Zagranica, 30 czerwca 2010, 22:46, 1619/133585

LINK 1: STRONA MARATHON ST. PETERSBURG
LINK 2: ¬RÓDŁO DANYCH
LINK 3: ARCHIWUM: ZAGRANICA

ST. PETERSBURG (Relacja Tomek Wzięch)
W minion± niedzielę, w Rosyjskim Sankt Petersburgu odbył się bieg maratoński ERGO White Nights. Start i meta usytuowane były na historycznym i pięknym Placu Pałacowym przed budynkiem Pałacu Zimowego (Ermitażu). Na mecie sklasyfikowano 773 osoby (682 mężczyzn i 91 kobiet), w tym 13 osób z Polski.

Jedyna Polka w tym gronie, Aurelia Stołowska została sklasyfikowana na trzecim miejscu w swojej kategorii wiekowej.
Bieg, a w zasadzie jego ostatnie 10-15km odbywał się w trudnych warunkach atmosferycznych z uwagi na bardzo silny, porywisty przedni wiatr, który niektórych zawodników dosłownie zatrzymywał w miejscu.

..21 STOŁOWSKA Aurelia 3:43.12

DANIA (27 Czerwiec). Joanna Chmiel (KB Arturówek ŁódĽ) i Jarosław Janicki (Hermes Gryfino) zwyciężyli w Danii w biegu maratońskim po plaży na Półwyspie Jutlandzkim z miejscowo¶ci Vejers Strand do Hwide Sande. Jarosław Janicki, który tydzień temu wygrał bieg na 100km w Torhout (Belgia), dystans 42 km 195 m po piasku pokonał w 2 godziny i 49 minut 58 sekund.

Joanna Chmiel po raz trzeci z rzędu wygrała w Nord Sea Beach Marathon uzyskuj±c czas 3:02.40.

Włochy - Szwajcaria (13 Czerwiec, Relacja Andrzej Puchacz)
Daniel Wosik, reprezentant Montrail CW-X Team oraz klubu MUKSTHM Ostrowiec ¦więtokrzyski wystartował w biegu górskim typu Skyrace z doliny Val Malenco we Włoszech do doliny Val Poschiavo w Szwajcarii zajmuj±c wysokie trzecie miejsce.

Daniel od ubiegłego roku zacz±ł się specjalizować w skyrunningu, czyli w biegach wysokogórskich. S± to biegi na trasach przekraczaj±cych 2000 m n.p.m.,

W roku bież±cym warunki pogodowe były bardzo dobre. Po ¶niegu na przełęczach dało się biec, nie trzeba było wykopywać w nim tuneli, jak to się zdarzało w latach poprzednich. Faworytem biegu był Niemiec Helmut Schiessl, mistrz ¶wiata na długim dystansie, 2005, wicemistrz 2004, wicemistrz Europy, Grossglockner, 2005. Daniel na pocz±tku zaryzykował i pobiegł razem z Helmutem. Nie zdołał mu jednak dotrzymać kroku i w efekcie po 3 kilometrach spadł na 4 miejsce. Wyprzedzali go Włoch Jill Pintarelli i Szwajcar Andrea Bundi. Szwajcar zdecydowanie przeliczył się z siłami. Daniel dogonił go na 19 km. Na przeł±czy Passo di Campagneda. Prowadził zdecydowanie Schiessl, przed Pintarellim i Wosikiem. Zbieg nie wprowadził żadnych zmian w czołówce. W tej kolejno¶ci zawodnicy wbiegli na metę, choć warto wspomnieć, że najszybciej w dół zbiegał Daniel, o 38 sekund szybciej niż zwycięzca.