Jestes
niezalogowany
ZALOGUJ

 

28 kwietnia 2013, 09:05, 1729/264900Katarzyna Pabińska
Trenuj mięśnie umysłu

LINK 1: PSYCHOLOGIA SPORTU.PL



PsychologiaSportu.pl to jedna z pierwszych platform internetowych w Polsce, która wspiera zawodników, trenerów oraz rodziców młodych sportowców w zarządzaniu sobą i swoimi emocjami w sporcie. Walka o lepsze wyniki, poprawa efektywności drużyn, wsparcie w wychowaniu młodych zawodników to główne cele, które stawiają sobie twórcy strony. Platforma wystartowała w kwietniu tego roku.

Brak motywacji, umiejętność radzenia sobie w obliczu porażki, poszukiwanie celów sportowych oraz kłopoty na linii trener- zawodnik były jednymi z dominujących tematów, które w pierwszych tygodniach funkcjonowania serwisu pojawiły się w pytaniach Internautów.

To właśnie te kwestie najbardziej interesowały osoby, które za pośrednictwem formularza znajdującego się na stronie www.psychologiasportu.pl zdecydowały się zadać pytanie jednemu z dostępnych ekspertów. Zainteresowanie Internautów platformą potwierdza, że wśród osób związanych ze sportem jest duże zapotrzebowanie na pracę nad „mięśniami głowy”.

Pomysł na stworzenie platformy powstał już ponad 12 lat temu. Wtedy jednak wiedza na temat psychologii sportu w naszym kraju była znikoma. Dziś widać, że coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że na powodzenie – nie tylko w sporcie – wpływa właściwe nastawienie, umiejętność zarządzania własnymi emocjami.

O tym, jak potrzebna jest taka platforma, przekonaliśmy się już w pierwszym tygodniu po starcie strony. W ciągu kilku dni otrzymaliśmy blisko sto pytań od naszych Czytelników, a to pokazuje, że osoby związane za sportem: czy to zawodnicy, trenerzy czy rodzice dzieci uprawiających sport mają coraz większą świadomość tego, że równie ważny jak trening fizyczny jest trening „mięśni umysłu”.
Wojciech Herra, założyciel www.psychologiasportu.pl

Eksperci, z którymi nawiązano współpracę, to specjaliści z zakresu treningu mentalnego, poszukiwania celu sportowego oraz motywacji, budowania spójności drużyn, radzenia sobie ze sportowym stresem, komunikacji na linii trener-zawodnik, a także zawodnik-rodzic.

Psychologowie wspierający portal to członkowie m.in. Polskiego Komitetu Olimpijskiego czy Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. To również pracownicy naukowi, praktycy współpracujący z zawodnikami, drużynami, trenerami oraz rodzicami.

Celem twórców platformy jest również zbudowanie świadomości psychologii sportu jako ważnego czynnika wpływającego na powodzenie w sporcie. Dziś, rozpatrując sukcesu lub porażki sportowców nadal brana jest pod uwagę przede wszystkim kondycja fizyczna.

Należy jednak pamiętać, że „sukces tkwi w głowie”. To umysł i odpowiednie wewnętrzne nastawienie: motywacja, odporność na stres, gotowość do poświęceń, walka z własnymi słabościami wpływają na miejsce w sportowej rywalizacji.

PsychologiaSportu.pl jest obecna również na Facebooku. Profil wystartował na początku stycznia tego roku i już w pierwszych czterech miesiącach działania zgromadził ponad 5 tysięcy fanów. Szczególną popularnością Internautów cieszą się memy z motywującym cytatem, To właśnie na ich potrzeby zostały stworzone grafiki z różnymi obliczami „sportowych mózgów”.


Komentarze czytelników - 4podyskutuj o tym 
 

Autor: Ryszard N, 2013-04-28, 15:47 napisał/-a:
LINK: http://Super inicjatywa.

Psychologia w sporcie to obszar pomijany, trochę wstydliwy. Powiedzieć, że padł mi achilles to takie męskie, powiedzieć, że wysiadła mi głowa,...nigdy w życiu. Czytając różne, portalowe wpisy, szczególnie te po maratonach wyraźnie widać, że autor miał wyraźny problem w obszarze mentalnym. Lęk i napięcie przed stratowe, które to pozycjonowały jego plany, asekuracja, jak również nagminna skłonność do wyrzucania porażki "na zewnątrz",... A to buty, a to paluszek a to główka. Opowieści tyle śmieszne co i żałosne o tym jak to do 30-tego km, biegłem na rekord :).
Mam gorącą nadzieję, że na portalu pokarze się kilka cennych publikacji na ten temat. Przy okazji, zwróciłem uwagę, że autorytety biegowe i "spece samorodki", organizując obozy treningowe dla biegaczy, nigdy nie zapraszają na nie psychologa. A szkoda. Powód prawdopodobnie jest oczywisty. Trochę to kosztuje i takie to nie nie wiadomo co. Tymczasem, moim zdanie, znacznie większy pożytek, przynajmniej w niektórych przypadkach, był by z takiej pomocy niż z konsultacji trenerskich.

 

KARMEL

Autor: king, 2013-04-28, 20:46 napisał/-a:
Oczywiście! Bardzo ważne! Jak w 2011 miałem super motywację to niosło mnie w powietrzu na nogach, najbardziej z tych przyczyn pozasportowych...
Temat rzeka...Jak w głowie pozytywnie szalone wątki są, to motywacja treningowa jest...
Wrócę tutaj...Rozwinę...

 

wookesh

Autor: wookesh, 2013-04-28, 21:26 napisał/-a:
właśnie jestem w trakcie czytania " psychologia w sporcie" Matta Jarvisa bardzo ciekawa porusza wiele ciekawych tematów.polecam

 

Autor: Ryszard N, 2013-04-28, 22:49 napisał/-a:
Czytałem i chętnie do niej ponownie zaglądam,...

 


















 Ostatnio zalogowani
INVEST
10:30
shymek01
10:20
s0uthHipHop
10:10
POZDRAWIAM
09:44
Leno
09:38
Wojtek23
09:05
kos 88
08:51
Gapiński Łukasz
08:40
KKFM
08:40
kornik
08:25
platat
08:17
maciekc72
08:04
Admin
07:57
42.195
07:55
johnbegood
07:52
BemolMD
07:41
|    Redakcja     |     Reklama     |     Regulamin     |