Jestes
niezalogowany
ZALOGUJ

 

UCZESTNICY

 
zbiiigi
rafal1w
Andrzej S
Filip Z
Michał Karolczak
Robson1
Andalami
Hubert Kukawa
BTK
slawcio1
marekszk84
Darekkloda
grefko
Wodnik65
miro57
leniwy-biegacz
Marek84
piwoszo
Luki77
mostov
peligrosa1
Dragon74
Moniasz
aniab
Honda
Ola W
Fitnessówka
nona40
 
pokaż wszystkich 
Grodzisk Wielkopolski, 06 czerwca 2018, 07:00, 1870/165421PPF Hasco-Lek S.A.
PPF Hasco-Lek S.A. wspiera XII HUNTERS Grodziski Półmaraton

LINK 1: STRONA INTERNETOWA BIEGU
LINK 2: ELEKTRONICZNE ZGŁOSZENIA
LINK 3: WIĘCEJ INFORMACJI W KALENDARZU
LINK 4: MAPA UCZESTNIKÓW BIEGU
LINK 5: ZOBACZ WYNIKI Z 2017 ROKU
LINK 6: ZOBACZ RANKING Z 2017 ROKU
LINK 7: ARCHIWUM: GRODZISK WIELKOPOLSKI



      

Obejrzyj relację z 2017 roku

PPF Hasco-Lek S.A. sponsorem tytularnym zawodów dla dzieci i młodzieży w ramach legendarnego XII HUNTERS Grodziskiego Półmaratonu „Słowaka”. Wrocławska firma farmaceutyczna jest także sponsorem strategicznym biegu dla dorosłych na dystansie 21 km.

Grodziski weekend biegowy od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród sportowców amatorów z całej Polski. W tym roku zawody będą upamiętniać 100 rocznicę Powstania Wielkopolskiego i odbędą się w weekend 9-10 czerwca. W sobotę wystartują dzieci i młodzież a w niedzielę zawodnicy powyżej 18 roku życia.

O skali popularności zawodów świadczy rekordowe tempo, w jakim zostały wykupione pakiety startowe. W ci±gu zaledwie dwóch godzin od rozpoczęcia zapisów został sprzedany komplet 3000 miejsc!

XII HUNTERS Grodziski Półmaraton „Słowaka” zaliczany jest do Cyklu Korony Półmaratonów Polskich, otrzymał także Certyfikat „Złoty Bieg” portalu MaratonyPolskie.pl

325
524
819
897
1698
2060
2035
2163
2204
2367
2682
2763
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
 
+61%
+56%
+10%
+89%
+21%
-1%
+6%
+2%
+7%
+13%
+3%
Historia frekwencji OPEN

028
044
083
110
273
348
358
416
455
548
739
799
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
 
+57%
+89%
+33%
+148%
+27%
+3%
+16%
+9%
+20%
+35%
+8%
Historia frekwencji KOBIETY

PPF Hasco-Lek S.A. od lat wspiera różnorodne inicjatywy i zawody sportowe. Przez wiele lat – aż do jubileuszowej 30 edycji - był sponsorem tytularnym Hasco-Lek Wrocław Maraton. Z tej okazji zapraszamy do zapoznania się z wypowiedzi ekspertów naszego szpitala Vratislavia Medica dot. medycznych aspektów biegania na poziomie amatorskim.

Tomasz Zakrzewski, Ordynator Oddziału Rehabilitacji Ogólnoustrojowej w szpitalu Vratislavia Medica

Korzyści:

Układ mięśniowy i kostny biegacza staje się znacznie mocniejszy - ruch to skuteczny środek przeciw osteoporozie. Podczas biegu zwiększa się mineralizacja kości. Nawet chodzenie kilku kilometrów dziennie znacząco wzmacnia organizm. Ponadto, oczywiście stajemy się silniejsi, bardziej odporni na infekcje i kontuzje. Bieganie na wyższym poziomie wymaga już jednak regularnej współpracy z lekarzem rehabilitantem, fizjoterapeutą, korzystania z diagnostyki, basenu z np. przeciwprądem, krioterapii.. Np. w przypadku tej ostatniej mamy tak ważne dla sportowców efekty w postaci szybkiego gojenia się urazów i zapaleń.

Zagrożenia:

Największym wrogiem biegacza jest on sam. Wszyscy chyba wiedzą, że nie można z 20 kilogramową nadwagą, po wielu latach bezruchu, wybrać się na niedzielną 20 kilometrową przebieżkę. Skończy się to z całą pewnością kontuzją. Nawet osoby w miarę aktywne sportowo powinny stopniowo powracać do treningów.

Osoby bardzo intensywnie trenujące, nie dbające o odpowiednią regenerację i rehabilitację narażają się na osłabienie organizmu. Skutkiem czego mogą być nie tylko poważne kontuzje, ale także zwykłe infekcje, które potrafią zrujnować wielomiesięczne przygotowania do wymarzonych zawodów.

