Jestes
niezalogowany
ZALOGUJ

 

Przeczytano: 228 razy (od 2022-07-30)

 ARTYKUŁ 
Srednia ocen:0/0

Twoja ocena:brak


Trening: Sprzęt do biegania - reszta
Autor: Krzysztof Grzybowski
Data : 2000-04-05

Najważniejsza cechą ubioru sportowego jest to, żeby czuć się w nim wygodnie i swobodnie. Przede wszystkim ubiór powinien być elastyczny, zapewniający obszerność i swobodę ruchu. Będzie się też znacznie różnił od pory roku i pogody, gdyż oprócz odporności na deszcz lub wiatr ma za zadanie utrzymania równowagi cieplnej. Stanowić będzie on niejako złoty środek miedzy temperaturą otoczenia, a temperatura ciała w czasie treningu. Zbyt ciepły ubiór, szczególnie w czasie zimy, przeważnie doprowadza do przepocenia i wystarczy zatrzymanie biegu, lub chwilowa nieuwaga, a wilgoć znajdująca się na dresie, lub podkoszulce ulegnie oziębieniu i zacznie działać chłodząco na rozgrzane ciało. Może to doprowadzić to do przeziębienia, lub nawet do zapalenia płuc, czy nerek. Natomiast niewystarczający ubiór nie pozwoli na rozgrzanie mięśni i biegacz kontynuuje bieg na “zimno i sztywno”, co łatwo powoduje kontuzje. Latem zbyt ciepły ubiór może doprowadzić do przepocenia się odzieży i spowoduje “klejenie się” jej do ciała. Jest to nie przyjemne i może spowodować otarcia.


1. Ubiór zasadniczy


Uniwersalnym i podstawowym ubiorem biegacza jest dres. Biegać można nie tylko w dresie, ale wtedy trzeba mieć na uwadze mniejszą wygodę, gorsze warunki higieniczne i ujemny wpływ na technikę biegu. Najlepszym materiałem na dres jest wełna, lub bawełna wzmocniona włóknami elastycznymi. Powinien posiadać dość obszerny kołnierz, który po zapięciu zamka stworzy wokół szyi rodzaj golfa, umożliwiając ochronę szyi przed wiatrem, w szczególności w dni chłodne. Spodnie dresu powinne być odpowiednio długie, 2-4 centymetry za kostki, lecz nie dłuższe. Za długie powodują opadanie nogawek na piętę i ich przydeptywanie. Nogawki spodni nie powinny być zakończone ściągaczami, które powodują hamowanie obieg krwi. Najpraktyczniejsze są dresy o nogawkach lekko zwężające się ku dołowi. Podczas deszczu, lub porywistego wiatru najlepszy jest cienki i bez podszewki ortalion ( żeby dodatkowo nie krępować ruchów ), który ubieramy na dres.


1. Nakrycie Głowy


W okresie jesienno-zimowym nakrycie głowy ma za zadanie ochronę głowy przed zimnem. Najlepszym rozwiązaniem będą wszelkie czapki wełniane, głęboko nasuwane na głowę, a szczególne na czoło, które jest bardzo podatne na nabawienie się zatoków. Latem najlepszym nakryciem głowy, jest czapka z daszkiem, chroniącym nas szczególnie podczas wysiłku i występującego w tym czasie pocenia (odwodnienie). Brak nakrycia głowy może łatwo doprowadzić do porażenia.


2. Rękawiczki


W zimę podczas mrozów ręce należy chronić przez ubranie rękawiczek jednopalcowych wełnianych, lub bawełnianych. W silne mrozy wkładam dodatkowo na ręce najpierw rękawiczki cienkie pięciopalcowe, a na nie jednopalcowe. W ten sposób stwarzam tz. podwójną warstwę, która dość skutecznie chroni moje ręce przed silnym mrozem. W dni cieplejsze wystarczą rękawiczki pięciopalcowe.


3. Skarpetki


Skarpetki mają za zadanie ochronę stopę przed otarciem, wchłanianie potu i amortyzacja uderzenia stopy o podłoże. Najlepszymi skarpetkami zapobiegającymi otarciom są z tworzywa sztucznego, ale słabo wchłaniają pot i mogą spowodować odparzenia. Skarpetki wełniane i bawełniane lepiej wchłaniają pot, lecz wełna ma tendencje do zbijania się i wówczas gorzej amortyzuje, natomiast bawełna łatwiej ulega sfałdowaniu wewnątrz buta i wtedy gorzej chroni stopę przed otarciami. Obecnie na rynku są dostępne skarpetki (w których ostatnio biegam) dla różnych dyscyplin sportu w tym skarpetki do biegania. Są tak skonstruowane z różnych warstw materiału, że spełniają wszystkie warunki przedstawione na wstępie. W tej chwili są w cenie 10 zł, w różnych rozmiarach i kolorach, a co najważniejsze są trwałe, przez co można biegać w nich dość długo. Żeby na palcach skarpetek nie powstawały dziury, należy systematycznie kontrolować długość paznokci. Powinny być krótko obcięte, na półokrągło i zlikwidowane ostre krawędzie po obcinaniu ich nożyczkami. Najlepszym narzędziem do ich likwidacji jest pilniczek do paznokci. Gdy latem biegamy w krótkich spodenkach, warto stosować ze względów estetycznych białe skarpetki z kolorowymi paskami powyżej kostek. Dają on sylwetce sportowego wyglądu. Są one częścią dobrego samopoczucia biegacza, a zarazem podkreślają swą bielą opaleniznę.


