Jestes
niezalogowany
ZALOGUJ

 

30 stycznia 2012, 07:15, 1526/179126
Admin
Michał
Walczewski
Złote Biegi 2011: analiza wyników




      W osobnym newsie dostępnym na stronie głównej prezentujemy Wam wyniki wyborów ZŁOTYCH BIEGÓW 2011. W tym zaś newsie znajdziecie kilka zdań wyjaśnień oraz krótką analizą wyników. Pełne wyniki głosowania możecie także obejrzeć klikając TUTAJ

W tym roku głosowanie odbywało się według nowych zasad. Tak jak w latach 2009-2010 jako pierwsze przyznawaliśmy nominacje, które stanowiły pewną formę zgłoszenia imprezy do wyborów. Nie była to forma wstępnej oceny imprezy, gdyż bieg nie musiał spełniać jakichś specjalnie opisanych warunków, by znaleźć się na liście imprez nad którymi głosowali nasi czytelnicy. Jako redakcja wybraliśmy ponad 200 imprez wysoko notowanych w rankingu, a następnie czytelnicy i organizatorzy zgłaszać mogli dodatkowo swoje kandydatury. Łącznie zgłoszone do etapu głosowania zostały 303 biegi.

W tym roku opracowaliśmy także nowy system podziału imprez na kategorie. Poprzednie lata nauczyły nas, że niezwykle ważne jest ocenianie imprez w zależności od ich charakteru - nie jest możliwe porównywanie wielkich imprez masowych z małymi kameralnymi, ani też biegów górskich czy ultradystansowych z biegiem ulicznym na 10 km. Dlatego też powstało kilkanaście kategorii, w których każdy z biegów był klasyfikowany tak, by porównywany był on z innymi podobnymi do siebie pod różnymi względami biegami.

Głosowanie dostępne było wyłącznie dla zalogowanych czytelników, którzy rejestrowali swoje starty w naszym portalu wraz z osiągniętym wynikiem, który traktowaliśmy jako potwierdzenie ich udziału w konkretnym biegu. Punkt ten wzbudził sporo kontrowersji i prawdopodobnie za rok zostanie rozwiązany inaczej. Niemniej ze względu na przyjętą metodę głosowania nie miało to dużego wpływu na wyniki, gdyż o końcowej ocenie biegu decydowała średnia ocen a nie ich liczba. Samo głosowanie polegało na ułożeniu w specjalnej piramidce swoich imprez, w których się uczestniczyło w 2011 roku w kolejności od najlepiej do najsłabiej ocenianej.

Opracowanie wyników polegało na wyliczeniu średniej oceny dla każdego z nominowanych biegów na podstawie jego położenia we wszystkich piramidkach. W pierwszym kroku odrzuciliśmy wszystkie imprezy, na które zostało oddanych mniej niż 10 głosów. Było to niezbędne dla zachowania reprezentatywności ocen - w przypadku imprez, na które oddano tylko kilka głosów ich ocena mogła być w dużym stopniu błędna. Tego typu biegi na wynikach oznaczone są jako nie klasyfikowane. Nie oznacza to ich niskiej oceny, ale zbyt małą liczbę oddanych głosów by taką ocenę ustalić.

W kroku drugim zostało dla każdego z biegów usuniętych 20 procent najlepszych ocen oraz 15 procent najgorszych. Miało to za zadanie usunąć skrajne oceny tak, by podnieść wagę ocen średnich, które zwykle najlepiej oddają rzeczywistość.

W kroku trzecim każdemu głosowi na każdy z biegów przypisaliśmy wagę zależną od tego, jak bardzo doświadczony był biegacz oceniający imprezę. W ten sposób głos oddany na imprezę przez czytelnika startującego bardzo często był silniejszy niż głos osoby, która wystartowała tylko kilka razy:

Siła głosu:

  x 0.3 : 1-3 starty
  x 1 : 4-10 startów
  x 1.5 : 11-15 startów
  x 2 : 16-20 startów
  x 2.5 : 21-30 startów
  x 3 : ponad 30 startów

Waga przypisana do każdego z głosów nie zwiększała jego wartości - głos o wartości np. 50% przy wadze x2 nie oznacza głosu o wartości 100% ale dwa głosy o wartości 50%

Aby uzyskać końcowy wynik dla każdego z biegów zostały zsumowane wszystkie jego głosy w piramidkach (po uwzględnieniu ich wagi), a następnie podzielone przez liczbę głosów (także z uwzględnieniem ich wagi)

Przy analizie wyników należy pamiętać, że ze względu na metodę głosowania procentowy wynik NIE OZNACZA JAKOŚCI IMPREZY NP. 55%. Procent oznacza średnie miejsce w piramidkach głosujących czytelników i nie jest powiązany metodologicznie z jakością imprezy. Wynik oznacza pozycję biegu w stosunku do innych biegów, a nie jego ocenę techniczną.

