Jestes
niezalogowany
ZALOGUJ

 

UCZESTNICY

 
 
pokaż wszystkich 
Toruń, 21 stycznia 2019, 11:00, 2231/186075PZLA Masters
WMACI Toruń 2019 - Wielcy mistrzowie też pobiegną w mistrzostwach. Zapisz się i TY!

LINK 1: STRONA MŚ MASTERS 2019
LINK 2: PRZECZYTAJ WIĘCEJ O WYDARZENIU
LINK 3: ARCHIWUM: TORUń



      

Na zdjęciu: Robert Korzeniowski, który podczas WMACI 2019 pobiegnie w półmaratonie
tuż po podpisaniu deklaracji o udziale w mistrzostwach świata masters w Toruniu
w obecności prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters, Wacława Krankowskiego.

Robert Korzeniowski, Tomasz Majewski, Władysław Kozakiewicz i Sebastian Chmara to tylko jedne z wielu gwiazd 8. Halowych Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce Masters, które odbędą się w Toruniu pod koniec marca. W czempionacie wystartuje szerokie grono olimpijczyków, medalistów mistrzostw świata i Europy oraz byłych rekordzistów globu.

Choć impreza z założenia ma charakter głównie halowy, to jednak w jej ramach odbędą się również niektóre konkurencje uliczne, stadionowe i biegi przełajowe. 8. World Masters Athletics Championships Indoor to wydarzenie, w którym może wziąć udział w zasadzie każdy, kto spełnia kryterium wiekowe (ukończone minimum 35 lat) i złoży oświadczenie o stanie zdrowia, umożliwiającym mu udział w sportowej rywalizacji.

Żadne inne kryteria nie muszą być spełnione, licencje, klasy sportowe i minima kwalifikacyjne nie są wymagane. Stąd też w tego typu wydarzeniach uczestniczą tysiące zawodniczek i zawodników. Organizatorzy liczą, że w mistrzostwach, które odbędą się w Toruniu, do rywalizacji stanie około 4 tysięcy sportowców z niemalże stu krajów, w tym blisko 1000-osobowa reprezentacja Polski.

W gronie startujących weteranów są zarówno amatorzy lekkoatletyki, jak i wielkie gwiazdy światowego sportu. Polskich barw będzie broniło co najmniej kilkunastu olimpijczyków, wśród których znajdą się takie tuzy „lekkiej” jak choćby Robert Korzeniowski (czterokrotny mistrz olimpijski, multimedalista mistrzostw świata i Europy w chodzie, były rekordzista świata), Tomasz Majewski (dwukrotny mistrz olimpijski w pchnięciu kulą), Władysław Kozakiewicz (mistrz olimpijski w skoku o tyczce, były rekordzista świata), Urszula Kielan (wicemistrzyni olimpijska w skoku wzwyż), Sebastian Chmara (były halowy mistrz świata i Europy w siedmioboju) czy Wanda Panfil (jedyna polska mistrzyni świata seniorów w maratonie), a także inni tak wybitni biegacze jak choćby Anna Jakubczak, Jan Huruk czy Ryszard Szparak. Tomasz Majewski i chodziarz Rafał Fedaczyński startowali jeszcze w ostatnich igrzyskach olimpijskich – w 2016 roku w Rio.

Choć wydarzenie ma rangę oficjalnych mistrzostw świata, to jednak większość ze zgłoszonych gwiazd nie nastawia się na walkę o medale. Mistrzom w tym przypadku w większości przyświecają inne cele.

- Zdecydowałem się na udział w tych mistrzostwach, gdyż chcę w ten sposób pomóc w promocji tego niezwykłego wydarzenia – podkreśla Tomasz Majewski - Ta impreza to znakomita, masowa promocja lekkoatletyki, która pokazuje, że nasza dyscyplina faktycznie jest dla każdego. Pokazuje, że ani wiek ani wrodzone predyspozycje nie są przeszkodą, ażeby uprawiać „lekką”. Ja do startu podchodzę na dużym luzie, traktuję to głównie jako okazję do spotkania po latach z wieloma starymi znajomymi i dobrej zabawy.

Pobiegnę w crossie na 8 kilometrów i moim celem jest... żeby przebiec cały ten dystans i nie być ostatni. Teraz bieganie jest w moim przypadku główną formą ruchu, jednak z racji na nadmiar obowiązków niestety ostatnio trochę brakuje mi na nie czasu. Rywalizacja w konkurencjach rzutowych to już zamknięty etap w moim życiu i nie chcę do tego wracać.


