Bułgaria, 13 lipca 2010, 09:05, 1600/99480
Mistrzostwa Europy w Biegach Górskich

LINK 1: GALERIA ZDJĘĆ - M.KONOWALSKA
LINK 2: ARCHIWUM: ZAGRANICA - BUłGARIA

Na zdjęciu: autor zdjęć - M.Konowalska

Dość nieoczekiwanym chłodem powitała Bułgaria reprezentantów Polski, którzy na imprezie zjawili się w przeddzień zawodów.. Jednak na drugi dzień poranek zaczął się upalnie jak przystało na południe Europy. Trasa nie była zbyt wymagająca, szczególnie krytykowali ją Włosi, ale wyniki Mistrzostw pokazały, że rywalizacja nie została wypaczona.

Już o godz. 8:00 wystartowały juniorki, a wśród nich mistrzyni Polski z Góry Św. Anny Martyna Adamczyk. Martyna dotychczas zaliczyła tylko jeden bieg górski – właśnie ten na Górze Św. Anny i nie miała żadnego międzynarodowego doświadczenia. Dowiedziała się od kierownika ekipy, że ma w miarę możliwości pilnować 10 miejsca, a po 5-6 minutach ewentualnie przyspieszyć, jeśli sił wystarczy. Na półmetku była 10, na początku zbiegu wyprzedziły ją 2 zawodniczki i na 12 miejscu dobiegła do mety, tuż przed Brytyjką Hannah Bateson, brązową medalistką mistrzostw Europy sprzed 3 lat. Zwyciężyła Rumunka Denisa Dragomir z 45-sekundową przewagą nad Turczynką Yagmur Tarhan. To był prawdziwy nokaut. Poza tym czas 18:28 jak na dystans 4,6 km szokujący. Triumfatorka specjalizuje się w biegach z przeszkodami, a jej rekord życiowy na 2000 m to 7:06.

Tylko w kategorii juniorów Polska miała pełny zespół. Filip Muszyński, który tydzień wcześniej zdobył brązowy medal mistrzostw Polski na 5000 m czuł się doskonale i zabrał się z prowadzącą piątką zawodników, w której było 3 Turków. Na początku zbiegu stanął niefortunnie na wystającym kamieniu i kontuzjowana zimą noga dała znać o sobie. Ból był taki, że uniemożliwił mu na chwilę zbieganie. Po chwili zebrał się w sobie i zaczął odrabiać straty. O miejscu w czołówce w tak szybkim biegu nie można było jednak marzyć i zajął 29 miejsce. Maciej Bierczak specjalizujący się w biegach górskich rozpoczął wolniej, był pod koniec pierwszej dwudziestki po pierwszym okrążeniu. Potem jednak przesuwał się do przodu i ostatecznie ukończył beg na 11 miejscu, najlepszym spośród polskich reprezentantów, choć jak sam o sobie mówi, nie potrafi jeszcze wystarczająco dobrze zbiegać.

Najmniej doświadczony spośród trójki juniorów Tomasz Grycko zajął 32 miejsce. Juniorzy zajęli 6 miejsce wśród 15 sklasyfikowanych reprezentacji, o 1 punkt za Czechami. Zwyciężyli Turcy, którzy zajęli 1, 2 i 8 miejsce, a 8 był zwycięzca mistrzostw Europy juniorów młodszych sprzed tygodnia Sonmez Dag. Mariola Konowalska (a właściwie Sojda) jeszcze na półmetku była w pod koniec 3 dziesiątki. Sił zabrakło na ostatnim zbiegu i ostatecznie dobiegła do mety na 33 miejscu. Dominika Wisniewska zachowała nieco więcej sił na końcówce i zajęła 38 miejsce.

Pasjonującą walkę o zwycięstwo stoczyły Francuzka Marie Laure Dumergues i Włoszka Antonella Confortola-Wyatt. Francuzka była 25 w zeszłorocznych mistrzostwach świata i 23 w mistrzostwach Europy. Confortola to srebrna medalistka mistrzostw świata z 2002 roku i brązowa mistrzostw Europy z 2003 roku. Od 3 lat rzadko widywało się ją na biegach górskich, bo skoncentrowała się na swoim macierzystym sporcie – narciarstwie biegowym. Na Olimpiadzie w Vancouver zajęła 16 miejsce w biegu na 30 km. W tym roku zwyciężyła w mistrzostwach Włoch i to raczej ją uważano za faworytkę. Na Francuzkę nie było jednak siły.

Ilustracje: Mariola Konowalska (2010)

Nie pomógł szaleńczy atak wicemistrzyni Europy i świata z ubiegłego roku Valentiny Belotti na ostatnim zbiegu. Wygrała pewnie Dumergues przed Belotti, a zmęczona Confortola dała się na końcówce wyprzedzić debiutującej w imprezie rangi mistrzowskiej Rosjance Jelenie Nagovicynej. Złoto w drużynie dla Włoch (najsłabsza z ekipy była 11), srebro dla Francuzek, brąz dla Rosjanek.

Dwaj polscy seniorzy obecni na Mistrzostwach zaczęli spokojnie. Na pierwszym okrążeniu Marcin Świerc był 35, a Wojciech Baczyński poza pięćdziesiątką. Potem było już tylko lepiej. Marcin systematycznie przesuwał się do przodu, a na ostatnim zbiegu dosłownie połykał rywali, w tej licznie 3 Czechów, co nas Polaków zawsze cieszy i ukończył bieg na 20 miejscu, najlepszym w swoim 4 starcie w mistrzostwach Europy. Debiutujący w imprezie tej rangi Wojtek Baczyński wykazał się dużą dojrzałością taktyczną i zajął 41 miejsce pokonując kilku znanych na arenie międzynarodowej zawodników. Zwyciężył po raz 4 z rzędu Turek Ahmet Arsłan.

Tylko przez jedną pętlę, a było ich 3 próbował dotrzymać mu kroku Włoch Martin Dematteis. Ci dwaj zawodnicy byli poza zasięgiem rywali. Pasjonującą walkę o 3 miejsce stoczyli pięciokrotny mistrz świata Marco De Gasperi i Francuz Julien Rancon. Rancon był lepszy na podbiegu, ale Marco tytuły mistrza świata zdobywał zawsze w biegach anglosaskich. Na ostatniej prostej, na płaskim 400-metrowym odcinku okazał się szybszy. 5 był brat bliźniak Martina Bernard Dematteis, 6 – Gabriele Abate - czterech Włochów w pierwszej szóstce i oczywiście złoto w drużynie. Srebro dla Francji, brąz dla Hiszpanii.