Mówiąc inaczej - trzy biegi doskonale zorganizowane mogą mieć wynik reprezentowany w zapisie jako 33% vs. 66% vs. 99%, który nie oznacza różnic w ich jakości jako 1:2:3 ale pozycję w piramidach jako trzecią, drugą i pierwszą. Zdaję sobie sprawę z tego, współczynnik procentowy może być przez postronne osoby błędnie interpretowany, dlatego też silnie proszę o zapamiętanie powyższego zastrzeżenia.

Analiza wyników - cóż, w tym miejscu warto zauważyć, że przyjęte rozwiązanie okazało się silnie preferować mniejsze imprezy. Wiele dużych, doskonale technicznie zrealizowanych imprez zajęło we wspólnych kategoriach dość odległe miejsca. Wynika to z faktu, że czym większa liczba uczestników biegu (a więc większa liczba oddanych na niego głosów), tym bardziej "wypłaszczona" średnia statystyczna. Łatwiej jest uzyskać 15 głosów 90 procentowych niż 50 głosów 90 procentowych. Na szczęście imprezy masowe rywalizowały we własnych kategoriach i uzyskanych przez nie wyników nie należy porównywać z wynikami imprez mniejszych.

Na zakończenie - już pierwszy rzut oka na wyniki pokazuje, że biegacze bardzo cenią sobie imprezy klimatyczne, małe, ale charakteryzujące się bogatą oprawą "dookoła biegową". Bardzo wysokie oceny uzyskały więc te biegi, które poza samym biegiem miały do zaoferowania coś więcej - festyn, część artystyczną w dniu imprezy lub w jej przeddzień. Preferujemy także coraz częściej imprezy organizowane poza wielkimi miastami - starty w wielkich biegach traktujemy prestiżowo, ale najlepiej odpoczywamy w małych miejscowościach.

Dokładną analizę wyników głosowania pozostawiam czytelnikom :-)

WYNIKI KOŃCOWE GŁOSOWANIA - KLIKNIJ
KATEGORIE I KLASYFIKACJE - KLIKNIJ

Na ekranie wyników głosowania można pobrać certyfikaty w wersji elektronicznej oraz logotyp w wysokiej rozdzielczości - oba te elementy zawierają nazwę kategorii oraz zajęte miejsce.

Komentarze czytelników - 178podyskutuj o tym 
 

Dezinformato

Autor: Dezinformator, 2012-01-31, 20:56 napisał/-a:
Mam kilka pytań.
Dlaczego akurat:
- ilość głosów co najmniej 10?
- usunięto 20 procent najlepszych ocen?
- usunięto 15 procent najgorszych?

Czy to zostało ustalone przed czy po obejrzeniu wyników?
0,50 oceny było zaokrąglane do 0 czy 1?
Czy przyjęto odgórnie założenie do zaokrąglenia do góry lub dołu?

 

stawka

Autor: stawka, 2012-02-01, 13:03 napisał/-a:
Bardzo miło było zobaczyć jak wysokie noty
w głosowaniu na najlepszy bieg uzyskała "Przełajowa Ósemka".
Jeszcze bardziej cieszyłam się, że po prawie pół roku od imprezy zawodnicy doceniają trud włożony w organizację zawodów i darzą ją tak wspaniałą opinią.
Uzyskane wyróżnienia,dają nam organizatorom sygnał, że warto to robić i dążyć do tworzenia coraz to lepszej imprezy. Moment nadania certyfikatów jakości
jest chwilą, w której jeszcze raz chciałabym
podziękować całemu zespołowi organizacyjnemu,
instytucją wspierającym i sponsorom
oraz wszystkim, którzy przyczynili się do uzyskania tego wyróżnienia.
Jest to Nasz wspólny sukces.
Dziękuję także całej braci biegowej, która oddała
swoje głosy na Przełajową Ósemkę.

Równocześnie zapraszam 02.09.2012 roku
na kolejną edycję biegu i NW
oraz 22.09.2012 roku
na II Maraton Nordic Walking.


Dyrektor Przełajowej Ósemki 2011

Aneta Stawicka

 

Klemo

Autor: Klemo, 2012-02-01, 13:25 napisał/-a:
Szkoda, że wojewódtwo Podlaskie tak słąbo wypadło. Na Podlasiu nie tylko jest Hajnówka, ale i inne biegi, np. I Półmaraton Augustowski. Z tego co zauważyłem mało osób uczestniczących w tym biebu korzysta z portalu maratonypolskie. Brałem udzuał w różnych biegach, ale moim zdaniem Augustów powinien znaleźć się w czołówce debiutów: jedzienie w Albatrosie, rejs statkiem, piękna trasa wszystko OK.

