Zagranica, 05 maja 2011, 22:38, 1584/92286
Biegiem przez Belfast, Brno, Victorie

LINK 1: BELFAST MARATHON
LINK 2: ARCHIWUM: ZAGRANICA

Na zdjęciu: Karolina Jarzyńska na biegu w Victorii (Kanada)

Victoria (Kanada - 1 Maj). Karolina Jarzyńska po raz drugi z rzędu wygrała bieg uliczny na 10km, na atestowanej trasie uzyskała czas 32.54 i jest to drugi wynik z Polek w tym roku. Przypomnijmy że 9 sekund lepiej pobiegła w tym roku Katarzyna Kowalska w Poznaniu. Wśród mężczyzn wygrał Kenijczyk Willy Kimosop, zwycięzca z 2009 roku, wtedy zwyciężył z wynikiem prawie minutę lepszym (29.29)

- W tym roku w maratonie w Jokohamie osiągnęłam swoje marzenie o kwalifikację do Londynu. Każdy lekkoatleta marzy o starcie w olimpiadzie - powiedziała Jarzyńska, która przebywa poza Koloradem kiedy trenuje w północnej Ameryce.

Dodaje - zwyciężyłam na 10km w Victorii, jestem bardzo szczęśliwa. Lubię to miasto i tu się najlepiej biega. Tak wiele przychodzi by tu brać udział lub kibicować. W moim kraju tak nie jest. Tu atmosfera jest super

3. Matt CLOUT - 30:43

BRNO (30 kwietnia). Wyjątkowo słabo obsadzony był półmaraton w Brnie. Porównując listę nagród i warunków startowych zapraszanych zawodników wyniki uzskane w sobotnim biegu pół maratońskim są wręcz amatorskie. Kenijczycy zajęli pierwsze cztery miejsca, Organizatorzy kusili bonusem za rekord trasy w wysokości 300 euro za wynik 1:03.40, jednak samemu jest trudno taki wynik osiągnąć. W samotnym biegu wygrał Sawe Elisha, który przyjechał tutaj z Frankfurtu nad Menem gdzie trenuje w większej grupie swoich rodaków i wraz ze swoi managerem ustalają kalendarz startów gdzie jest szansa godziwego zarobku. Na drugim miejscu przybiegł Mike Kiprop Cheruiot - czwarty zawodnik półmaratonu Poznańskiego, szósty zawodnik biegu Europejskiego w Gnieźnie. Ciekawostką jest że mimo że w Czechach obowiązują korony czeskie to nagrody były wypłacane w dolarach amerykańskich.

Wśród pań na czwartym miejscu przybiegła Katerina Stapankova, wynik jaki uzyskała (1:40.13) nie dawał jej pieniędzy według regulaminu - w którym było jasno napisane że nagrody się należą za czas poniżej 1:30 u kobiet i 1:15 u mężczyzn. Organizatorzy jednak bardzo ładnie się zachowali i złamali regulamin na korzyść zawodników

Sama organizacja znacznie odbiega od naszych standardów. Wprawdzie biuro zawodów na rynku w centrum miasta i bardzo dobrze zabezpieczona trasa, ale przy zapisach nie było żadnych pakietów startowych, na punktach odżywczych sama woda, plus cukier i czekolada - jednak było dość gorąco i zaledwie 3 punkty na tej trasie to zbyt mało. Ponadto po wbiegnięciu na metę nie było dosłownie nic, żadnej wody, żadnego pamiątkowego medalu (a ostatni punkt odżywczy był na 14km. Tak więc bardziej przezorni mogli mieć gotówkę przy sobie by sprawić sobie upragniony napój w pobliskich restauracjach czy pubach.

Wyniki mężczyzn:
1. Elisha SHAWE (Kenia) - 1:05.31 (1000 USD)
2. Mike Kiprop CheruyIOT (Kenia) - 1:09.13 (800)
3. Benjamin KIMBOI (Kenia) - 1:11.04 (600)
4. Henry TOROREI (Kenia) - 1:11.42 (400)
5. Mulugeta SERBESSA (Etiopia) - 1:11.55
...64 Krzysztof BARTKIEWICZ (Toruń) - 1:38.40
...178 Piotr SZUROWSKI (Wałbrzych) - 1:59.23

1. Veronica CHEBOI (Kenia) - 1:17.29 (1000 USD)
2. Salome BIWOTT (Kenia) - 1:19.20 (800)
3. Judith NAGY FOLDINGE (Węgry) - 1:21.34 (600)
4. Katerina STEPANKOVA (Czechy) - 1:40.13 (400)
5. Tereza DURDIAKOVA (Czechy) - 1:42.14 (300)
Sklasyfikowano 273 zawodników.

Golcov Janikov (24 kwietnia-Czechy).Paweł Ochal zajął piąte miejsce w biegu ulicznym na dystansie 15km. Jest to jeden z nielicznych biegów odbywający się w niedzielę Wielkanocną, na pokonanie trasy potrzebował 48 minut 49 sekund, przybiegł dwie i pół minuty za zwycięzcą. Wśród pań wygrała jego żona - Olga Kalendarova, szósta zawodniczka tegorocznego maratonu wiedeńskiego.

Belfast (2 Maj) Rekord trasy zanotowano w maratonie, który odbył sie w stolicy Irlandii Północnej. Na pagórkowatej trasie Kenijczyk Jacob Kipkorir Chesire przybiegł z czasem 2:14.56, na uwagę zasługuje wynik piątego na mecie pięćdziesięciolatka Tomyego Hughesa który uzyskał czas 2:33.16. Wśród pań zwycięzco odniosła Vera Ovcharuk(2:46.06). Zwycięzcy otrzymali po 3000 funtów. Sklasyfikowano 2884 zawodników.