Gdańsk, 25 sierpnia 2008, 09:28, 1536/63911Grzegorz Pawelec
Ratownicy z Jelitkowa najlepsi!

LINK 1: STRONA INTERNETOWA ORGANIZATORA
LINK 2: ARCHIWUM: GDAńSK

Na zdjęciu: Ratownicy w akcji (Tomasz Szamotulski)

Plaża w Brzeźnie gościła najlepszych ratowników Trójmiasta, którzy stanęli w szranki w XII Zawodach Drużyn Ratowniczych o Puchar Dyrektora MOSiR w Gdańsku. Chociaż w pierwotnym terminie 17 sierpnia nie udało się przeprowadzić zawodów ze względu na złe warunki atmosferyczne, to kilka dni później - w piątek 22 sierpnia - aura dopisała i impreza odbyła się bez przeszkód.

Do Brzeźna przybyło pięć drużyn męskich (z kąpielisk w Gdańsku-Brzeźnie, Stogach, Jelitkowie, Sobieszewie oraz z Gdyni. Po raz pierwszy wystartowały także dziewczęta. Swoje reprezentacje wystawiły kąpieliska z Gdańska oraz Sopotu.

Widzowie zgromadzeni na plaży oraz molo mieli okazję przyjrzeć się widowiskowym zawodom, które są organizowane dla turystów i mieszkańców Gdańska, ale także dla samych ratowników jako podziękowanie za ich codzienny trud dbania o bezpieczeństwo plażowiczów w czasie sezonu letniego.

Każdy z zespołów liczył trzech zawodników/zawodniczki. Dodatkowo w skład wszystkich drużyn wchodził pozorant - osoba, którą w wybranych konkurencjach ratownicy musieli bezpiecznie wyciągnąć z wody.

Ilustracje: Tomasz Szamotulski (2008)

Pierwszą konkurencją, do której przystąpili ratownicy był bieg połączony z pływaniem. Zawodnicy po starcie z plaży i przebiegnięciu 50. metrów musieli przepłynąć dystans 250 m, a ostatnim etapem konkurencji po wyjściu na brzeg był bieg na dystansie 50 m do mety. W tym trudnym wyścigu najlepiej zaprezentowała się ekipa z Jelitkowa (5 pkt. do klasyfikacji).

2 miejsce Gdynia - 4 pkt.
3 miejsce Sobieszewo - 3 pkt.
4 miejsce Brzeźno - 2 pkt.
5. Stogi - 1 pkt.

Wśród dziewcząt tryumfowały zawodniczki z Gdańska ? 2 pkt. Przedstawicielki Sopotu zdybyły 1 pkt.

Następnie ratownicy musieli wykazać się celnością w rzutach rzutką ratowniczą do celu. Zadaniem zawodników było precyzyjne trafienie rzutką w wyznaczone pole. Konkurencja ta symulowała sytuację, kiedy osobie tonącej należy rzucić rzutkę w celu doholowania jej do brzegu. Największą precyzją wykazali się zawodnicy ze Stogów (5 pkt.)

2 miejsce Brzeźno - 4 pkt.
4 miejsce Gdynia - 2 pkt.
5 miejsce Jelitkowo 1 pkt

Tym razem dziewczęta z Sopotu wygrały tą konkurencję i do dorobku sędziowie doliczyli im 2 pkt. Gdańsk zdobył 1 pkt.

W akcji ratowniczej z bojką ratownicy w łodzi mieli za zadanie popłynąć w kierunku osoby tonącej znajdującej się 100 m od brzegu. Przed dopłynięciem do niej jeden z ratowników wyskakiwał i z bojką asekuracyjną płynął do poszkodowanego, po czym musiał odholować go do łodzi, gdzie pozostali ratownicy wciągali go na pokład. Następnie łódź z poszkodowanym musiała jak najszybciej dopłynąć do brzegu. W tej konkurencji najszybsi byli ratownicy reprezentujący kąpielisko z Jelitkowa, którzy zdobyli w tej konkurencji 5 pkt.

