Gdańsk, 04 sierpnia 2008, 12:24, 1523/95187Grzegorz Pawelec
Puchar Polski Skuterów Wodnych

LINK 1: STRONA INTERNETOWA MOSIR GDAŃSK
LINK 2: ARCHIWUM: GDAńSK

Ryk silników, fontanny wody i rozbijane przez mknące z dużymi prędkościami skutery fale przyciągnęły do Brzeźna rzesze widzów, którzy podziwiali zmagania najlepszych polskich zawodników startujących w Pucharze Polski Skuterów Wodnych. Impreza tak wysokiej rangi rozgrywana w dniach 2-3 sierpnia na wodach Zatoki Gdańskiej tuż przy molo w Brzeźnie gościła w Gdańsku po raz drugi.

Organizatorem zawodów był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku, Pomorski Okręgowy Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego, Plum Polska, Car&Jet Racing Team. Molo w Brzeźnie było idealnym miejscem do śledzenia niezwykle widowiskowej i emocjonującej rywalizacji. Kibiców nie odstraszał nawet przelotny deszcz, który zawitał nad akwenem zawodów podczas pierwszego dnia.

W sobotę rozegrana została pierwsza runda pucharowych wyścigów. Zawodnicy mieli do pokonania wytyczoną kolorowymi bojami, urozmaiconą slalomami i ostrymi nawrotami trasę, na której dochodziło do wielu zaciętych pojedynków. W klasie JET 800 ? skutery, które zawodnicy pilotują na stojąco ? pierwszy bieg wygrał Tomasz Nowak uzyskując 25 pkt. Jako kolejny ukończył Artur Jabłoński (20 pkt.). Trzeci na mecie był Przemysław Bielawski.

Ilustracje: MOSiR Gdańsk (2008)

Rywalizację tych samych zawodników obserwowaliśmy w klasie JET 80 SS (skutery po modyfikacjach). Tu również zwyciężył Tomasz Nowak (25 pkt.). Jako drugi linię mety minął ponownie Artur Jabłoński (20 pkt.) Przemysław Bielawski ukończył jako trzeci (16 pkt.). Klasa RS 1200 to maszyny pilotowane na siedząco. Zwyciężył w niej Jarosław Sobczak (25 pkt.) Drugi w kolejności był Andrzej Wiśniewski (20 pkt.)

Tuż za nim metę przekroczył 16-letni Mateusz Stańczyk (16 pkt.). Dla Mateusza był to pierwszy start w gronie zawodowców, jak się później okaże wyśmienity. W klasie RSS 1200, w której zawodnicy startują na maszynach poddanych licznym przeróbkom, a moce uzyskiwane przez silniki osiągają blisko 300 KM, tryumfował wicemistrz świata Robert Gładecki (25 pkt.). Drugie miejsce zajął Jarosław Sobczak (20 pkt.). Trzecie miejsce padło łupem Dariusza Gryta (16 pkt.). Pierwszy dzień zawodów zakończył się efektowną paradą skuterów na Motławie.

Drugiemu dniu zawodów towarzyszyło zmienne zachmurzenie. Obyło się jednak bez deszczu i było momentami słonecznie, więc warunki do rozegrania biegów II i III był bardzo dobre.