Również Robert Korzeniowski nie przystąpi do startu w swojej koronnej konkurencji. Wybitny chodziarz podczas WMACI 2019 pobiegnie w półmaratonie.

- W Polsce mamy obecnie wiele okazji do biegania, masowego uprawiania sportu, od dawna włączam się w promocję różnych tego typu inicjatyw, jednak ta z pewnością jest jedną z najbardziej wyjątkowych – stwierdza czterokrotny mistrz olimpijski - Będąc nawet amatorami i jednocześnie kibicami lekkoatletyki na najwyższym międzynarodowym poziomie, dzięki temu wydarzeniu możemy poczuć emocje zarezerwowane dla wyczynowych sportowców, uczestników wydarzeń najwyższej światowej rangi.

Na starcie w Toruniu stanie wielu znakomitych zawodników, także tych naprawdę aktualnie najlepszych w swoich kategoriach wiekowych, a cała rywalizacja będzie przebiegała z zachowaniem wysokich międzynarodowych standardów organizacyjnych. Dla wielu osób z pewnością będzie to pierwszy start w wydarzeniu tak wysokiej rangi, w mistrzostwach świata. W przypadku niektórych taki debiut może być początkiem zupełnie nowej drogi sportowej, a nawet spełnieniem jakiś dawnych marzeń z dzieciństwa o starcie z orłem na piersi w reprezentacji Polski.

Z kolei ci, którzy już realizowali się w sporcie na jakimś wyczynowym poziomie, mogą po latach przypomnieć sobie jak pachnie szatnia, call room i wiele elementów takiej rywalizacji.


Mistrzowie mówią zgodnie, że start po latach traktują głównie jako dobrą zabawę, jednak wszyscy podkreślają, że nikt do swojego startu nie podejdzie lekceważąco i każdy zamierza powalczyć o jak najlepszy wynik.

- Zależy mi przede wszystkim na dobrej zabawie i spotkaniu w tych okolicznościach z gronem znajomych – mówi Sebastian Chmara - Ja nie traktuję tego startu jakoś bardzo poważnie, co nie znaczy, że lekceważąco. Formy nie ma, bo obecnie mam zbyt mało czasu na przygotowania, ale jestem walecznie nastawiony. Tanio skóry z pewnością nie sprzedam. Każdy prawdziwy sportowiec, gdy staje na starcie, to nieważne, czy ma 10, 50, czy 80 lat, walczy na maksa, do końca, zawsze odczuwa te specyficzne emocje związane z rywalizacją.

Mistrz olimpijski w skoku o tycze z Moskwy, Władysław Kozakiewicz, niedawno przeszedł operację kolana, mimo tego także także bojowo nastawia się do rywalizacji w Toruniu.

- Od dawna nie biorę udziału w żadnej formie wyczynowej rywalizacji, poza tym przeszedłem operację, więc nie liczę na żaden bardziej wartościowy wynik, tym bardziej, że wiadomo, iż nie mogę startować w swojej koronnej konkurencji, czyli w skoku o tyczce – dodaje były rekordzista świata - Wezmę udział w konkurencjach rzutowych. Nie znaczy to jednak, że podchodzę do tego startu wyłącznie na zasadzie zabawy. Każde mistrzostwa to zawody. W charakterze prawdziwego sportowca jest walka. Jeżeli już się startuje, to zawsze powinno się to robić na 100 procent możliwości. Tak też do tego podchodzę, dlatego charakterystycznego dreszczyku emocji związanego ze startem z pewnością nie zabraknie.

Dodatkową motywację związaną ze startem w marcowych mistrzostwach świata ma inny olimpijczyk z Moskwy, Janusz Trzepizur.

- Moją wyczynową karierę zakończyła w 1983 roku bardzo poważna kontuzja stopy – opowiada utytułowany opolanin - Byłem wówczas młodym, zdaniem wielu fachowców cały czas rozwijającym się i perspektywicznym zawodnikiem. Miałem realną szansę na pobicie ówczesnego rekordu świata. Nawet już go oficjalnie atakowałem na zawodach i naprawdę niewiele brakowało do osiągnięcia tego celu. Wypadek na skoczni, którego doznałem, na zawsze wykluczył mnie z wyczynowego sportu i odebrał upragniony start w mistrzostwach świata.

Feralna kontuzja przydarzyła się na krótko przed startem w Helsinkach. Miałem tam być jednym z faworytów. Mam w swoim dorobku dwa srebrne medale mistrzostw Europy, startowałem na igrzyskach olimpijskich, jednak nigdy nie brałem udziału w mistrzostwach świata. Teraz po przeszło 35 latach od tego nieszczęśliwego zdarzenia w końcu spełnię te swoje marzenie.


