Publiczny
I Bieg Katyński - 16.04.2010r. (czytano: 1404 razy)

I Bieg Katyński
Jastrzębie Zdrój – 16 kwietnia 2010 roku
Data I Biegu Katyńskiego w Jastrzębiu przypadła, jak i wiele innych imprez w czasie, gdy cała Polska pogrążona została w żałobie po katastrofie samolotu w Smoleńsku.
Uroczystości rocznicowe upamiętniające ofiary Zbrodni Katyńskiej rozpoczęły się uroczystą mszą w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zdroju. Patronat nad nimi objęli: Prezydent Miasta Jastrzębie Zdrój Marian Janecki oraz Komendant Wojewódzki Policji Dariusz Biela. Obchody katyńskie zakończył Bieg Katyński w Parku Zdrojowym. O godzinie 12.00 jego uczestnicy, przebiegli rundę honorową z biało-czerwonymi flagami, upamiętniając w ten sposób wszystkie osoby, które poniosły śmierć w katastrofie prezydenckiego samolotu.
Bieg rozegrany na dystansie 9 km symbolizował dziewięciu policjantów z Jastrzębia Zdroju – ofiar Zbrodni Katyńskiej. Trasa składała się z 9 pętli (wraz z rundą honorową) poprowadzonych przez parkowe alejki, dość trudnych technicznie i pagórkowatych. Na każdej z pętli jeden długi podbieg wzdłuż schodów parkowych (ok. 150 m) poprzedzony dość łagodnym, długim zbiegiem o bardzo nierównej nawierzchni. Zwyciężył Piotr Holly z Wałbrzycha, pokonując trasę z wynikiem 32 minut i 2 sekund. Na miejscu drugim i trzecim uplasowało się dwóch moich przyjaciół z Teamu MONTRAIL CW-X - Dominik Ząbczyński i Jan Michałowski. Wśród kobiet zwyciężyła Agnieszka Bieryt przed Dagmarą Banach i naszą klubową koleżanką Iwoną Markowską – WKB META Lubliniec. Bieg ukończyło 38 osób w tym 10 kobiet.
Na zakończenie odbyła się konferencja z uczestnikami obchodów oraz dekoracja zwycięzców Biegu Katyńskiego. W kategorii mężczyzn wręczono puchar Komendanta Policji Miejskiej w Jastrzębiu Zdroju, a w kategorii kobiet puchar Prezydenta Miasta. Uroczyście wręczono także medale Pamięci Jastrzębskiej dla wszystkich uczestników biegu. Rozdano również nagrody w konkursie na najlepszy plakat, przedstawiający zbrodnię katyńską. Autorom najlepszych prac ufundowano wyjazd do Katynia.
Na zakończenie wraz z Dominikiem Ząbczyńskim – jednym z współorganizatorów biegu, zarazem mieszkańcem Jastrzębia, wymieniliśmy się pamiątkowymi folderami naszych miast.