 

KKFM

Autor: KKFM, 2012-02-01, 16:52 napisał/-a:
Warto, na prawdę warto. Organizować i startować w Blachowni.

 

truchtacz

Autor: truchtacz, 2012-02-02, 00:26 napisał/-a:
LINK: http://www.truchtacz.pl

Drogie biegaczki, drodzy biegacze.
Minęły już 3 dni od ogłoszenia wyników plebiscytu, a nas, organizatorów biegu "AVON kontra przemoc - biegnij w Garwolinie" ciągle przepełnia ogromna radość z osiągniętego sukcesu. Trzy 1. miejsca i dwa 3. dla imprezy, która ma za sobą dopiero dwie edycje, to nie tylko niesamowity powód do dumy, ale także ogromna odpowiedzialność przed następnym biegiem, na który już dziś wszystkich zapraszamy. „Biegniemy w Garwolinie” 17 czerwca 2012 r.
Wszystkim, którzy brali udział w poprzednich dwóch biegach, z głębi serca dziękujemy i cieszymy się że Wam się podobało. A tym, którzy czują się rozczarowani wynikami, będziemy kibicować w przyszłym roku.
Pozdrawiamy z Garwolina
Michał Kopik dyrektor biegu, wraz z członkami stowarzyszenia Truchtacz.pl

 

Biegam dla z

Autor: Biegam dla zdrowia, 2012-02-02, 11:54 napisał/-a:
Witam,
wszystko jasne, ale wielu zapewne się zdziwiło lub ze zdziwienia jeszcze nie może wyjść do tej pory:) Jedni dlatego, ze ich biegi są tak nisko, chociaż wieść gminna niesie, że są super, a inni dlatego, ze ich bieg są tak wysoko w ocenie głosujących.
Ja też jestem zaskoczony, pomimo, że żadnego biegu nie organizuję, ale startuję wystarczająco często i też jestem zdziwiony, a raczej mile zaskoczony, że Maraton w Łodzi wygrał w kategorii dużych maratonów i pomimo debiutu pokonał nasze eksportowe maratony, czyli Poznań, Warszawę, Kraków i Wrocław. W roku ubiegłym startowałem w Krakowie i w Warszawie i jak dla mnie było dobrze, albo bardzo dobrze. Wcześniej dwa razy startowałem w Poznaniu i było bardzo dobrze, więc teraz było pewnie podobnie. We Wrocławiu miałem debiut i ten maraton zawsze będę miło wspominał. A jednak Łódź wygrała, pomimo krótkiego czasu na organizację i bardzo trudnych warunków pogodowych. A może właśnie dlatego biegacze go zapamiętali dobrze, bo go ukończyli i kliknęli. A może dlatego, że finisz rywalizacji kobiet zawojował sportowe newsy w różnych kanałach telewizyjnych i dlatego, każdy kto startował to go zapamiętał i też kliknął. Ja nie głosowałem, ale cieszę się, że Łódź wygrała, bo takie wyróżnienie jest swoistym zobowiązaniem dla organizatorów, żeby przy najbliższej edycji wszystko było zapięte na ostatni guzik (z wyjątkiem pogody), bo właśnie w Łodzi zamierzam pobiec maraton w tym roku. Gratulacje dla organizatorów i sponsorów! Pozdrowienia i do zobaczenia na trasie.

 

scibut

Autor: scibut, 2012-02-02, 14:44 napisał/-a:
LINK: http://www.polmaraton.pabianice.zhp.pl

Hufiec ZHP Pabianice dziękuje wszystkim uczestnikom I Pabianickiego Półmaratonu ZHP, którzy oddali głos na nasz Półmaraton w plebiscycie „Złote Biegi 2011” organizowanym przez www.maratonypolskie.pl. Dzięki Wam znaleźliśmy się wśród najlepszych. Dziękujemy!

Już po raz drugi Pabianice będą gościć wspaniałych ludzi sportu. Chcemy, aby ten dzień został w pamięci nas wszystkich jako wyjątkowy, niezapomniany, pełen przygód, dzień pełen zwycięstw nie tylko tych sportowych. 1 kwietnia 2012 roku na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pabianicach będzie można uczestniczyć w wielkim święcie biegaczy.
Tuż przed Półmaratonem zawodnicy będą mogli wziąć udział w profesjonalnej rozgrzewce przygotowanej przez MM FITNES STUDIO, na terenie MOSiR będzie można odwiedzić kawiarenki, stoiska z sprzętem sportowym i turystycznym, w trakcie Festynu odbędzie się II Pabianicki Półmaratonik ZHP skierowany do najmłodszych, odbędzie się również „Bieg na szpilkach” oraz radiowa ciuciubabka dla najmłodszych
i „Mini Radioorientacja Sportowa” – organizator ostatniej konkurencji to Harcerski Klub Łączności SP7PTK.
W trakcie Festynu czynne będzie miasteczko zabaw dla dzieci( dmuchańce ) przygotowane przez Firmę EWENTS 4 ALL.PL, odwiedzić będzie można wystawę ptaków drapieżnych, wszyscy zawodnicy wezmą udział w loterii fantowej podczas, której będzie można wygrać wiele atrakcyjnych nagród. O tym jakie będą to nagrody napiszemy już wkrótce na naszej stronie.

