Mroźny weekend nie odstraszył biegaczy w Poznaniu, Bydgoszczy i Łodzi, którzy w sobotę i niedzielę wystartowali w 5-kilometrowych zawodach Grand Prix CITY TRAIL. W poznańskiej edycji wzięło udział 1019 osób. W Bydgoszczy linię mety minęło 612 biegaczy. W Łodzi, która dołączyła do cyklu w tym roku – 348. W sumie to niemal 2000 biegaczy!
W Poznaniu pod nieobecność zwycięzcy pierwszego biegu oraz najlepszego w poprzedniej edycji – Sebastiana Nowickiego, zawody wygrał Bartosz Majorczyk (Sklep Biegacza Poznań) z czasem 15:43. Wśród kobiet po raz kolejny najlepszą okazała się Agnieszka Janasiak – 18:08.
Nie tylko o rywalizację i kolejne rekordy tu chodzi. W sobotnim biegu startowała Aleksandra Smurawa, mama 4-miesięcznej Jagódki, która również wzięła udział w zawodach – w wózku. Co ciekawe Aleksandra startowała również w poprzedniej edycji cyklu. – Biegałam do końca siódmego miesiąca ciąży. „Zaliczyłam” także marcowy bieg nad Rusałką – mówi Aleksandra, która przekroczyła linię mety w czasie 28:07. – Szybko postanowiłam wrócić do aktywności. Teraz biegam z córką. Wbrew pozorom jest jej ciepło, ponieważ ma specjalny wózek z osłoną, która chroni ją od wiatru. Naprawdę nie ma się czego obawiać – podkreśla.
Po raz drugi w zawodach nad Rusałką wystartował raper Jacek MEZO Mejer. Jego wynik to 18:57. – Udało się „urwać” blisko 20 sekund, co jest dobrym prognostykiem na przyszłość. Czy liczę na „złamanie” 18-stu minut? Kto wie, jeśli nie pojawią się żadne problemy ze zdrowiem, być może w ostatnim, marcowym biegu będzie to możliwe – mówi przygotowujący się do wiosennego maratonu muzyk.
Niedziela to dwa rekordowe biegi. W Bydgoszczy po raz pierwszy wystartowało ponad 600 biegaczy – linię mety w Myślęcinku minęło 612 biegaczy. Zawody wygrał Michał Kulpa (Sport Zdrowie Kondycja Piotr Szewczuk) z wynikiem 16:19. Wśród kobiet najlepszą okazała się tym razem Paulina Kulpa (Sport Zdrowie Kondycja Piotr Szewczuk) – 20:25.
W zawodach towarzysko i rekreacyjnie, choć w całkiem niezłym tempie, wystartował mistrz Polski w maratonie z 2007 roku - Paweł Ochal. – Jestem w trakcie roztrenowania, od trzech tygodni kompletnie nie ruszyłem nogą, dlatego startowałem zupełnie na luzie. Wynik 18:25 jak na roztrenowanie jest zadowalający – powiedział po biegu Paweł. - 5 km to najkrótszy dystans, na jakim odbywają się zawody i według mnie najlepszy dla osób, które chcą zacząć biegać. Szczególnie jeśli zawody odbywają się cyklicznie – są świetną motywacją. Startowałem tutaj z dziewięcioosobową grupą moich podopiecznych, ale liczę że w grudniu będzie nas więcej.
W pierwszych zawodach Grand Prix Łódź CITY TRAIL wzięło udział 348 osób. To rekordowa frekwencja przełajowego cyklu w Łodzi, który przez kilka ostatnich lat organizowany był pod nazwą Grand Prix Łodzi w Biegach Przełajowych.
Zwycięzcą niedzielnego biegu w łódzkim Parku 3 Maja został Artur Kozłowski, wielokrotny medalista mistrzostw Polski, w tym mistrz kraju na 5000 metrów z 2012 roku. Czas Artura to 16:20. – Łódzka trasa do najłatwiejszych nie należy. Ja mam to szczęście, że trenowałem w Parku 3 Maja wiele lat, więc daje mi to pewną przewagę nad rywalami - mówi Artur. – Urozmaicona trasa w okresie jesienno-zimowym to bardzo dobry trening chociażby naturalnej siły biegowej, który przyda się każdemu. Jeśli tylko zawody CITY TRAIL będą komponować się z moim treningiem, będę startował w kolejnych biegach – dodaje zawodnik MULKS MOS Sieradz.
Wśród kobiet najszybszą była Zuzanna Mokros (Łódź Running Team). Jej wynik to 19:05. W zawodach startowała także Agata Matejczuk, wicemistrzyni Polski w biegu 24-godzinnym. - Trasa bardzo mi się podobała, szczególnie podbieg, który podkreślił przełajowy charakter imprezy. Jak dla mnie to możliwość popracowania nad szybkością i siłą, czyli świetne przygotowanie do biegów ultra – podkreśliła Agata.
W każdym z miast odbyły się zawody dla dzieci i młodzieży – CITY TRAIL Junior, które zawsze są rozgrywane przed biegiem głównym. Młodzi sportowcy biegają na dystansach: 300, 600, 1500 i 3000 metrów – w zależności od wieku.
Na mapie Grand Prix CITY TRAIL 2014/2105 jest 11 miast: Bydgoszcz, Gdańsk i Gdynia (które tworzą Grand Prix Trójmiasto CITY TRAIL), Katowice, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Szczecin, Warszawa i Wrocław. Kolejne biegi odbędą się w sobotę, 6 grudnia we Wrocławiu oraz w niedzielę, 7 grudnia w Katowicach.
Szczegółowe informacje o cyklu oraz zapisy znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Wiele ciekawostek pojawia się także na oficjalnym profilu imprezy na Facebooku.
Zdjęcia: citytrail.pl,
Amadeusz Juskowiak/aiphoto.pl,
Agnieszka Wolska-Sobecka |