Bieganie dla początkujących:

Ruch w postaci chodzenia czy biegania ma korzystne oddziaływanie na szereg układów naszego organizmu. Wpływa między innymi na narząd ruchu: bierny i czynny. Bierny to kości, tkanka chrzęstna i więzadła oraz czynny: mięśnie wraz ze ścięgnami.

Bieganie powinno być stosowane w sposób racjonalny. Zaczynamy od marszu, poprzez marszobiegi, kończymy na bieganiu ciągłym. Stopniowo zwiększamy dystans oraz czasu trwania biegu.

Bieganie wpływa na jakość kości i więzadeł. Prowadzi do poprawy metabolizmu kości, ich mineralizacji, zmniejsza tendencję do osteoporozy, wzmacnia więzadła, poprawia odżywienie chrząstki stawowej. Jak wiadomo kości to podstawa dla działania mięśni, więc muszą być silne, aby sprostać dużym siłom generowanym przez mięśnie.

Mięśnie czyli czynny narząd ruchu odnoszą wiele korzyści z wszelkich form ruchu, w tym z biegania, które jest dla naszych organizmów najbardziej naturalne. Poprzez poprawę krążenia w czasie biegania zwiększa się przepływ krwi przez mięśnie, poprawia ich metabolizm, dochodzi do zmian adaptacyjnych do większego wysiłku. Pojawiają się nowe naczynia krwionośne, przerastają komórki mięśniowe, może zmieniać się skład jakościowy mięśni. Zwiększa się ich wytrzymałość, moc, elastyczność.

Nieodłączną częścią adaptacji organizmu do zwiększonego wysiłku jest poprawa funkcjonowania układu nerwowego – poprawia się koordynacja ruchowa, czucie głębokie, szybkość działania łuku odruchowego – ruchy wykonujemy łatwiej, z mniejszym wysiłkiem, kończyna szybciej reaguje na zagrożenia wynikające z np. nierównego podłoża, po którym biegamy, czy nagłym zmianie kierunku ruchu. Znacząco zmniejsza się ryzyku upadku, poważnych kontuzji, zespołów bólowych.

Należy pamiętać o stopniowym przyzwyczajaniu organizmu do większy obciążeń, zwłaszcza, gdy przez kilka ostatnich lat prowadziliśmy tzw. Siedzący tryb życia. Dotyczy to w równym stopniu narządu ruchu jak i innych układów naszego organizmu : krążenia, oddechowego, wydzielania wewnętrznego itd. Bardzo łatwo można przeciążyć narząd ruchu, który nie jest przyzwyczajony do wysiłku. Pojawiają się wtedy dolegliwości bólowe, zlokalizowana często w miejscach przyczepu mięśni do kości, bóle stawów, obrzęki stawów, w poważniejszych przypadkach naderwania mięśni i ścięgien. Łatwiej wtedy również o kontuzję typu skręcenie a nawet złamanie kości z przeciążenia.

Warto łączyć różne formy ruchu np. bieganie przeplatać z pływaniem. Stosować przed każdym biegiem rozgrzewkę oraz rozciąganie mięśni kończyn, tułowia, co również ograniczy ilość kontuzji. dr n. med. Robert Skalik – kardiolog, Ordynator Oddziału Rehabilitacji Kardiologicznej w szpitalu Vratislavia Medica

Korzyści:

Regularna aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego. Trening wpływa na poprawę wydolności naszego organizmu. Nasza pompa jest coraz mocniejsza i z każdym treningiem pracuje coraz lepiej. Osoba biegająca nawet amatorsko ma tętno spoczynkowe o wiele niższe, niż osoba nie podejmująca żadnej aktywności fizycznej. U zdrowego człowieka średnia częstość skurczów serca to około 70 uderzeń na minutę a w profesjonalnym sporcie dolna granica normy jest znacznie niższa - nawet 40, a czasami 35 uderzeń na minutę!

Zagrożenia:

Nieprzygotowane do intensywnego wysiłku serce (np. maraton), może stanowić dla naszego zdrowia, a czasem życia bardzo poważne zagrożenie. Serce to jedyny mięsień stale pracujący w naszym organizmie. Powinnismy zatem znać stan całego układu sercowo- naczyniowego przed przystąpieniem do uprawiania sportów, szczególnie wymagających dużego wysiłku fizycznego. Ekstremalny wysiłek u osób z nierozpoznaną wcześniej chorobą serca może być przyczyną zawału serca lub groźnych dla zdrowia, a nawet życia zaburzeń rytmu serca.

Podczas amatorskich zawodów sportowych, a także u zawodowych sportowców, przyczyną nagłych zgonów mogą być nierozpoznane wcześniej zmiany w budowie mięśnia sercowego lub naczyń krwionośnych (np. kardiomiopatia przerostowa lub rozstrzeniowa, anomalie naczyń wieńcowych, kardiomiopatia niedokrwienna). Do tego dochodzą czynniki zewnętrzne wpływające na układ krążenia w czasie wysiłku – leki, alkohol, stres, wysoka temperatura powietrza.

