegorzem Gajdusem?

No tak, to bardzo dobry trener. Znany u nas. Zresztą znam wielu Polskich biegaczy.

Nie wierzę [śmiech - przy. redakcji] To kogo jeszcze znasz?

No Wandę Panfil znam na przykład. Zresztą jadę właśnie do niej bo u niej będę nocował w Piotrku Trybunałowym.

Jak to? Będziesz nocował u Wandy Panfil?

No tak! Bo wiesz, my Mistrzowie Świata mamy taką ukrytą grupę na facebooku, do której dostęp mamy tylko my Mistrzowie Świata. Jak zostajesz Mistrzem - a Wanda przecież jest Mistrzem Świata w Maratonie - to dostajesz od nas zaproszenie. I na tej grupie wszyscy się znamy, często odwiedzamy i nocujemy jak ktoś potrzebuję gdzieś się przespać. Jak zostaniesz Mistrzem Świata to daj znać - zadzwonię do kogo trzeba i przyślą Ci zaproszenie.

Jest specjalna grupa na facebooku?

Tak. Oczywiście. Tylko dla Mistrzów. Są floreciści, i piłkarze, sztangiści i skoczkowie narciarskie. Dużo fajnych Mistrzów. No i oczywiście biegacze też. Ale musisz być Mistrz, inaczej you now. Nie dla wicemistrz. Nie dla brown label. Tylko dla Main First Place

Wróćmy do biegania. Słyszałeś o innych biegach w Polsce?

Tak. Jasne. Dużo dobre biegi. Ładne Wy foldery robicie. Ja bardzo chciałem teraz w weekend pobiec maraton w Dębnie o którym dużo słyszałem sławnego. Ale już nie ma miejsc, lista startowa zamknięta.

Jeszcze jakieś?

No ja chciałbym zobaczyć Żubra. Kiedyś dostałem żonę Żubra w prezencie. Jak to było... you now... Żubrówka? Bardzo dobra była. Chciałem na żywo zobaczyć to zwierze bo u nas są antylopy, nosorożce, żyrafy - ale żubra nie widziałem. I podobno na końcu Waszego kraju już na granicy z końcem świata żyją Żubry w parku. I tam jest taka góra ciągle w śniegu, Białastoka - i tam jest też półmaraton. To chciałbym tam pobiec z żubrami.

Jak oceniasz Haile naszych Polskich biegaczy?

No wiesz, jak każdy jesteście różni. Nie chcę Was oceniać po kolorze skóry bo tak nie można, to nie fair you now co chce powiedzieć. Macie dużo biegaczy co są trochę leniwe, nie chcą za dużo startować i mówią że startować to 2-3 maratony w roku. Ale to za mało. Trzeba dużo startować, to taka szkoła trochę Kenijska, trochę Etiopska. Z drugiej strony ja słyszałem, o taki Was zawodnik co startował 365 maratonów w roku. O, no to ja pomyślał ZUCH. Ten to ambitny i twardy! Lepszy nawet niż nasze biegacze. Jego chciałem poznać. On ma takie imię też jak zwierze. Ryś chyba.

Słyszałem jeszcze o taki, co biegł raz aż 1600 kilometrów zanim się zmęczył. To jak u nas kiedyś. I też jakieś zwierze był. Nie żubr? Żbik? Żuk! Więc sam widzisz, że i u Was też są młode biegacze co nie boją się mocny trening i starty.

Do zobaczenia w Poznaniu.

Dziękuję. Muszę kończyć bo dzwoni Wanda. Do zobaczenia!


Zobacz także:

VIDEO: Reportaż z 12.PKO Półmaratonu Poznańskiego

Jak wyglądała walka o zwycięstwo w klasyfikacji mężczyzn podczas niedzielnego 12.PKO Poznań Półmaratonu? Nasz reprezentant - Krystian Zalewski - podjął próbę ataku na rekord Polski w półmaratonie wynoszący przypomnijmy 1:01:35 a ustanowiony w 2000 roku w Hadze przez Piotra Gładkiego. Krystian Zalewski "zszedł" niedawno z bieżni na której specjalizował się w biegu na 3000 metrów z...
12. PKO Poznań Półmaraton przeszedł już do historii - trzecie miejsce dla Krystiana Zalewskiego

01:02:29 to wynik zwycięzcy 12. PKO Poznań Półmaratonu – Etiopczyka Abate Sikiyas Misganowa. Polak – Krystian Zalewski uplasował się na 3 miejscu. Pierwsza z kobiet, Kenijka Lilian Jelegat dobiegła w czasie 01:11:13. W rześki niedzielny poranek 14 kwietnia fala ponad 10 tysięcy biegaczy pokonała ulicami miasta 21,097 km. Po raz dwunasty sercem Poznania stały się Międzynarodowe Targi Poznańskie...
12.PKO Poznań Półmaraton - garść niezbędnych informacji dla biegaczy i mieszkańców

Już od piątku Międzynarodowe Targi Poznańskie zamienią się w sportowe miasteczko, goszcząc na swoich terenach biegaczy – uczestników 12. PKO Poznań Półmaratonu, a także wystawców i zwiedzających targi Poznań Sport Expo. Będzie to weekend pełen sportowych emocji i atrakcji, ale także wzmożonego ruchu w centrum miasta i ważnych zmian w komunikacji miejskiej. Start 12. PKO Poznań Półmaratonu już w najbliższą niedzielę.
Końcowe odliczanie do startu 12. PKO Poznań Półmaratonu

