Publiczny
II Cross Góry Świętej Anny 2011 (czytano: 1514 razy)

II Cross Góry Świętej Anny
Oleszka, 23.10.2011r.

23 października w miejscowości Oleszka – gmina Zdzieszowice, odbyła się impreza biegowa pod nazwą „II Cross Góry Św. Anny”.
Przeszło 200 zawodników stanęło na starcie biegu rozegranego na dwóch pętlach o łącznej długości 15,5 km, poprowadzonych przez Park Krajobrazowy Góry św. Anny.
Jako, że bieg zaliczony został do kategorii biegów górskich, wynikającej zapewne z nazwy, słów kilka na jego temat w naszym serwisie.

30% trasy biegu stanowiła droga asfaltowa, a 70% to drogi polne i leśne, typowy cross podgórski z długimi podbiegami (w sumie 8) i ostrymi zbiegami.
Na starcie w Oleszce stanęło przeszło 200 zawodników, w tym mimo zakończonego sezonu „górskiego” kilkoro „górali” wśród nich m.in. Anna i Robert Celińscy z Byledobiec Bielsko-Biała oraz Irena Pakosz – Górnik Januszkowice.
O godzinie 12:00 z małym poślizgiem, kolorowa rzesza zawodników wyruszyła na malowniczą trasę w pięknej jesienne scenerii.
Pierwsze dwa kilometry trasy wiodły drogą asfaltową o niewielkim natężeniu ruchu.
Na tym odcinku zawodnicy mieli do pokonania dwa wzniesienia i łagodny zbieg pod autostradą.
Kilkaset metrów dalej w miejscowości Ligota Dolna trasa skręca w prawo i zaczyna się polna droga usiana licznymi kamieniami, wznosząca się łagodnie pod górę.
Jest to odcinek niebieskiego szlaku turystycznego, który jest zwany Szlakiem św. Jakuba.
Po pokonaniu drogi o długości około 2 km wbiegamy do Rezerwatu Przyrody Biesiec.
Po ostrym podbiegu, znajdujemy się na skrzyżowaniu szlaków turystycznych. Tu skręcamy w prawo w kierunku miejscowości Oleszka. Teraz jeszcze krótki odcinek płaskiej trasy przebiegającej tym razem nad autostradą i ostry zbieg z górki, niemal do końca pierwszej pętli.
Przed zawodnikami pozostaje jeszcze raz powtórzyć tą pętlę i ponowny zbieg prowadzić będzie już wprost do samej mety.
Sympatyczna atmosfera i widokowa trasa. Dobra organizacja, oznaczony każdy kilometr trasy z pomiarem czasu w systemie elektronicznym. Punkt odżywiania znajdujący się po pokonaniu pierwszej pętli zaopatrzony w wodę, napój izotoniczny i czekoladę.
Zwycięzcą II Crossu Góry św. Anny został Daniel Woch AJD Częstochowa, z rekordowym czasem 52 min i 55 sek. Na miejscu drugim z przeszło dwuminutową stratą do zwycięzcy uplasował się Łukasz Grajcar CKS BUDOWLANI Częstochowa – 55:05. Na pozycji trzeciej sklasyfikowany został ubiegłoroczny zwycięzca - Jacek Sobas z Kędzierzyna-Koźla z wynikiem 55:28.

Wśród kobiet zdecydowane zwycięstwo faworytki biegu – Anny Celińskiej BYLEDOBIEC Bielsko-Biała, która rezultatem 01:03:48 wyprzedziła o 4 min.23 sek. kolejną zawodniczkę Irenę Pakosz – Górnik Januszkowie 01:08:11. Na pozycji trzeciej bieg ukończyła Ewa Kłosińska AJD Częstochowa z rezultatem 01:09:17.
Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach (miejsca I-III) otrzymali puchary oraz talony na sprzęt sportowy o wartości odpowiednio: 500, 300 i 150 zł.

W Crossie Góry św. Anny została przeprowadzona klasyfikacja generalna kobiet i klasyfikacja generalna mężczyzn oraz kategoria "Ubezpieczenia i finanse", w której mogły brać udział osoby zatrudnione zarobkowo w firmach ubezpieczeniowych i bankach.
Wszyscy uczestnicy kończący bieg otrzymali pamiątkowy medal. Bieg ukończyło 236 osób.
Brak kategorii wiekowych, a szkoda gdyż wtedy rywalizacja poza czołówką również nabiera większych rumieńców...

Tytuł LIDERA „II Crossu Góry św. Anny” otrzymał Jacek SOBAS z Kędzierzyna-Koźla, który był najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem w dwóch edycjach biegu Cross Góry św. Anny (aktualnej i ubiegłorocznej edycji) otrzymując błękitną koszulkę lidera.
Jako podsumowanie, zakończę cytując Andrzeja Kolisza – współorganizatora biegu:
„Niektórzy przyjechali zawalczyć o medale, ale większość - dla rekreacji i taka jest idea biegu”
Sądząc po rosnącej z roku na rok frekwencji, idea ta bardzo przypadła uczestnikom imprezy do gustu…