Należy pamiętać, że warunki temperaturowe otoczenia, w którym podejmujemy wysiłek fizyczny, mogą istotnie wpływać na pracę serca. Szczególnie niebezpieczna jest wysoka temperatura otoczenia, która prowadzić do zaburzeń termoregulacji u człowieka z nierozpoznaną chorobą serca (np. niewydolność serca). Konsekwencją tego mogą być zaburzenia rytmu i niewydolność krążenia.

Pamiętajmy, że nawet osoby po zawałach biegają maratony, dlatego najważniejsze to wiedzieć, na co możemy sobie pozwolić.

Badania:

Ekg spoczynkowe, echo serca (inaczej USG serca), próba wysiłkowa EKG oraz Holter EKG.


Zobacz takze:

Gorący XII Hunters Grodziski Półmaraton Słowaka...

Dwunasta edycja Grodziskiego Półmaratonu Słowaka przeszła już do historii. Niedzielny ranek 10 czerwca przywitał nas rześkim powietrzem po obfitych porannych opadach deszczu ale w miarę upływu dnia pogoda robiła się coraz bardziej gorąca, by po raz kolejny wpisać się w upalny charakter tego biegowego święta w Grodzisku Wielkopolskim. Tegoroczne święto rozpoczęło się około godziny 8.40 przemarszem zawodników...
XII Hunters Grodziski Półmaraton Słowaka już w niedzielę

Drodzy zawodnicy. 10 czerwca o godz. 9.00 wystartuje XII Hunters Grodziski Półmaraton „Słowaka”. Do Grodziska Wielkopolskiego przybędzie ponad 3 tys. biegaczy. Do biura zawodów, które ulokowane jest jak zawsze w Grodziskiej Hali Sportowej przy ul. Żwirki i Wigury oraz do wyznaczonych parkingów prowadzą z rogatek miasta oznakowane dojazdy. W dojazdach pomagać będą także wolontariusze w pomarańczowych...
Zapraszamy na XII Hunters Grodziski Półmaraton Słowaka !!!

Drodzy biegacze, 10 czerwca coraz bliżej. Organizatorzy czynią wszystko by uczestnikom XII Hunters Grodziskiego Półmaratonu „ Słowaka” stworzyć jak najlepsze warunki do biegania jak i pobytu w naszym mieście. Na Wasz przyjazd czekają nasi mieszkańcy, na których niesamowity doping zawsze możecie liczyć. Dla uczestników naszego Półmaratonu przygotowujemy ciekawy pakiet startowy, w tym m.in. plecak rowerowy 4F...
1 marca ruszają zapisy na XII Hunters Grodziski Półmararton Słowaka

Od 12 lat druga niedziela czerwca w Grodzisku Wielkopolskim, to czas szczególny dla nas mieszkańców, to nasze swoiste święto. Mamy nadzieję i czynimy wszystko, by była także takim dniem dla uczestników naszej imprezy biegowej, popularnego "Słowaka". 10 czerwca, o godz. 9.00 nastąpi start XII Hunters Grodziski Półmaraton „ Słowaka”. Jak zwykle poprzedzi go przemarsz zawodników przy dźwiękach...

INFORMACJA POSIADA MULTI-FORUM
POROZMAWIAJ
Biegi / Biegi - polmaraton

XIV Hunters Grodziski Półmaraton Słowaka - 12.6.20...

1
2022-04-19
Biegi / Biegi - polmaraton

2020 - XIV Hunters Grodziski Półmaraton Słowaka

2
2020-04-08
Biegi / Biegi - polmaraton

2019 - XIII Hunters Grodziski Półmaraton Słowaka

3
2019-03-04
Biegi / Biegi - polmaraton

2018 - XII Hunters Grodziski Półmaraton Słowaka

60
2018-06-16
Biegi / Biegi - polmaraton

2017 - XI Hunters Grodziski Półmaraton Słowaka

35
2017-06-11
Biegi / Biegi - polmaraton

2016 - X Hunters Grodziski Półmaraton Słowaka

71
2016-06-14
Biegi / Biegi - polmaraton

2015 - IX Półmaraton Słowaka

92
2015-06-19
Biegi / Biegi - polmaraton

2014 - VIII Półmaraton Słowaka

134
2014-12-18
Biegi / Biegi - polmaraton

2013 - VII Półmaraton Słowaka

246
2014-01-09
Biegi / Biegi - polmaraton

2012 - VI Półmaraton Słowaka

353
2012-09-18




 Ostatnio zalogowani
soniksoniks
23:14
ula_s
22:54
mario1977
22:41
valdano73
22:29
ronan51
22:23
mieszek12a
22:12
gtriderxc
22:08
chris_cros
22:08
kostekmar
21:42
viesio
21:37
bobparis
21:37
jantor
21:23
aga74
21:23
zulek
21:15
przemekf20@wp.pl
21:12
BOP55
21:12
|    Redakcja     |     Reklama     |     Regulamin     |