11 tysięcy zawodników na liście startowej, tablice informacyjne „Trasa biegu” na poznańskich ulicach i bilbordy w przestrzeni miejskiej to znak, że przygotowania do 12. PKO Poznań Półmaratonu wkroczyły w finalną fazę. Już w niedzielę o godzinie 10:00 barwny tłum biegaczy podejmie wyzwanie 21, 097km. Szczególną uwagę biegaczy przykuł tegoroczny, kolorowy pakiet startowy. W torbie na ramię z napisem „Mój ślad ...
12.PKO Poznań Półmaraton coraz bliżej

Ciekawą rywalizację i plan na nowy rekord trasy zapowiada Krystian Zalewski, choć jak podkreśla Aby to jednak osiągnąć, musi się optymalnie połączyć kilka czynników, przede wszystkim właściwa pogoda, dalej odpowiednia stawka rywali z prowadzącymi, a także gorąca atmosfera na trasie. No i oczywiście moje dobre samopoczucie w danym dniu(…) Liczę więc w Poznaniu na pewno na swój nowy rekord życiowy, który, jak wierzę, będzie również rekordem trasy.
12.PKO Poznań Półmaraton - prezentujemy medal oraz pakiet startowy

Niespełna 20 dni pozostało do startu 12. PKO Poznań Półmaratonu. Blisko 10 tysięcy zapisanych uczestników podejmie wyzwanie 21,097 km przemierzając w niedzielne przedpołudnie ulice Poznania. Do tej pory biegacze poznali już charakterystyczny, kolorowy motyw graficzny tegorocznej edycji. Jest on zawarty na prezentowanej wcześniej bawełnianej torbie, koszulce technicznej marki 4F, a także kominie...
12. PKO Poznań Półmaraton: Techniczna koszulka 4F w pakiecie każdego półmaratończyka

Do 12. PKO Poznań Półmaratonu pozostało tylko 30 dni! To już pewne, że 14 kwietnia na linii startu pojawi się ponad 9 tysięcy zawodników. Na bieg zarejestrować można się nawet w przeddzień zawodów, pod warunkiem, że nie zostanie osiągnięty maksymalny limit zawodników, który w tym roku wynosi 12 tysięcy biegaczy. Tegoroczny leitmotive to feeria barw, która...
12. PKO Poznań Półmaraton - ostatnie dni niższej opłaty startowej

21 kilometrów i 97 metrów, ponad 6000 tysięcy zarejestrowanych biegaczy i niespełna 60 dni do startu. 14 kwietnia rusza 12. PKO Poznań Półmaraton. Zapisy dla chcących dołączyć do grona zawodników trwają do 13 kwietnia lub do momentu wyczerpania limitu 12 00 tysięcy miejsc. Zanim biegacze pozostawią swój ślad na poznańskich ulicach, a stolica Wielkopolski po raz kolejny zmieni się w miasto tętniące...
12. PKO Poznań Półmaratonie wraz ze 100-leciem Uniwersytetu Poznańskiego

Do 12. PKO Poznań Półmaratonu pozostało już mniej niż 100 dni, a to oznacza, że trzeba wziąć się ostro za przygotowania, by 14 kwietnia w pełni formy pokonać dystans 21,097 km. W tym roku obchodzimy 100-lecie Uniwersytetu Poznańskiego. Cieszymy się, że obie te rocznice będą miały swój akcent podczas tegorocznej edycji biegu. Dziś słów kilka o drugiej z nich – 100-leciu Uniwersytetu Poznańskiego.
Ruszają zapisy na 12. PKO Poznań Półmaraton!

Dziś uruchomiony został system zapisów na 12. PKO Poznań Półmaraton, który odbędzie się 14 kwietnia 2019 roku. Wysokość opłaty startowej uzależniona jest od terminu zapisu. Prawo bezpłatnego startu w Półmaratonie jak zawsze mają zawodnicy, którzy w 11. PKO Poznań Półmaratonie zajęli miejsca na podium a także zawodnicy, którzy ukończyli wszystkie wcześniejsze 11 edycji Poznań Półmaratonu. Prawo do zniżki 25% od wpisowego mają posiadacze Karty Dużej Rodziny...Komentarze czytelników - 2podyskutuj o tym 
 

Autor: mountpers, 2019-04-01, 18:32 napisał/-a:
Tak właśnie pomyślałem jak przeczytałem nagłówek. Za tak świetnym projektem może stać tylko Artur Kujawiński.
Gratulujemy, podobno tym startem, Haile ma zamiar rozpocząć kompletowanie startów w Koronie Półmaratonów Polskich. To znana i ceniona odznaka w calej Afryce i na Antarktydzie,...

 

Fidelio

Autor: Fidelio, 2019-04-01, 18:43 napisał/-a:
Jeśli to Prima Aprilisowy żart to wyszedł słabo. Jeśli to prawda to już żałuję że nie wystartowalem w Warszawie...

  Ostatnio zalogowani
ronan51
20:48
tomasso023
20:47
drAngla
20:41
raving
20:40
kakaa73
20:33
entony52
20:29
andrew885
20:28
janusz2602
20:25
njubit
20:20
Rehabilitant
20:13
runner
20:09
damian.cabaj
20:07
runrunrun
20:05
running fish
19:55
marianzielonka
19:49
Ryszard
19:49
|    Redakcja     |     Reklama     |     Regulamin     |