Słowenia, 08 sierpnia 2008, 07:30, 1631/84551Ryszard Nowak

LINK 1: WYNIKI MARATONU - INDYWIDUALNIE
LINK 2: WYNIKI MARATONU - DRUŻYNOWO
LINK 3: ARCHIWUM: ZAGRANICA - SłOWENIA

Na zdjęciu: Nasz złoty medalista - Antoni Cichończuk (Ryszard Nowak)

W dniach 23 lipca–3 sierpnia w stolicy Słowenii, Ljubljanie odbyły się XVI Mistrzostwa Europy w Lekkiejatletyce Werteranów (zawodników powyżej 35 roku życia)

W gronie 3693 zawodników z 41 krajów wzięła udział 81 osobowa reprezentacja Polski (10 kobiet oraz 71 mężczyzn), która zdobyła 47 medali (11 złotych, 17 srebrnych oraz 19 brązowych)

Tradycyjnie w ostatnim dniu imprezy rozegrano maraton. Na szczególną uwagę zasługują rezultat Antoniego Cichończuka, kat M55. Zawodnik ten w roku ubiegłym zdobył mistrzostwo świata a na zawodach w Slovenii Mistrozstwo Europy. Uzyskany wynik, 2:41:57 jest nowym rekordem Polski w kategorii M55. Wielkim przeżyciem był sam moment dekoracji. Odegrano Polski Hymn Narodowy. Była radość i łzy wzruszenia.

Wyniki pierwszej trójki:
1./12.55234 Cichonczuk, Antoni 1949 Poland 2:41:57
2./13.55255 Radaev, Vladimir 1951 Russia 2:43:21
3./28.55077 Dupoirieux, Denis 1952 France 2:55:27

Warto zauważyć że Antoni Cichończuk Radaeva w ostanich latach pokonał już po raz trzeci. Ostatnio na Mistrzostwach Świata w 2007 roku w Riccione-Włochy. Tam Pan Antoni uzyskał czas 2:43:38

Ilustracje: no-el (2008)

Również dużym sukcesem był wynik drużynowy w tej kategorii wiekowej. Drużyna w składzie:

55234 Cichonczuk, Antoni 1949 2:41:57
55235 Dziekonski, Tadeusz 1950 3:13:45
55242 Lunski, Zbigniew 1952 3:16:18

Łączny czas uzyskany przez polski team 9:12:00 dał Polakom srebrny medal. Do szczęścia zabrakło 35s. Złoto przypadło drużynie z Rosji w składzie:

55255 Radaev, Vladimir 1951 2:43:21
60251 Krasnov, Valery 1945 3:07:40
60250 Gavrilov, Alexey 1948 3:20:24

Ich łączny czas to 9:11:25. Należy zaznaczyć że w maratonie brali udział również inni zawodnicy z Polski. Sławomir Pieczurkowski w kat M45 zdobył srebrny medal wynikiem 2:36:51.

50312 Siemaszko, Zbigniew 1958 3:16:27

z łącznym czasem 8:35:09 zajeła czwarte miejsce w swojej kategorii.

Trasa maratonu była pofałdowana i przez to selektywna. Podczas biegu panowała piękna słoneczna pogoda oraz dosyć wysoka temperatura. Nie przeszkoziło to na osiąganie znakomitych wyników w poszczególnych kategoriach. W kategorii OPEN wygrał .Georg Ruess z Austrii wynikiem 2:31:42, kat./M40

Komentarze czytelników - 13podyskutuj o tym

Autor: Piotr 63, 2008-08-01, 23:05 napisał/-a:
...zapewne Więciorowska. Razem startowalismy w MS w biegach gorskich na Alasce w 2003 r. ( nie mogę cos wpisywac liter z kreskami lub kropkami lub ogonkami, cos zle nadusilem na klawiaturze ).

Stepokura-na

Autor: stepokura[nazwisko zlat60, 2008-08-02, 08:49 napisał/-a:
Przepraszam ; Wieciorkowska, ale medal zostaje medalem i to ierwszym złotym na tych mistrzostwach

Autor: runner57, 2008-08-03, 23:02 napisał/-a:
Nasz drogi Antoś-cyborg biegowy ponownie "schłostał" swoich konkurentów i zdobył w kategorii M55 wynikim 2:41:57 Mistrzostwo Europy. Były łzy wzruszenia i niekończąca się radość. Swojego konkurenta rosjanina Radujewa pokonał ponownie, tym razem o około półtorej minuty. Oprócz konkurentów przeciwnikiem Antka była upalna pogoda. Drużynowo Polacy zajęli drugi miejsce i wywalczyli srebrny medal. Do złota zabrakło 35 sekund. Czapki z głów.

