Zagranica, 11 marca 2012, 18:23, 1737/113170Mateusz Goleniewski
HMŚ dzień 3: czwarte miejsce Kszczota, dramat sztafety 4x400

LINK 1: ARCHIWUM: ZAGRANICA

Za nami ostatni dzień halowych mistrzostw świata w lekkiej atletyce rozgrywanych w tureckim Stambule. Medale rozdano w 12 konkurencjach. Wśród medalistów zabrakło niestety lidera tegorocznych tabel światowych na 800m, Adama Kszczota.

Polak w finale zajął dopiero 4 miejsce z niezachwycającym czasem 1:49.16. Zwyciężył Etiopczyk Mohammed Aman(1:48.36), przed Jakubem Holuša (1:48.62) i Brytyjczykiem Andrew Osagie (1:48.92) Polak zapłacił za prowadzenie biegu przez ponad 600 metrów.

źródło: IAAF.org

Rywalizację o godzinie 14:00 czasu lokalnego rozpoczęły tyczkarki. Zwyciężyła faworytka Elena Isinbaeva z wynikiem 4.80m. Rosjanka atakowała halowy rekord świata (5.02m), jednak każda z trzech prób była nieudana. Druga była rewelacyjna Francuzka Vanessa Bosak, która skacząc 4.70m ustanowiła nowy rekord Francji. Podium zamknęła młodziutka Brytyjka Holly Bleasdale, która również skoczyła 4.70m, ale dopiero w drugiej próbie.

O 14:45 rozpoczęły się półfinały biegów na 60m przez płotki z udziałem Artura Nogi. Polak zajął w swojej serii czwarte miejsce (7.68), które dało mu przepustkę do dzisiejszego finału.

Bardzo ciekawy przebieg miał finał biegu na 3000m mężczyzn. Całe podium zajęli zawodnicy urodzeni w Kenii. Od samego początku stawce przewodzili Augustine Kiprono Choge oraz Edwin Cheruiyot Soi. Jednak tempo biegu nie było imponujące i prawdziwy bieg rozpoczął się dopiero na kilometr do mety. Po wspaniałym finiszu bieg wygrał trzydziestosiedmioletni Amerykanin (z pochodzenia Kenijczyk) Bernard Lagat z czasem 7:41.44. Drugie miejsce zajął Augustine Kiprono Choge (7:41.77), zaś na trzecim miejscu bieg ukończył Edwin Cheruiyot Soi (7:41.78), który po biegu został zdyskwalifikowany i medal miał przypaść czwartemu na mecie, Brytyjczykowi Mohamedowi Faradowi. Ostatecznie anulowano dyskwalifikację i podium wyglądało tak jak na fotofiniszu.

Bieg na 800m kobiet to zdecydowane zwycięstwo Kenijki Pameli Jelimo z najlepszym w tym sezonie wynikiem na świecie 1:58.83. Druga na mecie była Ukrainka Nataliia Lupu (1:59.67) a trzecia Amerykanka Erica Moore (1:59.97), która od początku narzuciła bardzo mocne tempo pokonując pierwsze 400m w czasie 57.69. Mimo to wystarczyło jej sił na walkę o medal w końcowej fazie biegu.

Ogromną niespodzianką zakończył się bieg na 3000m kobiet. Faworyzowana Etiopka Meseret Defar (8:38.26), walcząca o swój piąty halowy tytuł mistrzyni świata, przegrała z młodą Kenijką Hellen Onsando Obiri (8:37.16), która wykazała się mocniejszą końcówką na ostatnich 150 metrach pokonując bardziej utytułowaną Etiopkę. Brąz dla drugiej Etiopki Gelete Burki (8:40.18). W finale wystąpiła nasza reprezentantka, Lidia Chojecka, która sprawiła miłą niespodziankę plasując się na 6 miejscu z czasem 8:56.86 i przegrywając jedynie w zawodniczkami urodzonymi w Kenii i Etiopii.

Ostatnim indywidualnym startem reprezentanta Polski na HMŚ, był finał na 60m przez płotki z udziałem Artura Nogi. Polak z wynikiem 7.74, zajął ostatnie ósme miejsce. Zwyciężył nieoczekiwanie Aries Merritt (7.44), przed faworytem Xiang Liu (7.49) i Francuzem Pascalem Martinot-Lagarde (7.53)

Mistrzostwa zamknął finał biegu sztafetowego 4x400m mężczyzn. Pech niestety nadal prześladował naszych reprezentantów - Polska sztafeta zgubiła pałeczkę na czwartej zmianie, walcząc o trzecie miejsce ze sztafetą rosyjską i ukończyła rywalizację na ostatnim, szóstym miejscu. Uciekła nam w ten sposób ostatnia szansa na medal w Turcji. Wygrali Amerykanie (3:03.94), przed Brytyjczykami (3:04.72) i zawodnikami z Trynidadu i Tobago (3:06.85)

W klasyfikacji medalowej zwyciężyli Amerykanie z 17 medalami (9 złotych, 3 srebrne, 5 brązowych), przed Brytyjczykami (8 medali, w tym dwa złote) i Etiopczykami (5 medali, w tym dwa złote). Polacy nie dołożyli ostatniego dnia żadnego krążka i z jednym brązowym medalem zostali sklasyfikowani na 25 miejscu.