Zapraszamy uczestników oraz całe rodziny do wzięcia udziału
w Święcie Sportu.

 

less

Autor: less, 2012-02-02, 23:31 napisał/-a:
napisałem się i ku..i mnie wylogowało,drugi raz nie będę tyle pisał,a więc krótko do Dup...te wyniki,jak można porównywać zawody na których jest dużo imprez towarzyszących zawodników,amatorów zespołów muzycznych,konkursów i to cO NAJWAŻNIEJSZE kibiców!!! z zawodami których po prostu nie ma!!!NIECH KAŻDY CHOĆ RAZ ZOBACZY JAK TO JEST W BERLINIE i nie mogę się nadziwić skąd u nich takie zainteresowanie/a może im za to płacą ?/widziałem trzykrotnie jako obserwator /może kiedyś jako uczestnik/
Czy większa masz adrenalinę! jak 90 % biegasz po lesie Czy jak biegniesz obok przyjaciół,oklaskiwany przez rodzinę i kibiców?
Gratulacje DLA WSZYSTKICH ORGANIZATORÓW masowych biegów!pozdrowienia dla wszystkich biegających!!!

 

SFX

Autor: SFX, 2012-02-03, 08:40 napisał/-a:
leszku.

myślę, że każdy z nas ma swój własny punkt widzenia.
są plusy dodatnie biegów masowych ale nie można odmawiać atrakcyjności biegom niekonwencjonalnym.
osobiście, choć początkowo ciągnęło mnie do mas, obecnie doszukuję się w imprezach czegoś więcej poza tłumem.
może to, że w dużych biegach jest się anonimowym biegaczem? może to, że w małych biegach każdy z uczestników może mieć kontakt z organizatorem?

a bieganie po lesie jest fantastyczne. i nikomu kto to lubi tego nie odmówisz.

dla mnie zaskoczeniem in minus jest brak klasyfikacji dla Biegu Szlakiem Dzika, fakt, nie uczestniczyłem w II edycji, ale pierwszą pozytywnie wspominam do dziś. brakuje mi też malutkiego maratonu w Jastrowiu.

z drugiej strony, cieszę się, że wysoko jest Bieg Po Plaży w Jarosławcu... naprawdę świetny bieg z przednią atmosferą.
a dla masowych przecież są odrębne kategorie i te duże biegi się tym bronią - są też atrakcyjne i mają dużą moc przygarniania zarówno sponsorów jak i dużą siłę przebicia w pozyskiwaniu funduszy samorządowych.

pamiętajmy wszakże, że i jedne i drugie biegi są ważne. wszystkie są z pewnością tworzone przez ludzi, którzy mają pasję i chęć do poświęceń celem tworzenia coraz to lepszych i coraz ciekawszych imprez byśmy my, biegacze mogli to doceniać. myślę też, że tak naprawdę niewiele jest biegów słabych, czy źle zorganizowanych... często nasze subiektywne opinie są ukierunkowane przez zastaną pogodę, losowy problem organizacyjny bądź inne zdarzenia, które wpływają i na negatywne i na pozytywne odbieranie biegów.

i na zakończenie gratuluję wszystkim organizatorom bez wyjątku, bez względu na wynik w głosowaniu, bez względu na to czy bieg był nominowany czy nie, i czy był to bieg oceniony choćby przez jedną osobę.
wiem co znaczy bieg organizować i wiem z czym się to wiąże. a kto ma do tego wątpliwości niech sam spróbuje.

 

Jurek63

Autor: Jurek63, 2012-02-04, 22:58 napisał/-a:
Zgadzam się z Tobą Kaziu w zupełności. W Blachowni jest super!!!

 


















 Ostatnio zalogowani
Admin
12:05
marczy
12:02
stanlej
11:57
Hari
11:54
maur68
11:39
Jurek3:33:33
11:21
mateusz
11:17
Namor 13
11:15
szyper
11:06
Ty-Krys
10:59
ozzy
10:41
zbyszekbiega
10:34
mariuszkurlej1968@gmail.c
10:29
Personal Best
10:27
GriszaW70
10:10
BeRuS
09:50
|    Redakcja     |     Reklama     |     Regulamin     |