Azja, 21 maja 2012, 07:00, 1559/114796Mateusz Goleniewski
Diamond League: minimum IO Kowalskiej

LINK 1: STRONA INTERNETOWA CYKLU
LINK 2: ARCHIWUM: ZAGRANICA - AZJA

W sobotę 19 maja odbył się w Szanghaju drugi mityng w ramach cyklu Diamentowej Ligi. Z dobrej strony zaprezentowała się zawodniczka LKS Vectra-DGS Włocławek Katarzyna Kowalska, która zajęła dziewiąte miejsce w biegu na 3000m z przeszkodami z wynikiem o prawie dwie sekundy lepszym niż wskaźnik PZLA na Igrzyska Olimpijskie w Londynie - 9:41.29 (minimum PZLA: 9:43.00)

Rywalizacji nie ukończyła druga z Polek Wioletta Frankiewicz. Bieg zdominowały zawodniczki z Kenii i Etiopii.

Dopiero na ósmej pozycji w biegu na 800m z czasem 1:48.51 uplasował się Marcin Lewandowski. Zawodnik bydgoskiego Zawiszy uprzedzał jednak, że potraktuje ten start bardziej treningowo. Z czasem 1:46.04 zwyciężył młody Kenijczyk Leonard Kirwa Kosencha, wyprzedzając swojego rówieśnika i kolegę z reprezentacji Timothiego Kituma który stracił do zwycięzcy niespełna 0,2 sekundy(1:46.20)

8 Marcin Lewandowski POL 1:48.51

Wydarzeniem biegu na 5000m mężczyzn była dopiero piąta lokata, rekordzisty świata na tym dystansie Etiopczyka Kenenisy Bekele (12:37.35). Legenda biegów długich uzyskał czas 13:13.89 i musiał uznać wyższość zawodników z Kenii oraz zwycięzcy biegu rodaka Hagosa Gebrhiweta (który ma dopiero 18 lat!)

5000m M

1 Hagos Gebrhiwet ETH 13:11.00
2 Thomas Pkemei Longosiwa KEN 13:11.73
3 John Kipkoech KEN 13:12.66
4 Vincent Kiprop Chepkok KEN 13:13.23
5 Kenenisa Bekele ETH 13:13.89

Bardzo wartościowe rezultaty były dziełem zawodniczek rywalizujących w biegu na 1500m. Sześć pierwszych wyników to czołowe rezultaty na tym dystansie w tym roku na świecie. Zwyciężyła halowa mistrzyni świata z tego roku ze Stambułu na 1500m Genzebe Dibaba, która wynikiem 3:57.77 wysunęła się na czoło tabel światowych. Barierę czterech minut udało się również złamać jej rodaczce Abebie Arigawe, która straciła do zwyciężczyni półtorej sekundy (3:59.23). Na dziesiątym miejscu na mecie zameldowała się Polka – Renata Pliś (4:08.26), której do minimum na IO zabrakło ponad dwóch sekund (4:06.00)