Jestes
niezalogowany
ZALOGUJ

 

17 kwietnia 2014, 09:08, 2213/250470Nike
Free 2014: Uwolnić potencjał

LINK 1: ODWIEDŹ NIKE.COM



      

"Najważniejsza jest stopa – but to nie wszystko" - słowa te należą do Billa Bowermana, legendarnego trenera lekkiej atletyki oraz współzałożyciela Nike. Bowerman jako jeden z pierwszych uznał, że projektowanie obuwia sportowego powinno opierać się na analizie budowy ciała sportowca i jego ruchu.

Przekonanie to dało początek koncepcji naturalnej swobody ruchu, leżącej u podstaw przełomowej technologii Nike Free. Rozwiązania odwzorowującego jakość, doznania i funkcje biegania boso.

Niezależnie od uprawianej dyscypliny, sportowcy mając gwarancję w pełni naturalnej dynamiki ruchu, trenują w sposób maksymalnie ergonomiczny i efektywny – zgodny z tym, czego oczekuje ich ciało.

Dzięki stuprocentowej płynności kroku kenijskie gwiazdy bieżni, takie jak Eunice Sum, Abel Mutai i Micah Kogo, podbiły w ostatnich latach tabele biegowych rekordów świata. Z kolei zawodnik MMA Jon Jones, w celu osiągnięcia wysokiej formy, stosuje metodę HIT (ang. High Intensity Training) –zestaw ćwiczeń o wysokiej intensywności. Każdy z tych lekkoatletów do swego treningu włącza obuwie typu bare-foot-like running.

Nie są zresztą w tym odosobnieni. Szereg sportowców korzysta z Free, ze względu na ich pozytywny wpływ na prędkość, wytrzymałość, równowagę oraz siłę. O czym przekonuje koszykarka Skyllar Diggins:

"Praca nóg jest kluczowa w mojej dyscyplinie sportu. Nagłe zmiany kierunku ruchu, zatrzymania – wszystko na małej przestrzeni. Aby prawidłowo wykonać te zagrania moje buty muszą być wygodne. To, za co kocham Nike Free, to wrażenie jakbym miała na stopie tylko skarpetkę – uwielbiam je. Nie muszę się martwić o zbyt postawną sylwetkę. Po prostu wiem, że trenuję naturalnie, jednocześnie mając poczucie stabilności, które jest mi tak potrzebne."

Trening w obuwiu odwzorowującym wrażenia poruszania się boso wzmacnia ważne, ale zwykle zaniedbywane mięśnie stabilizujące. Właśnie te, które zapobiegają kontuzjom, dodają centymetr przy skoku wzwyż, a u tych sportowców którzy nie walczą o urwanie paru sekund ze swego rekordowego wyniku, po prostu zwiększają sprawność fizyczną. Ponieważ działanie siły jest impulsem dla rozwoju mięśni, nasze stopy nie tylko na nowo się budzą, ale korzyści takiego treningu wpływają na całe ciało: wzmacniają się łydki, mięśnie wokół kolan oraz mięśnie grzbietu.

Ten typ treningu poprawia także naturalne funkcje stopy, gdyż uruchamia ważny mechanizm sprzężenia zwrotnego, wywołującego skurcze mięśni, które rozpraszają energię wstrząsów. Zatem sekret świetnej formy jest zaklęty w stopach.

Dziś – dekadę po premierze Free – Nike nadal poszukuje innowacji technologicznych oraz obszarów rozwoju produktu. Przełomowym punktem w pracach nad nowym rozwiązaniem okazały się dane z laboratorium badawczego Nike, bezpośrednie sugestie sportowców oraz analiza ruchu stopy. O ile ciało biegacza przemieszcza się do przodu w sposób liniowy, o tyle ruch stopy nie odbywa się po linii prostej.

Po kontakcie z podłożem stopa ma tendencję do lekkiego przetaczania się w bok. Tym samym zespół projektowy zdał sobie sprawę, że kluczem do naturalnego ruchu stopy jest zapewnienie jej wielokierunkowej elastyczności.

"Po dziesięciu latach prac nad rozwojem konceptu Naturalnego Ruchu, dokonaliśmy prawdziwej rewolucji w mechanice pracy obuwia Free" – mówi Rob Dolan, Senior Footwear Design Director w Nike Running – "Korzystając z najnowszych rozwiązań technologicznych i opierając się na zasadach naturalnej motoryki ludzkiego ciała, jesteśmy w stanie sprawić, by stopa poruszała się w sposób, w jaki nie było to do tej pory możliwe."

W efekcie, tegoroczna odsłona serii wyróżnia się nowym, sześciokątnym układem nacięć podeszwy oraz anatomicznym kształtem zapiętka. Rozwiązanie to zapewnia swobodne przetaczanie stopy po jej kontakcie z podłożem. Odwzorowanie kształtu stopy umożliwiło odzwierciedlenie maksymalnie naturalnego sposobu poruszania się całego ciała.

"Chciałbym zawsze robić to, czego w naturalny sposób domaga się ode mnie moje ciało. Na bieżni oczywiście chodzi o rywalizację, ale jest to również rodzaj sztuki" – mówi Ashton Eaton, dziesięcioboista i mistrz olimpijski – Sztuki związanej ze sposobem biegania czy techniką w pewnych konkurencjach.

To, jak wygląda i porusza się Twoje ciało stanowi właśnie rodzaj sztuki. Jeśli znajdzie się coś, co przeszkadza w jej tworzeniu, to tak, jakby malarz wziął do ręki niewłaściwy pędzel. Można powiedzieć, że naturalny ruch sportowca jest dokładnie tym, czym odpowiednie narzędzie dla malarza.

Kolekcja Nike Free 2014 dostępna jest na stronie Nike.com oraz w sklepach Nike już od 3 kwietnia tego roku.

WIADOMOSCI POWIAZANE
 
  2014-12-19 - Air Max 2015: amortyzacja, dopasowanie, ...
  2014-10-21 - Zima ujarzmiona: Nike prezentuje kolekcj...
  2014-10-16 - Nowy Nike Zoom Structure: stabilizacja i...
  2014-08-01 - Złap Lato z Nike+ i wybiegaj wycieczkę...
  2014-07-02 - Nike Air Zoom Pegasus 31 – machina...
  2014-06-29 - Wyznaczaj nowe cele z Nike+ Coach –...
  2014-05-21 - Nike Free: wyrusz w podróż po świecie na...
  2014-04-09 - Pokaż charakter swojej metropolii - #FRE...
  2014-01-23 - Nike Flyknit Lunar2: niezwykle lekkie i ...


Komentarze czytelników - brakskomentuj informację


















 Ostatnio zalogowani
lordedward
00:02
ula_s
23:56
kos 88
23:54
Fredo
23:33
Henryk W.
22:58
marczy
22:57
Wojciech
22:42
Admin
22:39
Ty-Krys
22:27
wigi
22:10
kubawsw
22:03
Jawi63
21:49
rolkarz
21:46
Rehabilitant
21:44
entony52
21:38
valdano73
21:36
|    Redakcja     |     Reklama     |     Regulamin     |