Łódź, 16 kwietnia 2012, 14:10, 1530/197241Mateusz Goleniewski
Akademickie Mistrzostwa Świata: brązowy medal Polek

LINK 1: ARCHIWUM: ŁóDź

14 kwietnia w Łodzi odbyły się 18. Akademickie Mistrzostwa Świata w biegach przełajowych. W imprezie startowało 137 zawodników z 23 krajów. Kobiety rywalizowały na dystansie 5km, zaś Panowie na dystansie dwa razy dłuższym.

Jedyny medal dla Polski wywalczyły Panie w klasyfikacji drużynowej. Polki w składzie: Katarzyna Kowalska, Antonina Behnke, Aleksandra Lisowska, Paula Kopciewska, Izabela Trzaskalska zajęły trzecie miejsce ustępując jedynie zwyciężczyniom Japonkom oraz reprezentantkom Rumunii.

Bieg kobiet na dystansie 5km to pewne zwycięstwo Rumunki Ancuty Bobocel, która przewodziła stawce od samego początku biegu i nie dała sobie odebrać prowadzenia aż do końca. Sześć sekund za nią finiszowała Portugalka Carla Salome Rocha, która o dwie sekundy pokonała kolejną Rumunkę Roxanę Bircę.

Dopiero na jedenastym miejscu rywalizację ukończyła utytułowana Katarzyna Kowalska, która przed biegiem była wymieniana jako nasza największa szansa medalowa. Dziesięć sekund po Kowalskiej na czternastym miejscu do mety dobiegła Antonina Behnke. Ponad minutę po zwyciężczyni na mecie zameldowała się trzecia Polka Aleksandra Lisowska, która była dwudziesta. Trzydziesta była Paula Kopciewska, a ostatnia z Polek Izabela Trzaskalska była 37.

W klasyfikacji drużynowej kobiet brane były pod uwagę trzy najlepsze miejsca uzyskane przez zawodniczki z danego kraju.

37 TRZASKALSKA IZABELA POL 00:17:24

W biegu na 10 km zwyciężył Algierczyk Abdelmajed przed dwoma Japończykami Yutą Shitarą, który prowadził w biegu w początkowej fazie rywalizacji i na mecie stracił do zwycięzcy cztery sekundy oraz Daichim Motomurą, który przewodził w stawce w dalszej części biegu. Do swojego rodaka stracił siedem sekund.

Kolejni zawodnicy na mecie stracili do zwycięzcy znacznie więcej czasu. Czwartemu na mecie Hiszpanowi Antonio Abadia Beci do medalu zabrakło już dziesięć sekund. Najlepszy w Polaków – Łukasz Kujawski był dopiero 14, tracąc do zwycięscy 47 sekund. Jakub Nowak był 17, Marek Skorupa 23, Krystian Zalewski 27, a Maciej Badurek 64.

Biegu nie ukończył Artur Olejarz. W klasyfikacji drużynowej zwyciężyli Japończycy, przed Ukrainą i Algerią. Polacy zajęli piąte miejsce. W klasyfikacji brane pod uwagę były cztery najlepsze rezultaty.

OLEJARZ ARTUR POL DNF

Kolejne Akademickie Mistrzostwa Świata odbędą się w roku 2014. Łódź sprawdziła się jako organizator AMŚ i postawiła wysokie warunki kolejnemu miastu, które za dwa lata będzie gościło najlepszych studentów przy okazji Mistrzostw Świata w biegach przełajowych.