Finlandia, 09 kwietnia 2012, 12:52, 1567/208819Mateusz Goleniewski
HMŚ Weteranów w Jyväskylä: 9 medali Polaków

LINK 1: ARCHIWUM: ZAGRANICA - FINLANDIA

W niedziele 8 kwietnia zakończyły się, trwające sześć dni zmagania najlepszych weteranów lekkiej atletyki na świecie. Mimo że były to zawody halowe, to zawodnicy poza rywalizacją w Hali Hippos o medale walczyli również na stadionie Harju oraz nad brzegiem jeziora Jyväsjärvi i na nadbrzeżu Jyväskylä. Polacy w dwunastoosobowym składzie zdobyli łącznie dziewięć medali, w tym aż sześć złotych.

Przez sześć dni mistrzostw rozdano bardzo wiele medali. W klasyfikacji medalowej zwyciężyli z ogromną przewagą gospodarze, zdobywając aż 311 medali (105 złotych). Tuż za Finami uplasowali się Niemcy ze 173 medalami. Podium uzupełnili Brytyjczycy ze 118 krążkami. Nasi reprezentanci z dziewięcioma medalami zajęli 18 miejsce – tuż za Czechami, a przed Norwegią.

W polskiej reprezentacji medale zdobywało pięć osób: Marianna Biskup (W50) zdobyła złoty medal w skoku w dal wynikiem 5.23m oraz trójskoku (10.61m), a w skoku wzwyż dołożyła jeszcze medal brązowy - skacząc 1.48m. Ewa Bartosik (W60) poszła w ślady młodszej koleżanki, zdobywając również dwa złote medale – w skoku w dal (3.97) i trójskoku (8.87)

Wśród mężczyzn na podium fińskiej imprezy stawali: Krzysztof Borowski (M55), który został mistrzem świata w biegu przełajowym na 8km (mimo że były to zawody halowe, konkurencje odbywały się również poza halą – bieg przełajowy, półmaraton, chód sportowy) – 30:22. Był również najlepszy na 3000m w swojej kategorii, uzyskując wynik 9:52.09. Dwa brązowe medale dołożyli również: Sylwester Lorenz (M60) – skok w dal – 4.84 oraz Ryszard Dryps (M55) – 1500m - 4:33.51

Bardzo ciekawie wyglądała rywalizacja poza główną areną zmagań (Hala Hippos) – gdzie swoje konkurencje rozgrywali biegacze i chodziarze. Rywalizowali oni w bardzo trudnych warunkach. Trasy były zaśnieżone, a niska temperatura na pewno nie sprzyjała osiąganiu dobrych wyników.

W ostatnim dniu zmagań do rywalizacji przystąpili biegacze długodystansowi na dystansie półmaratońskim. Jak na bardzo ciężkie warunki zawodnicy osiągali bardzo dobre wyniki. Najszybszy wśród wszystkich uczestników był Hiszpan Juan Antoni Cuadrillero (M40), który uzyskał czas 1:08.14. W kategorii M35 również z bardzo dobrym rezultatem zwyciężył Francuz William Struyven. Najstarszym zawodnikiem w półmaratonie był Niemiec Leon Leon D Erbee, który startował w kategorii M80 i jako jedyny klasyfikowany w tej kategorii zawodnik został mistrzem świata z wynikiem 2:22.30