Autor: stepokura[nazwisko zlat60, 2008-08-04, 16:24 napisał/-a:

Szanowny Panie Ryszardzie.
W swojej skromnosci zapomniał Pan dodac swój udział, tych sukcesach jako sponsora fundującego mu mozliwosc startu w tych Mistrzostwach.
W uzupełnieniu tylko dodam po rozmowie telefonicznej, ze trzeci był maratończyk francuski Dupolinex wynikiem 2:55,27,co tez swiadczy o trudnosci tej trasy i panujących tam warunkach pogodowych,[Antek prowadził od 6 km], oraz fakt pokonania wielu młodszych od niego zawodników i zdobycia dwóch medali w maratonie [złoty-indywidualnie i srebrny drużynowo],jako jedyny z polskich maratonczyków startujacych w Lublanie.Teraz zobaczymy ,jak Antek wypadnie w następnych startach w tym Szwecji poraz w Nowym Jorku, gdyz wreszcie nadszedł czas by mógł reprezentowac Polske w imprezach weteranskich miedzynarodowych.[może w Trójmiescie znajdzie sie sponsor ktory chciałby się zangazowac w umozliwienie takich startow temu 57 letniemiu biegaczowi, mistrzowi świata w maratonie i podwójnemu mistrzowi Europy na 10.0 km. i w maratonie, oraz 24 krotnemu Mistrzowi Polski w swojej kategorii, w biegach ulicznych, w hali i na biezni.
Zreszta wszyscy startujacy weterani znaja sukcesy tego nietypowego biegacza weterana.]

platat

Autor: platat, 2008-08-04, 17:02 napisał/-a:

Antoniemu należą się brawa i gratulacje! To kolejny Jego wielki sukces. Zwracam uwagę, że w przyszłym roku rozpoczyna rywalizację w kat. M60 (ur. 2.11.1949r) a osiągane czasy w biegach porównywalne są z wynikami czołowych biegaczy M40 i M45.

Arti

Autor: Arti, 2008-08-04, 18:38 napisał/-a:
Wyrazy największego szacunku. Niesamowity talent, doskonały organizm i z pewnością mądrość w treningu.

Autor: stepokura[nazwisko zlat60, 2008-08-04, 19:23 napisał/-a:

I słowo stało się ciałem weteranka Zosia Wieciorkowska była zawodniczka-AZS-u Olsztyn obecnie zamieszkująca w Stanach Zjednoczonych zdobyła trzeci złoty medal ustanawiajac przy okazji treci rekord Polski w kategorii [W-45] tym razem o ca (1.0 minute tak), dotychczasowy rekord Polski weteranek,na 2.000m p/przeszk. zas startujący na 800m Kociszewski zdobył złoty medal dla barw polskich. Do tego Dryps byl drugi na 800m w kat.[M-50], a doliczajac medale, zdobyte przez Panią Rosinskią w kat.[W-70] na 5.000m,oraz maratonie polska ekipa jesli chodzi o reprezentujacą ją grupe biegaczek i biegaczy weteranów mimo ilosciowo skromnej iloscireprezentantów, dzięki jakosci zdobytych medali wypadła całkiem imponująco, a najwartosciowsze rekordy to wyniki uzyskane prze Zosie Wieciorkowską i kolejny rekord Polski w maratonie Antoniego Cichończuka.

Autor: runner57, 2008-08-04, 20:51 napisał/-a:
Panie Andrzeju, wspierałem go i wspierał będe. Jest tego wart. Co prawda obok cudownych przeżyć dostacza niektórym stresów ale tym drugim kupimy Nerwosol i niech trenują bo jak w młodości Antka nie mogą dogonić to już pewnie nie dogonią. W sumie trochę im się nie dziwie bo jak ja bym miał 25 lat i Antoś mi "dowalił" godzinę w maratonie to pewnie też by mi gula poszła do gardła,...

pagand

Autor: pagand, 2008-08-08, 08:04 napisał/-a:
Wielkie gratulacje! Nie pozostaje nic innego jak życzyć utrzymania formy i zachowania zdrowia do kolejnej mistrzowskiej imprezy.
A swoją drogą... taka impreza w środku lata...