Zagranica, 13 pazdziernika 2010, 10:22, 1584/104734
Bartkiewicz
Biegiem przez Chicago, Koszyce, Berlin

LINK 1: ZDJĘCIE SAMMY WANJIRU
LINK 2: ARCHIWUM: ZAGRANICA

CHICAGO (10.10.2010) Mistrz olimpijski pekińskich igrzysk Kenijczyk Samuel Wanjiru wygrał 33. maraton w Chicago. Rekordzista trasy i ubiegłoroczny triumfator 42 km 195 m pokonał w 2:06.23. Wśród kobiet zwyciężyła Rosjanka Lilia Szobuchowa- 2:20.25. Sklasyfikowano 36159 zawodników w tym 16186 panie. Tym samym jest to nowy rekord frekwencji i największy maraton na świecie w tym roku, przed nami jeszcze Nowy Jork....

Pogoda sprzyjała zawodnikom. Termometry wskazywały 22 stopnie, a bieg rozstrzygnął się dopiero na ostatnich 500 metrach. Tuż przed metą 23-letni Wanjiru wyprzedził Etiopczyka, zwycięzcę londyńskiego maratonu Tsegaya Kebede. Czas Kenijczyka jest dziesiątym w tym roku wynikiem na świecie.

Szobuchowa nie czekała tak długo, by zaatakować. Liderką kobiet została na niespełna 10 km przed metą. Rezultatem 2:20.25 weszła do dziesiątki najlepszych wyników uzyskanych w historii. Lilia pobiła o 24 sekundy rekord Rosji kobiecego maratonu należący do Galiny Gogołomowoj ustanowiony również w Chicago

Etiopkę Astede Baysa wyprzedziła o ponad trzy minuty. Na siódmym miejscu sklasyfikowana została Amerykanka polskiego pochodzenia Magdalena Lewy-Boulet, urodzona w 1973 roku w Jastrzębiu Zdroju.

10. Mike Sayenko (USA) 2:14.27
..494 Błażej Szymkowiak 2:52.11 (czas netto)

9. Chaofeng Jia (Chiny) 2:30.35
10. Fiona Docherty (Nowa Zelandia) 2:32.

Koszyce (03.10.2010) 25 letni Kenijczyk wygrał 87 edycję maraton w Koszycach z wynikiem 2:08.33 pobił rekord trasy, oraz rekord życiowy o ponad dwie minuty ustanowiony w Padwie.
Wśród pań 28 letnia Etiopka z wynikiem 2:36.35, jej rekord życiowy jest 3 minuty lepszy uzyskany w Rzymie(7 msc). W najstarszym maratonie w Europie sklasyfikowano 745 zawodników.