Zagranica, 12 grudnia 2009, 08:37, 1533/61614
Biegiem przez Beirut, Sacramento, Macao...

LINK 1: SACRAMENTO MARATON
LINK 2: BEIRUT MARATON
LINK 3: ARCHIWUM: ZAGRANICA

Paul Tergat go¶ciem honorowym maratonu w Beirucie, w którym startowało o¶miu Polaków. Wioletta Kryza zajęła czwarte miejsce w Sacramento. Agnieszka Janasiak trzecia w Macao.

MEMPHIS (USA, 6 grudzień):
Kenijczyk Jyoncel Basweti wygrał St. Jude Memphis Marathon. W swoim szóstym starcie na dystansie maratonu uzyskał 2:16:21 bij±c rekord trasy. 19 sekund za nim przybiegł Ethiopczyk Teklu Tefera Deneke 2:16:40. W kategorii pań wygrała Kenijka Salome Kosgei (2:43:42). Zwycięzcy otrzymali po 5000 dolarów

Sacramento (USA, 6 grudzień): Wioletta Kryza była czwarta w California International Marathon w Sacramento. Triumfatorka z 2007 roku na pokonanie 42.195 metrów potrzebowała 2 godzin 40 minut i 49 sekund, do zwyciężczyni Busunesh Deba brakło jej ponad 8 minut. Sklasyfikowano 5844 zawodników w tym 2383 panie.

5. Denise Robson 2:43.31

Macau (6 grudzień): Agnieszka Janasiak (Olimpia Poznań - podopieczna Zbigniewa Nadolskiego) była trzecia w 28 edycji maratonu w Macao, w¶ród mężczyzn wygrał Ukrainiec Mykhaylo Iveruk.

3. Jusius Kibet Mebur (KEN) 2:17.58

Beirut (Liban, 6 grudzień): Ponad 30.000 zawodników uczestniczyło w biegach ulicznych w Libanie. W biegu głównym w stolicy maraton ukończyło 352 zawodników, w¶ród mężczyzn na dystansie 42km i 195 metrów zwycięsko wyszydł 20-letni Mohammed Temam dla którego był to rzeci start w tym roku. Temperatura w momencie startu wnosiła 13 stopni Celcjusza, a płaska trasa sprzyjała wynikom. Zmagania zawodników obserwował były rekordzista ¶wiata Paul Tergat.

¦miałowski Grzegorz 4:45:33

Honolulu (Hawaje 13 grudzień) Kiedy¶ największy maraton na ¶wiecie, obecnie startuje tam nieco ponad 20.000 zawodników, jest to jeden z nielicznych maratonów który od kilkunastu lat nie ma progresji wzrostu frekwencji. Być może wysokie wpisowe (nawet 230 dolarów) i drogie poł±czenie lotnicze (z Polski bilet ok 4000PLN) odstrasza potencjalnych chętnych.
W kolejnej edycji tego maratonu wygrał po raz drugi z rzędu Patrick Ivuti (Kenia) z wynikiem 2:12.14, oraz Svetłana Zakharowa (Rosja) 2:28.34 - Triumfatorzy otrzymali czek na 40.000 dolarów.
W maratonie sklasyfikowano 20321 zawodników w tym 9929 panie, warto dodać że największ± masówkę stanowili zawodnicy w przedziale powyżej siedmiu godzin - nieco ponad 4 tysi±ce.