mesz

Dziesiąte miejsce Jarzyńskiej w Tilburgu

LINK 1: ŹRÓDŁO DANYCH
LINK 2: ARCHIWUM: ZAGRANICA - HOLANDIA

Etiopscy sportowcy wygrali w niedzielę biegi zaliczające się do IAAF Silver Label Road Races. W holenderskim Tilburgu połozonym na południu tego kraju mężczyźni rywalizowali na trasie 10 mil (Brabants Dagblad Ten Miles - około 16,6 km), zaś kobiety na klasycznym dystansie 10 km (Tilburg Ladies Run 10 km).

Na trasie 10 mil rywalizowała ze sobą grupa pięciu zawodników, którzy pokonali pierwsze trzy kilometry w czasie 8:30, a 5 km w 14:18. Na półmetku grupa zmalała do trzech biegaczy: Kenijczyka Wilsona Kipsanga i dwójki Etiopczyków: Abiyote Guta i Yigeze Zembaba. 10 km pokonali w szybkim tempie 28:35. Wkrótce Zembaba zwolnił I do końca losy wyścigu leżały w ręku Kipsanga i Guta. W ostatniej fazie wyścigu, dopingowany przez tysiące widzów zgromadzonych na trasie, niewielką przewagę osiągnął Abiyote Guta, o dwie sekundy wyprzedzając rywala: 46:02 do46:04. Trzeci na mecie Zembaba osiągnął czas 46:31.

Na trasie 10 km padał deszcz, gdy kobiety ruszyły do swojego wyścigu. Od początku spora grupa biegaczek, głównie pochodzących z Afryki, uformowała się na przedzie stawki. 5 km pokonały w czasie około 16:06, a wkrótce potem stało się jasne że walka o zwycięstwo rozegra się między dwiema etiopskimi zawodniczkami: Mestawat Tufą i drobną Bezunesh Bekele. Na trzecim miejscu biegła Węgierka Aniko Kalovics. Tufa – mocniejsza pod koniec biegu uzyskała 8 sekund przewagi i wygrała w czasie 31:48. Druga Bekele osiągnęła czas 31:56, zaś trzecia dobiegła Kalovics – 32:25. Dziesiąte miejsce osiągnęła Karolina Jarzyńska czasem 34:35.