Andrzej
Puchacz
Zakończenie sezonu polskich biegaczy górskich

LINK 1: ARCHIWUM: ZAGRANICA - WłOCHY

Tradycyjnie, udziałem w biegu Trofeo Vanoni, w liczącym 10 tysięcy mieszkańców miasteczku Morbegno w północnej Lombardii, we Włoszech polscy biegacze górscy zakończyli swój sezon.

Mężczyźni jak zwykle rywalizowali w biegu sztafetowym 3 X 7 km, na trasie o przewyższeniu + 500 m – 500 m. Reprezentacja Polski zajęła 5 miejsce, najlepsze w 7-letniej historii startów w tej imprezie, pokonując m.in. Wielką Brytanię i Słowenię.

Indywidualnie Daniel Wosik uzyskał 6 czas, a Marcin Świerc – 13. Lepszy wynik uzyskał tylko Henryk Szost w 2002 roku, który został sklasyfikowany na 2 pozycji. W sztafecie wystartowało 119 zespołów, w tym 22 reprezentujące klub organizatora. 53 kobiety rywalizowały na dystansie 5 km + 300 m – 300 m. Mariola Konowalska zajęła 3 miejsce, ustępując tylko dwóm reprezentantkom Włoch Cristinie Scolari i byłej mistrzyni Europy Marii Grazii Roberti.

Dzień przed zawodami odbyła się konferencja z udziałem przedstawicieli zarządu Światowego Związku Biegów Górskich WMRA, Włoskiej Federacji Lekkiej Atletyki FIDAL, Lombardzkiego Związku Lekkiej Atletyki oraz niżej podpisanego, na której zatwierdzono kandydaturę GP Valchiavenna jako organizatora przyszłorocznych mistrzostw świata w biegach górskich. Impreza ta, na trasie anglosaskiej ma się odbyć 5 września 2009 roku, w miejscowości Campodolcino, położonej zaledwie o 40 km na północ od Morbegno.