Jak ciekawostkę należy nadmienić, że w czempionacie w konkursie pchnięcia kulą w kategorii M105+ najprawdopodobniej wystartuje najstarszy czynny lekkoatleta na świecie, czy Stanisław Kowalski, który dwa tygodnie po zakończeniu mistrzostw będzie obchodził swoje... 109 urodziny!

Rejestracja uczestników trwa do 29. stycznia. Więcej na temat mistrzostw na stronie wydarzenia www.wmaci2019.com oraz na stronie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters www.pzlam.pl


Zobacz takze:

Toruń: Halowe Mistrzostwach Świata Masters - podsumowanie

W minioną sobotę zakończyły się Lekkoatletyczne Halowe Mistrzostwa Świata Masters w Toruniu. Impreza okazała się rekordowa pod względem ilości narodowych reprezentacji i startujących w ich barwach zawodników. Dokładnie przez tydzień Toruń gościł uczestników 8. edycji światowego czempionatu pod dachem w kategoriach weterańskich. Do Grodu Kopernika zjechało aż 4300 zawodników z 88 krajów!
W Toruniu ruszają mistrzostwa świata weteranów

Ponad 4300 zawodniczek i zawodników z 88 krajów, w tym wiele wybitnych postaci światowego sportu, stanie do walki w rozpoczynających się w ten weekend 8. Halowych Mistrzostwach Świata w Lekkiej Atletyce Masters. Czempionat w Grodzie Kopernika będzie rekordowy z wielu powodów. Do udziału w nim zgłosiło się w sumie 4366 sportowców, czyli o... 3 więcej niż na największe dotychczasowe tego typu halowe
Mistrzostwa świata w Toruniu będą rekordowe

29 stycznia 2019 zakończyła się rejestracja na 8. Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce Masters. W reprezentacji Polskich i innych teamach prawdziwych gwiazd nie zabraknie. Już w tym momencie wiadomo, że pod wieloma względami będzie to rekordowa impreza. Żadna z wcześniejszych edycji halowych mistrzostw świata masters nie zgromadziła tak dużej ilości reprezentacji. Do rywalizacji w Toruniu zgłosili się zawodnicy z aż 82 krajów...
100 dni do mistrzostw świata weteranów w Toruniu ad 2019

Wielkimi krokami zbliżają się 8. Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce Masters, które odbędą się w Toruniu 24-30. marca przyszłego roku. Już wiadomo, że na starcie stanie szeroka plejada gwiazd „lekkiej”. Podczas piątkowej konferencji prasowej omówiono stan przygotowań do imprezy. Pod koniec marca w Toruniu do rywalizacji staną około 4 tysiące sportowców z blisko stu krajów położonych na sześciu kontynentach.
Zdobądź pakiet startowy na 8 Halowe Mistrzostwa Świata Masters w LA

Już za pół roku - od 24 do 30 marca 2019 - Toruńska hala lekkoatletyczna gościć będzie zawodników rywalizujących podczas 8 Halowych Mistrzostw Świata Masters w Lekkiej Atletyce. Uczestnicy rywalizować będą jednak nie tylko w konkurencjach halowych, ale także w biegach rozgrywanych poza halą - na dystansie 10 km oraz w klasycznym półmaratonie. Przyszłoroczne wydarzenie jest niewątpliwie wielką szansą...
W Toruniu już za pół roku odbędą się 8 Halowe Mistrzostwa Świata Masters w LA

Już za pół roku - od 24 do 30 marca 2019 - Toruńska hala lekkoatletyczna gościć będzie zawodników na 8 Halowych Mistrzostwach Świata Masters w Lekkoatletyce. Oferta konkurencji jest niezwykle szeroka. Formuła rozgrywania imprez mistrzowskich"mastersów" obejmuje zimą nawet konkurencje rzutowe na stadionie, bieg przełajowy i dystanse uliczne. Rozegrany zostanie półmaraton i bieg na 10km.


Komentarze czytelników - 14podyskutuj o tym 
 

henry

Autor: henry, 2019-03-23, 09:26 napisał/-a:
Nocleg już mam , startuję w środę na 10 km. Myślę ,że będzie się działo ?

 

Kamus

Autor: Kamus, 2019-03-23, 18:38 napisał/-a:
Witaj Henryku,
Ciesze się,że spisz :)

Ja półmaraton 30 marca.

Pozdrawiam

 

henry

Autor: henry, 2019-03-24, 09:19 napisał/-a:
Już trwa transmisja w internecie , można wszystko oglądać na żywo.

