Jestes
niezalogowany
ZALOGUJ

 


HISTORIA


PRODUKTY


KOBIETA


DRUŻYNA


BIEGI


05 lutego 2014, 08:12, 1796/336611Marcin Dulnik
Mix Up Your Running! Zerwij z rutyną w bieganiu!

LINK 1: STRONA INTERNETOWA ASICS POLSKA



      Powtarzanie tych samych treningów może być z czasem nużące, zwłaszcza dla doświadczonych biegaczy. ASICS zachęca do zerwania z rutyną i poleca bardziej urozmaicony trening biegowy promując ideę „Mix Up Your Running”.



Aby zminimalizować ryzyko odniesienia kontuzji sprzęt biegowy należy dostosowywać do rodzaju treningu. Dynamiczne biegi na krótszych dystansach warto wykonywać w lekkich butach, takich jak GEL-SUPER J33. Jest to pierwszy but ASICS w kategorii biegania naturalnego przeznaczony dla pronatorów. Stanowi idealne uzupełnienie sprzętu biegowego każdego biegacza i umożliwia mieszanie ze sobą różnych rodzajów treningu.

Powtarzając te same ćwiczenia przez dłuższy czas biegacz ryzykuje, że pojawią się przeciążenia. Nadmierne zmęczenie mięśni może powodować monotonny trening biegowy, który nie różni się pod względem dystansu, nawierzchni czy też czasu trwania. Bieganie w różnym tempie i po terenie o urozmaiconym profilu pozwala biegaczowi budować siłę biegową oraz wytrzymałość. Mieszany trening to również sposób na minimalizowanie ryzyka wystąpienia kontuzji związanych z przeciążeniem mięśni.

Taki trening powinien stanowić kombinację wielu rodzajów treningu różniących się pod względem nawierzchni, ukształtowania terenu oraz używanego sprzętu. Plan treningowy przygotowany zgodnie z ideą „Mix Up Your Running” powinien zawierać:

- bieganie szosowe, czyli najczęściej długie biegi budujące wytrzymałość biegową i przygotowujące do zwiększania dystansu;
- bieganie szybkościowe wykonywane w bardzo lekkich butach treningowych zorientowane na osiągnięcie możliwie jak najszybszego tempa biegu;
- bieganie naturalne w butach z mniejszą amortyzacją pozwalające wzmacniać mięśnie nóg i tym samym budować siłę biegową;

Bieganie naturalne pozwala wzmocnić mięśnie stóp oraz sprężystość ścięgien. Ponieważ takie treningi wykonuje się w butach o dużo mniejszej amortyzacji biegacz może liczyć na lepsze czucie podłoża.

„Spodziewamy się, że w sezonie 2014 hitem w kategorii biegania naturalnego będzie but GEL-SUPER J33. Jest to pierwszy but w ofercie ASICS do biegania naturalnego, który został stworzony specjalnie dla pronatorów. Charakteryzuje się wyjątkowo niską masą, a 6mm spadek pięta-palce zapewnia doskonałe czucie podłoża. Ten but może stanowić idealne uzupełnienie sprzętu biegowego każdego biegacza. GEL-SUPER J33 doskonale sprawdzą się jako tzw. druga para butów przeznaczona do wykonywania dynamicznych treningów na krótszych dystansach.” – powiedział Daniel Bogacki, Marketing Coordinator, ASICS Polska.

Lżejsze buty oraz odzież biegowa umożliwiają szybszy bieg. Taki treningi pozwala na wydłużenie długości kroku, a także może mieć wpływ na kadencję, czyli liczbę kroków biegowych na minutę. Poprawnie wykonane jednostki treningowe w ultralekkim sprzęcie sprawiają, że biegacz jest szybszy nawet po powrocie do swojego codziennego sprzętu biegowego. Uwzględnienie w planie treningowym długich biegów trailowych po górskich ścieżkach lub leśnych duktach ma wpływ na budowę wytrzymałości i wzmacnia różne partie mięśni. Taki bieg dostarcza wielu wrażeń i może być ciekawą odskocznią od bardziej monotonnego biegania szosowego.

Warto jednak zadbać o bezpieczeństwo i komfort podczas biegania trailowego i włączyć do swojego sprzętu biegowego zarówno buty przeznaczone do biegania w terenie oraz specjalnie zaprojektowaną do takich treningów odzież sportową.

„Niemal od samego początku swojej kariery miałem zawsze na nogach obuwie, które chroniło mój układ ruchu przed przeciążeniami. Nie chodzi tylko o systemy amortyzacji, ale przede wszystkim o właściwy dobór obuwia do różnego typu treningów. Zawsze miałem buty treningowe, wykorzystywane do wolniejszego biegania, lżejsze buty treningowo-startowe, które wkładałem na wszystkie treningi szybsze, zwykle po twardym podłożu, buty trailowe stosowane podczas trudnych krosów realizowanych na bardzo urozmaiconych pętlach w lesie, a na zawody wciągałem szybkie startówki, dzięki którym mogłem bić swoje rekordy życiowe. Buty były oczywiście tylko narzędziem do perfekcyjnej realizacji bardzo urozmaiconego treningu biegowego, wzmocnionego ogromną ilością ćwiczeń rozciągających i wzmacniających mięśnie, co było gwarancją tego, że kontuzje mnie się nie imały.” – powiedział Jerzy Skarżyński, były czołowy polski maratończyk, autor popularnych książek o bieganiu, ambasador marki ASICS.

Jerzy Skarżyński w trakcie ponad czterdziestoletniej kariery sportowej pokonał 155 tysięcy kilometrów z niewielką liczbą urazów. Jest to dowód na to, że kontuzja u biegacza, to wcale nie stan normalny lub nieuchronny. To, w jakim stanie jest układ ruchu biegacza zależy m.in. od indywidualnego podejścia do treningu oraz wykorzystywanego sprzętu sportowego.



Komentarze czytelników - 1podyskutuj o tym 
 

wweessdd

Autor: wweessdd, 2014-02-05, 12:50 napisał/-a:
A to ciekawe...

P. Skarżyński w krótkiej serii o bieganiu emitowanej w TVP zalecał najbardziej ekonomiczny sposób biegania - czyli z pięty i odpowiednie do takiego biegania amortyzowane buty.

Bieganie naturalne to coś, gdzie nie ma pronacji, supinacji. Całe FootID zmienia się w FoolID.

Ostrożnie, bo ostrożnie, ale producenci próbują uszczknąć swój kawałek minimalistycznego tortu. :D

 









 Ostatnio zalogowani
shymek01
05:36
42.195
05:25
Łukasz S.
05:03
lordedward
00:02
ula_s
23:56
kos 88
23:54
Fredo
23:33
Henryk W.
22:58
marczy
22:57
Wojciech
22:42
Admin
22:39
Ty-Krys
22:27
wigi
22:10
kubawsw
22:03
Jawi63
21:49
rolkarz
21:46
|    Redakcja     |     Reklama     |     Regulamin     |