Ameryka Północna, 04 lutego 2011, 10:37, 1593/111293
Puchacz
Bieg na Empire State Building

LINK 1: ARCHIWUM: ZAGRANICA - AMERYKA PółNOCNA

Na zdjęciu: Tomek Klisz pierwszy od prawej, w centrum zwycięzca Thomas Dold.

Dziewiąte miejsce zajął Tomasz Klisz w swoim siódmym starcie w biegu na Empire State Building, który odbył się w Nowym Jorku 1 lutego 2011 roku. Uczestnicy jak zwykle wbiegali na 86 piętro pokonując po drodze 1576 stopni.

W tym najbardziej prestiżowym na świecie spośród biegów po schodach z ubiegłorocznej pierwszej dziesiątki Pucharu Świata w Biegach po Schodach wystartowało aż ośmiu zawodników. Po raz szósty z rzędu zwyciężył Thomas Dold, najlepszy obecnie schodobiegacz na świecie. Tomek Klisz stoczył zaciętą walkę ze sklasyfikowanym na 2 miejscu Pucharu Świata Meksykaninem Javierem Santiago pokonując go ostatecznie o jedną sekundę. Jak zacięta była to walka świadczy fakt, że między nim, a 15 na mecie zawodnikiem była różnica zaledwie 6 sekund.

Przed nim dwóch zawodników w 34-letniej historii tej imprezy zwyciężało 5-krotnie - byli to Amerykanin Al Waquie (w latach 1983-87) i posiadacz rekordu trasy (9:33) Australijczyk Paul Crake. Karierę tego ostatniego przerwał tragiczny wypadek na rowerze, w wyniku którego ten biegacz górski (m.in. 16 na MŚ w Innsbrucku, 2002) i zawodowy kolarz grupy Naturino-Sapore Di Mare został sparaliżowany.

Wśród kobiet zwyciężyła dwukrotna złota medalistka mistrzostw świata w wioślarstwie, w czwórce podwójnej wagi lekkiej - Australijka Alice McNamara, która za zwycięstwo w biegu na Eureka Tower w Melbourne została nagrodzona udziałem w biegu na Empire State Building. Pokonała tak znane ze zwycięstw w biegach po schodach, w tym Empire State Building, zawodniczki jak Cristina Bonacina, Cindy Harris czy Suzy Walsham.