 

henry

Autor: henry, 2019-04-02, 11:10 napisał/-a:
Takie mistrzostwa to wspaniała sprawa , startowałem pierwszy raz i zapewne ostatni. Dlaczego Polacy nie wygrali tych mistrzostw po prostu w większości startowali zawodnicy przypadkowi , którzy otrzymali bezpłatny start. Niektóre województwa czy kluby wysyłały tych co chcieli a nie najlepszych. Zdecydowana większość Polaków przybyła na własny koszt a to nie są małe pieniądze. Start w jednej konkurencji kosztował około 90 Euro a trzeba było przyjechać w przeddzień aby pobrać pakiet dochodził w tym wypadku drogi w tym okresie hotel. Ja startowałem na 10 km i byłem trzeci wśród Polaków , ale w Polsce jest co najmniej 10 lepszych odemnie którzy nie startowali. Nie startowali zapowiadana Chojecka , Panfil , Cichończuk i wielu innych.

 

harpaganzwola

Autor: harpaganzwola, 2019-04-02, 11:15 napisał/-a:
nikt nie ma zamiaru płacić spore pieniądze za jakieś tam biegi marginalne. Dlatego frekwencja takich biegów nie bedzie zbyt duża. Wystartują tylko napaleńcy. Po co robić mistrzostwa w okrojonym skladzie, nie ma sensu. Podobnie jest z mistrzostwami Polski, żenada i tyle w temacie

 

zbig

Autor: zbig, 2019-04-02, 16:10 napisał/-a:
Henry, a skąd wiesz, że np. w Kanadzie będą sami najlepsi? Patrząc w ten sposób nigdy nie możnaby rozegrać żadnych mistrzostw, czy olimpiady, bo ci najlepsi akurat nie przyjechali. Może mieli inne plany, może nie mieli pieniędzy, czasu, albo po prostu formy. Są jeszcze kontuzje, rodzenie dzieci. Wygrywa ten, kto danego dnia i o określonej porze ma najlepszą formę i szczęście. Wygrali Niemcy, bo są najlepsi. Poza tym od zawsze dawali łupnia Polakom. Ich cywilizacja sięga cesarstwa rzymskiego. Zawsze byli mocarstwem. A Polska, raz była, a innym razem nie.

 

Autor: mountpers, 2019-04-02, 17:35 napisał/-a:
Zbig, masz rację, chociaż tak w tym tekście jak i na blogu, nadużywasz słowa "szczęście". Otóż to, że osiągnąłeś świetny wynik, to że Ewa została mistrzynią, ze szczęściem nie ma kompletnie nic wspólnego. To efekt ciężkiej pracy, determinacji i realizacji wyznaczonych celów. "Szczęście", obciążone jest genem przypadku. Tu była praca.

 

slawek2910

Autor: slawek2910, 2019-04-02, 20:43 napisał/-a:
Też brałem udział w tej imprezie i uważam że to niepowtarzalne zawody. Same dostąpienie założenia reprezentacyjnej biało-czerwonej koszulki z orłem daje poczucie splendoru i powagi.Wyniki i rekordy to drugorzędna sprawa .Zostawmy to elicie.Czy się komu podoba czy nie jesteśmy amatorami i robimy to dla pasji lub zabawy.Najbardziej niesamowite jest dla mnie to, jak te najstarsze kategorie wiekowe walczyły zaciekle ze sobą .Każdy z kategorii + 60-70-80- 90 to już wojownik..i zasługuje na szacunek. Każdy z nich codziennie walczy z samym sobą bo latka lecą a tu jeszcze trzeba pobiec bez laski czy wózka u boku 21 km.

 

kos 88

Autor: kos 88, 2019-04-02, 21:25 napisał/-a:
Czyżby jakieś kompleksy ??? - tak tylko pytam .

 

zbig

Autor: zbig, 2019-04-04, 20:22 napisał/-a:
Ktoś może wie, gdzie można znaleźć jakieś zdjęcia z 21km MŚ.?

 



 Ostatnio zalogowani
Marcin1982
09:28
biegacz54
09:27
zbyszekbiega
08:55
wido_22
08:47
benek88
08:42
anielskooki
08:35
crespo9077
08:31
green16
08:08
42.195
08:07
Admin
08:00
Andrzej.
07:54
mariuszkurlej1968@gmail.c
07:52
michu77
07:52
Gapiński Łukasz
07:42
SonnyDogg
07:28
przemekf20@wp.pl
07:20
|    Redakcja     |     Reklama     |     Regulamin     |