Zagranica, 03 listopada 2009, 21:46, 1643/92403
Bartkiewicz
Biegiem przez Nowy Jork, Podgorice, Sofie...

LINK 1: STRONA INTERNETOWA BIEGU W NY
LINK 2: ARCHIWUM: ZAGRANICA

Nowy Jork Maraton ukończyło 43.250 osób i jest oficjalnie największym maraton w historii. Maraton w Podgoricy zakończył się aferą, gdyż 10 sekund zabrakło do bonusu 4000 euro za rekord trasy, a gps wskazał że trasa była o ok. 165 metrów dłuższa...

NOWY JORK (1 listopad) Maraton w Nowym Jorku po raz kolejny przeszedł do historii jako zdecydowanie największy maraton na świecie. Spośród 44 tys. osób ze 105 krajów, które w niedzielę wystartowały w 40. nowojorskim maratonie, do mety dobiegło 43 250. Żadnej innej w tym roku imprezy na świecie na dystansie 42 km 195 m nie ukończyło więcej zawodników. Dotychczasowym liderem pod tym względem był Londyn z liczbą 35 351, a tuż za nim Berlin - 35 031.

Po raz pierwszy w historii New York City Marathon przekroczona została na mecie granica 40 tys. Do tej pory rekordem było 38 tys. osób w roku 2007.

W tym roku w Polsce numerem jeden jest Poznań. Dziesiąty maraton ukończyło w październiku 4 007 zawodników.

- Z tą liczbą Poznań wejdzie do światowej sześćdziesiątki. W ubiegłorocznej klasyfikacji Poznań i Warszawa uplasowały się ex aequo na 78. pozycji z identyczną liczbą 2640 osób.

Dodam, sporządzenie światowej listy jest bardzo pracochłonne. - Nie wszyscy organizatorzy informują na swych stronach internetowych ilu zawodników ukończyło bieg. Zazwyczaj podają ilu zgłosiło się czy wystartowało. Najgorsza pod tym względem jest Japonia. Muszę wielokrotnie ponaglać i dopominać się o przesłanie danych.

Moim zdaniem Nowy Jork ma dużą szansę utrzymać pozycję lidera, ale - jak zaznaczam - trzeba poczekać do końca roku. Jest jeszcze bowiem kilka maratonów z dużą frekwencją. Jednak prymat Stanów Zjednoczonych jest wyraźny. W czołowej dziesiątce znajduje się obecnie sześć amerykańskich maratonów.

10. Los Angeles - 14 052

Etiopka Derartu Tulu i Amerykanin Meb Keflezighi zostali zwycięzcami 40. Nowojorskiego Maratonu. Bieg nie należy do płaskich, ale jest jednym z najbardziej kultowych maratonów na świecie. Sukces odnotował także Polak Arkadiusz Skrzypiński, zajmując trzecie miejsce w kategorii wózków.

37-letnia Derartu Tulu uzyskała czas 2:28.52, drugie miejsce zajęła Rosjanka Ludmiła Pietrowa, trzecie Francuzka Christelle Daunay. Dopiero na czwartym miejscu uplasowała się rekordzistka świata w maratonie (rekord wynosi 2:15.25) Brytyjka Paula Radcliffe. Ma na swoim koncie dwie wygrane w NYC.

Urodzony w Erytrei 34-letni reprezentant USA Meb Keflezighi został zwycięzcą wśród męzczyzn. Wicemistrz olimpijski z Ateny (2004) dystans 42 km 195 m pokonał w niedzielę w 2:09.15. Drugie miejsce zajął Kenijczyk Robert Kipkoech Cheruiyot, a trzecie Marokańczyk Jaouad Gharib.

Wyniki mężczyzn:
1. Meb Keflezighi (USA) 2:09.15 (130.000+40.000$)
2. Robert Kipkoech Cheruiyot (Kenia) 2:09.56 (65.000)
3. Jaouad Gharib (Maroko) 2:10.25 (40.000)
4. Ryan Hall (USA) 2:10.36 (25.000+25.000)
5. Abderrahime Bouramdane (Maroco) 2:12.14 (15.000)
6. Hendrick Ramaala (RPA) 2:12.31 (10.000)
7. Jorge Torres (USA) 2:13.00 (7.000+15.000)
8. Nick Arciniaga (USA) 2:13.46 (5.000+15.000)
9. Abdi Abdirahman (USA)2:14.00 (2.000+12.000)
10. Jason Lehmkuhle (USA)2:14.39 (1.000+10.000)

Wyniki kobiet:
1. Derartu Tulu (Etiopia) 2:28.52 (130.000)
2. Ludmila Petrova (Rosja) 2:29.00 (65.000)
3. Christelle Daunay (Francja) 2:29.16 (40.000)
4. Paula Radcliffe (Wielka Brytania) 2:29.27 (25.000)
5. Salina Kosgei (Kenia) 2:31.53 (15.000)
6. Magdalena Lewy Boulet (USA) 2:32.17 (10.000)
7. Buzunesh Deba (USA) 2:35.54 (7.000)
8. Serkalem Biset Abrha (USA) 2:37.20 (5.000)
9. Yuri Kano (Japonia) 2:39.05 (---za słaby czas)
10. Desiree Ficker 9USA) 2:39.30 (---)

PODGORICA (1 Listopad)
Wyjątkowo mocno obsadzony był tegoroczny maraton w Czarnogórze, zapewne czołowych zawodników przyciągnęły bonusy za rekord trasy, wszak za wygranie było po 3000 euro, ale za rekord trasy był bonus 4000 euro, natomiast rekord pań wyceniono na 3000 euro.

Dotychczasowy rekord wynosił: Petko Stefanov (Bułgaria) 2:11,46 i Svetlana Nurgalijeva (Rusja) 2:36,00

Dwie pierwsze panie pobiegły szybciej od poprzedniego rekordu, trasy, natomiast mężczyźnie zabrakło zaledwie 10 sekund. Po biegu doszło do małej afery gdzie kilku osobom gps wskazał pomiar 42,360 długości trasy czyli o 165 metrów więcej i gdyby nie ten fakt - to zapewne pierwszy mężczyzna rekord by pobił. Jednak nie uwzględniono protestu, chociaż w innym linku czytam że ma być jeszcze raz zmierzona trasa.

1. Safranov Dimitry (Rosja) 2:11:51 (3000euro)
2. Brighton Chipere (Zimbabwe) 2:13:18 (2000)
3. Prodius Roman (Mołdawia)2:14:57 (1000)
4. Fokoroli (Italija) 2:19:57 (700)
5. Darko Živanović (Srbija) 2:22:36 (600)

1. Jevtić Olivera (Serbia)2:31:18 (3000+3000euro)
2. Yadzhak Liliya (Rosja) 2:35:36 (2000)
3. Kozubovskaya Irina (Rosja)2:36:36 (1000)
4. Lucija Kamani (Bośnia i Hercegowina)2:37.49 (700)
5. Vunikurova (Rosja)2:38.44 (400)

SOFIA (25 październik)
W Stolicy Bułgarii odbył się 27th Sofia Marathon, triumfowali Khristo Stoyanov (1:26:10) and Milka Mikhaylova (1:39:22). Trasa ze względu na modernizacje dróg, została skrócona do 25.3km.