Azja, 22 wrzesnia 2009, 10:49, 1504/40748
Piotr
Książkiewicz
Mityng w Szanghaju

LINK 1: ARCHIWUM: ZAGRANICA - AZJA

Świetne wyniki padły w wielu konkurencjach podczas niedzielnego mityngu lekkoatletycznego w Szanghaju.

Tyson Gay w biegu na 100m wygrał ustanawiając nowy rekod życiowy i jednocześnie bijąc własny rekord Stanów Zjednoczonych: 09.69 - pokonując jamajczyka Asafe Powella (09.85) oraz amerykanina Davisa Pattona (09.89 - PB) - niestety ze startu w Szanghaju zrezygnował rekordzista i mistrz świata Usain Bolt.

Jeszcze lepiej spisała się Carmelita Jeter na tym samym dystansie w biegu pań, wynik: 10.64 - jest to drugi wynik na listach wszechczasów! Drugie miejsce zajęła Veronica Campbell-Brown z czasem: 10.89.

Najwięcej emocji chinśkim kibicą dostarczył jednak powrót wspaniałego płotkarza Liu Xiang - mistrz olimpijski z Aten - nie wystartował w Pekinie z powodu kontuzji ścięgna Achillesa, teraz wrócił w wielkim stylu. Zajął drugie miejsce z czasem: 13.15 - przegrał tylko z Amerykaninem Terrencem Trammellem, ale oboje uzyskali ten sam czas i o kolejności zadecydował foto finish.

Wielkim wydażeniem był także rewanż "królowej tyczki" za porażkę podczas mistrzostw świata w Berlinie. Tym razem poszło jej zdecydowanie lepiej, uzyskała wynik: 4,85m i wygrała zawody przed dwoma polkami Anną Rogowską (4,60) i Moniką Pyrek (4,50). Po zwycięzkim skoku trzykrotnie atakowała rekord świata - jednak żadna z prób się nie powiodła.

W biegu kobiet na 400m przez płotki na podium stanęła nasza rodaczka Anna Jesień - zajęła 3-cią pozycję z czasem: 55.29 - przed nią linię mety przekroczyły: mistrzyni świata i olimpijska: jamajka Melaine Walker (54.68) oraz rumunka Angela Morosanu (55.11).

Bez niespodzianek skończył się bieg na 400m mężczyzn, zwyciężył mistrz świata LaShawn Merritt z czasem 45.28. Siódme miejsce zajął Marcin Marciniszyn (47.15 )

Na 800m wygrał kenijczyk Augustine Choge osiągając rezultat 01:45.10, przed mistrzem świata z Berlinu Mbulaeni Mulaudzi (01:45.68). Marcin Lewandowski był czwarty (01:46.12).

Na 1500m w biegu kobiet zwyciężyła Etiopka Gelete Burka - 4.02,15, a piąte miejsce zajęła Lidia Chojecka (4.05,81).

Na tym samym dystansie wśród mężczyzn zwyciężył marokańczyk Amine Laalou - 03:34.19, zaskoczył wszystkich swoim finiszem - w tym mistrza świata Yusuf Saad Kamel z Bahrajnu (3:34.94) - który za późno zaatakował...

Od przyszłego sezonu Shanghai Golden Grand Prix staną się częścią nowego IAAF Diamond League - który zastąpi Golden League.