2 miejsce Stogi - 4 pkt.
3 miejsce Brzeźno - 3 pkt.
5 miejsce Sobieszewo - 1 pkt

W tej konkurencji reprezentantki Gdańska (1 pkt.) ponownie musiały uznać wyższość koleżanek z Sopotu (2 pkt.)

W wyścigu łodzi wiosłowych startowały sztafety, w których każdy z zawodników miał do pokonania dystans 200 m. Najlepszymi wioślarzami okazali się reprezentanci Kąpieliska Jelitkowo (5 pkt.).

3 miejsce Stogi - 3 pkt.
4 miejsce Sobieszewo 2 pkt.
5 miejsce Gdynia 1 pkt

W kategorii dziewcząt najszybciej wiosłowały Sopocianki (2 pkt.) Zaraz za nimi finiszowały ratowniczki z Gdańska 1 pkt.

Piątą konkurencją była akcja ratownicza z kołowrotkiem. Wymagała ona zdecydowanego współdziałania zespołowego. Jeden z ratowników miał za zadanie dopłynąć z bojką asekuracyjną do tonącego. Po dopłynięciu do poszkodowanego, dwaj ratownicy pozostający na brzegu musieli jak najszybciej wyciągnąć ratownika z poszkodowanym na brzeg.Tutaj ponownie najlepsza okazała się ekipa z Jelitkowa (5 pkt.).

3 miejsce Gdynia - 3 pkt.

Również w tej rywalizacji lepsze okazały się Sopocianki i za szybsze wydobycie pozoranta zdobyły 2 pkt. Gdańsk 1 pkt.

Ostatnią konkurencją był wyścig zwany "zdobywcy molo". W rywalizacji brali udział wszyscy zawodnicy poszczególnych drużyn, z wyjątkiem pozorantów. Ich zadaniem było jak najszybsze opłynięcie gdańskiego molo i pokonanie dystansu 300 m. Do klasyfikacji liczył się łączny czas zawodników poszczególnych zespołów. Zdobywcami molo okazali się ratownicy z Gdyni uzyskując 5 pkt. do klasyfikacji.

2 miejsce Jelitkowo - 4 pkt.
4 miejsce Stogi - 2 pkt.
5 miejsce Brzeźno - 1 pkt

Gdańszczanki w końcu odgryzły się rywalkom i opłynęły molo w szybszym czasie, co dało i dodatkowe 2 pkt łącznie 8 pkt. Mimo to, przegrały ostateczną rywalizację z ekipą z Sopotu (10 pkt.)

W klasyfikacja generalnej mężczyzn zdecydowanie zwyciężyła reprezentacja kąpieliska z Jelitkowa zdobywając 25 pkt. Jej łupem padły aż 4 konkurencje. Nad drugą w kolejności ekipą ze Stogów miała przewagę aż 6 pkt. Stogowcy, choć wygrali tylko jedną konkurencję, w pozostałych punktowali dobrze i zdobyli łącznie 19 pkt. Trzecie miejsce z dorobkiem 17 pkt. Zajęli ratownicy z Gdyni. Tuż za nimi, ze stratą jednego punktu, zawody ukończyła reprezentacja z Brzeźna (16 pkt.) Sobieszewo z dorobkiem 13 oczek zajęło 5 miejsce.

Najlepsi ratownicy i ratowniczki oprócz okazałego pucharu Dyrektora MOSiR w Gdańsku otrzymali pamiątkowe medale. MOSiR ufundował dla nich także odtwarzacze mp4, torby sportowe Adidas oraz wejściówki do klubu U7. Drugie miejsce również uhonorowano medalami i dołożono do nich torby Adidas oraz wejściówki do U7. Nagrodami za zajęcie trzeciego miejsca były torby Adidas.