4. Koszulki


Najlepsze są koszulki bawełniane, bardzo dobrze wchłaniają pot, nie lepią się do ciała i nie elektryzują, jak to jest wypadku koszulek z tworzywa sztucznego. Powinne być w miarę długie, sięgające do dolnej części pośladków. Za krótkie koszulki podczas treningu mogą się wysunąć ze spodni dresów, co może spowodować podwianie korzonków, lub nerek. Do treningu należy mieć po dwie koszulki z krótkim i długim rękawem. Jest to część odzieży sportowej ulegająca najszybciej przepoceniu, dlatego trzeba najczęściej je prać. Przecież łatwo może się tak zdarzyć, iż wyprana koszulka po ostatnim treningu może nie wyschnąć na czas.


5. Bielizna dolna


Zimą zajdzie potrzeba stosowania długiej bielizny dolnej. Podczas mrozów można użyć drugą parę dresów, ale takie rozwiązanie jest po prostu mniej ekonomiczne. Dlatego najprostszym i najtańszym rozwiązaniem jest założenie pod dres męskich kalesonów. Stosowane przez kobiety elastycznych rajstop nie są najlepszym rozwiązaniem higienicznym, a oprócz tego są podatne na uszkodzenia mechaniczne (oczka). Podczas cieplejszych dni pod dres najlepszym rozwiązaniem dla mężczyzn i kobiet są elastyczne slipy sięgające wysokości pasa. Zbyt wąskie slipy, lub figi łatwo zsuwają się z bioder i potrafią przysporzyć w czasie biegu wiele kłopotów. Dobrym rozwiązanie jest ubieranie spodenek popularnie zwane “bokserkami”.

W czasie ciepłych, lub gorących dni używam do biegania krótkich spodenek w których już są odpowiednio w komponowane slipy, które nie powodują odparzeń, lub obtarć. Oczywiście należy odpowiednio je dopasować do sylwetki w odpowiedniej wielkości i kolorze.



Pozostałe rady


Noszenie łańcuszka, lub podobnych ozdób może ulec zerwaniu w czasie biegu przez zarośla. Jeśli nosimy obrączkę, lub sygnet, a mamy skłonności do pocenia się, lepiej zostawić je w domu. Za pomocą tłuszczu zawartego w pocie, mogą się one zesunąć niepostrzeżenie z palca. Jednym z sposobów zabrania ze sobą klucza od mieszkania, jest zawieszenie ich na tasiemce na szyi i włożenie za koszulkę, lub dres. Innym sposobem jest włożenie ich do kieszeni dresu z zamkiem błyskawicznym, po uprzednim sprawdzeniu czy kieszeń nie jest dziurawa. Oczywiście klucze można też trzymać w ręce, lecz ten sposób jest trochę uciążliwy. Gdy wybieramy się na trasę za miasto, warto wziąć ze sobą niewielką ilość pieniędzy. Mogą być przydatne w wypadku, gdy zajdzie konieczność powrotu do domu autobusem, lub innym środkiem komunikacji.


Odpowiednio dobrany sprzęt do sylwetki ciała (nie znaczy to że ma być drogi) przydaje sylwetce sportowy wygląd. Jest on także elementem estetyki, której w żadnej mierze lekceważyć nie należy, tak ze względu na si

ebie jak i na otoczenie. Brudne buty i skarpety o nieciekawej kolorystyce w połączeniu z pozostałym zaniedbanym ubiorem, stanowią antypropagandę biegu po zdrowie.

Korespondent serwisu "Maratony Polskie"
Krzysztof Grzybowski
e-mail:bigfut@poczta.onet.pl
tel.( 095 ) 729-34-84



Komentarze czytelników - brakskomentuj materiał



















 Ostatnio zalogowani
lordedward
00:02
ula_s
23:56
kos 88
23:54
Fredo
23:33
Henryk W.
22:58
marczy
22:57
Wojciech
22:42
Admin
22:39
Ty-Krys
22:27
wigi
22:10
kubawsw
22:03
Jawi63
21:49
rolkarz
21:46
Rehabilitant
21:44
entony52
21:38
valdano73
21:36
|    Redakcja     |     Reklama     |     Regulamin     |