Włochy, 31 pazdziernika 2009, 12:37, 1696/99740
Polacy w Trofeo Vanoni

LINK 1: ARCHIWUM: ZAGRANICA - WłOCHY

25 paĽdziernika 2009 już po raz siódmy polscy biegacze górscy na zakończenie sezonu startowego wzięli udział w Trofeo Vanoni (Włochy), międzynarodowych zawodach, które odbywaj± się nieprzerwanie od 1958 roku w Morbegno, niewielkim, malowniczo położonym w alpejskiej dolinie miasteczku w północnej Lombardii.

Rozpocz±ł Marcin Durkalec, który w biegu juniorów młodszych nie miał godnych siebie rywali i zwyciężył z ogromn± przewag± uzyskuj±c na tej trasie czwarty czas w historii imprezy.

W rywalizacji kobiet Mariola Konowalska podobnie jak w roku ubiegłym zajęła trzecie miejsce, ale przez cały podbieg dzielnie dotrzymywała kroku srebrnej (po dyskwalifikacji mistrzyni) medalistce mistrzostw ¶wiata Marii Grazii Roberti. Nasza zawodniczka uzyskała czas o 22 sekund lepszy niż w roku ubiegłym. 16-letnia Natalia Kondys, jedyna juniorka młodsza w tym gronie zajęła miejsce 10 w kategorii open i trzecie kategorii do lat 23. Obserwuj±cy bieg włoscy trenerzy wróżyli udan± karierę zarówno jej, jak i Marcinowi Durkalcowi.

Biegacze w wieku od 18 lat wzwyż rywalizuj± w sztafecie 3 X 7,25 km. W roku bież±cym sklasyfikowanych zostało 128 sztafet, w tym 8 z zagranicy i 23 sztafety z klubu organizuj±cego zawody. Daniel Wosik, który po raz szósty startował w tej imprezie poprawił swój najlepszy czas o 25 sekund, a Marcin ¦wierc o 35 sekund. W efekcie polska sztafeta, w której składzie biegł jeszcze Miłosz Szcze¶niewski zajęła 4 miejsce, najlepsze w historii swoich startów. I jest to przykład, że nie zawsze miejsce czwarte to miejsce najgorsze.

Największ± niespodziank± było 18 miejsce reprezentacji Hiszpanii, która w biegu anglosaskim jest aktualnym wicemistrzem Europy.