(Damian za PAP)

2002-04-15, 22:01
 Debno
Jan Białk i Grażyna Syrek mistrzami Polski w maratonie

Jan Białk (KS Wejher Wejherowo) i Grażyna Syrek (Olimpia Poznań) zdobyli w Dębnie (zachodniopomorskie) złote medale mistrzostw Polski w biegu maratońskim. W nagrodę oboje otrzymali po samochodzie.

Białk uzyskał czas 2:14.01, a debiutująca na dystansie 42 km 195 m Syrek - 2:37.39.

Zwycięzcą 29. międzynarodowego maratonu Dębno 2002 został Kenijczyk Samuel Tanus - 2:13.27. Natomiast w gronie inwalidów na wózkach triumfował Bogdan Król (IKS Atak Elbląg) - 1:23.54.

Na starcie stanęło 270 zawodniczek i zawodników, którym kibicowali niemalże wszyscy mieszkańcy 15-tysięcznego Dębna.

Komentarze czytelników:
[2002-04-14] A Staszek Orlicki jednak połamał 3 godziny. Nalezy mu sie pochwała bo ostatnio wygladalo ze ma anemie. Brawo Stachu! [Damian]
[2002-04-15] Kenijczyk uzyskał przeciętny czas 2:13:27 i otrzymał 15 tysięcy złotych. Drugie miejsce zajął Jan Białk (Wejher Wejherowo; na zdjęciu) - 2:14:01, który tym samym zdobył tytuł mistrza w biegu na dystansie 42 km i 195 metrów na ten rok. W nagrodę otrzymał fiata seicento. - Cieszę się z tej nagrody, bo nie mam samochodu - stwierdził na mecie Białk. Taki sam samochód otrzymała najszybsza wśród pań - Grażyna Syrek z poznańskiej Olimpii.

Maraton w Dębnie ma wspaniałą tradycję i nic dziwnego, że gromadzi na starcie czołowych polskich długodystansowców. Wśród mężczyzn głównym faworytem (pod nieobecność ubiegłorocznego zwycięzcy, Mirosława Plawgo, który w tym czasie startował w Korei) był właśnie Białk. Od 14 km wraz z Kenijczykiem Paulem Ngeny, Andriejem Tarasowem z Rosji i Tanusem nadawał ton rywalizacji. W tej czwórce nie liczył się Ngeny, który spełniał wyłącznie rolę "zająca". Na 20 km zaatakował Tanus. Jego rodak zszedł z trasy. Za Kenijczykiem podążył Białk. Gdy zawodnicy zbliżyli się do 28 km, Afrykanin uciekł Polakowi. Wypracował ponad 100-metrową przewagę i dystans ten utrzymał aż do mety. Niestety, Polakowi, który przybiegł drugi, nie udało się uzyskać minimum na mistrzostwa Europy, które wynosiło 2:12:30.

Wśród pań szybko utworzyła się czołówka - Elżbieta Jarosz, Syrek, Dorota Ustianowska i Karolina Szymańska-Wiśniewska. Najwięcej szans dawano Jarosz, która przed rokiem, biegnąc pod okiem męża - Bogdana, była najszybsza. W pewnym momencie Jarosz objęła samodzielnie prowadzenie, ale później nie dała rady Grażynie Syrek. Była to spora niespodzianka, bo Syrek po raz pierwszy w życiu biegała maraton!