Garwolin, 20 czerwca 2010, 15:57, 1732/74605

LINK 3: WYNIKI BIEGU - OPEN
LINK 4: WYNIKI BIEGU - POWIAT
LINK 5: MAPA UCZESTNIKÓW BIEGU
LINK 6: ARCHIWUM: GARWOLIN

Na zdjęciu: w biegu wystartowało aż 106 kobiet - w takim towarzystwie biega się wyjątkowo miło :-) (zbiory własne)

AVON kontra przemoc - biegnij w Garwolinie - taką nazwę miał bieg na dystansie 10 km zorganizowany po raz pierwszy przez Stowarzyszenie KB Truchtacz.pl oraz Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie.

Debiut organizacyjny udał się doskonale, i nie przeszkodził w nim nawet deszcz, który lekko kropił przez cały czas trwania zawodów. Można nawet powiedzieć, że ta niewielka intensywność opadu wręcz pomagała na trasie zawodnikom :-)

Trzeba przyznać, że trasa była ciężka i od samego startu aż do mety obfitowała w długie, męczące podbiegi. Jak powiedział ktoś na mecie "Czy wszystkie biegi muszą być górskie?" :-) Całe szczęście trasa była poprowadzona na pętli (mniej więcej na agrafce), więc każdy pokonany podbieg bilansował się zbiegiem, i ostatecznie na mecie suma zbiegów równa była sumie podbiegów :-)

Jak na debiutującą imprezę o wysokim wpisowym (w dniu zawodów startowe wynosiło 50 pln) frekwencja była bardzo wysoka - bieg ukończyło 455 osób. W ramach wpisowego wszyscy uczestnicy otrzymali bardzo bogaty pakiet startowy (koszulka technologiczna, kosmetyki firmy AVON itd) a trzeba też koniecznie wspomnieć, że startowe w pierwszym terminie było dużo niższe (20 pln kobiety i 30 pln mężczyźni). 10 złotych z każdej opłaty zostało przeznaczone na fundusz kampanii społecznej "AVON kontra przemoc".

Ilustracje: Michał Walczewski (2010)

Na szczególną uwagę zasługuje niespotykanie wysoki odsetek startujących kobiet, których w gronie 455 finiszujących biegaczy było 106, co stanowi aż 21%. Tymczasem średnia krajowa oscyluje w granicach 10-15%. BRAWO PANIE !!!

Zwyciężył Joel Komen z Kenii (30:13), drugie miejsce zajął Michał Kaczmarek (30:37) a trzecie Igor Zaworonok z Białorusi (30:41). Zawodnicy z pierwszego i drugiego miejsca dzień wcześniej startowali na dystansie 5 km w warszawskim Biegu Ursynowa, w którym Michał zajął 4 miejsce (14:31), a Joel Komen 6 miejsce (14:37)

Wśród Pań ostra walka toczyła się do samego końca. Czołowe zawodniczki biegły większą część trasy razem i dopiero na ostatnim kilometrze rozstrzygnęły między sobą podium walcząc na długim finiszu. Pierwsze miejsce zajęła reprezentująca barwy Białorusi Volha Minina (34:56), sekundę za nią była na mecie ukrainka Olga Kotovska (34:57), a trzecie miejsce zajęła Anna Jakubczak (35:09). Czwarta zaś z czasem 35:30 była Alena Serdiuk.

Bieg zorganizowano przy okazji uroczystych obchodów Dni Garwolina, więc dla uczestników dostępnych było wiele dodatkowych atrakcji takich jak festyn, przemarsz kawalerii, wozów strażackich, starych motocykli itd. Na mecie czekały medale, posiłek i kibice...