Puchacz
Mistrzostwa Europy w Biegach Górskich

LINK 1: ARCHIWUM: ZAGRANICA - NIEMCY

Na zdjęciu: Panorama miasta Zell am Harmersbach

Mistrzostwa Europy w Biegach Górskich, 14.07.2008. 227 zawodników z 25 krajów wystartowało w mistrzostwach świata w biegach górskich, które odbyły się w Zell am Harmersbach, w Szwarcwaldzie, w Niemczech.

Organizatorzy stanęli na wysokości zadania i przeprowadzili imprezę, która mogłaby uchodzić za wzorcową. Rywalizowano na pętli długości 4,1 km z 550-metrowym dobiegiem, a trasa, która była całkowicie pozbawiona niebezpiecznych elementów typu wystające kamienie, czy korzenie mogła wydawać się niezbyt trudną. Było to jednak złudzenie, gdyż trzy podbiegi i zbiegi na każdej pętli oraz dobieg do trasy o nachyleniu ponad 16 % bardzo dawały się we znaki uczestnikom. Do tego doszła pogoda - duchota i skoki ciśnienia.

Jedyna polska juniorka Natalia Strzelecka rozpoczęła ostrożnie w drugiej grupie zawodniczek, ale stopniowo przesuwała się do przodu. Na 500 metrów przed metą była jeszcze siódma, ale na ostatnim podbiegu do mety finiszowała szybciej niż przeciwniczki i ostatecznie dobiegła do mety na czwartym miejscu o 8 sekund za trzecią na mecie Rosjanką Prorokovą. Przez większą część dystansu prowadziły 3 Turczynki. Zabrakło im jednak sił na ostatnim kilometrze i ostatecznie złoty medal przypadł Rosjankom.

Polki do zdobycia brązowego medalu w drużynie musiałyby mieć jeszcze zawodniczkę, która zajęłaby minimum 12 miejsce. Zawodniczka, która mogłaby tego dokonać została w kraju, gdyż trener obawiał się ją wystawić do trudnego startu na 2 tygodnie przed Olimpiadą Młodzieży.

W kategorii juniorów zachęcony udanym startem koleżanki Miłosz Szcześniewski przez pierwszą część dystansu biegł na 6 miejscu. Ostatecznie tempo okazało się zbyt duże i na drugiej pętli spadł na 19 miejsce. Drugi z juniorów Łukasz Bura, który wystartował jak się potem okazało z anginą, ukończył bieg na 37 miejscu i na mecie musiał skorzystać z pomocy lekarza. Tureccy juniorzy rozpoczęli podobnie jak ich koleżanki, ale z lepszym skutkiem, gdyż trzech z nich dobiegło do mety na medalowych pozycjach, a czwarty zajął miejsce piąte.

W kategorii seniorek debiutująca w imprezie rangi mistrzowskiej Mariola Konowalska przez większą część dystansu biegła na 10-12 miejscu. W drugiej połowie dystansu zaczęło jej jednak brakować sił i na niecałe 100 metrów przed metą na stromym podbiegu, który bardziej zasługiwał na miano ściany mięśnie całkowicie odmówiły posłuszeństwa i do mety dotarła na noszach obsługi medycznej. Druga z polskich reprezentantek Irena Pakosz zajęła 39 miejsce co należy uznać za przyzwoity wynik. Włoszka Elisa Desco Udowodniła, że do trzech razy sztuka. Jako juniorka w 2001 roku przegrała brązowy medal mistrzostw świata o 4 sekundy z Polką Agnieszką Stafą, a w roku ubiegłym już jako seniorka przegrała również brązowy medal o 6 sekund z Amerykanką Haefeli. Tym razem olśniła wszystkich nie tylko urodą, ale i sportową formą, pewnie i zasłużenie zdobywając tytuł mistrzyni Europy. 6 seniorek, w tej liczbie brązowa medalistka mistrzostw Europy sprzed 2 lat Włoszka Vittoria Salvini oraz czołowa czeska biegaczka Petra Matyasova biegu nie ukończyło.

Wśród seniorów najlepszym z Polaków okazał się Marcin Świerc, który dotychczas preferował biegi alpejskie i nie czuł się zbyt dobrze na zbiegach. Tym razem, po otrzymaniu powołania zwrócił specjalną uwagę na ten element w przygotowaniach i jego 22 miejsce (w zestawieniu z 44 w roku ubiegłym) należy uznać za duży sukces. Daniel Wosik, który od 2003 roku nie przegrał z żadnym Polakiem na mistrzostwach Europy i świata wyraźnie nie miał swojego dnia. Zajął miejsce 44, a przyczyną jak sam stwierdził był błąd w przygotowaniu. Trzeci z Polaków – Piotr Łupieżowiec przez 12 km biegł około 60 miejsca, co było rewelacyjnym wynikiem jak na jego możliwości. Na około 800 m przed metą zupełnie nieoczekiwanie zemdlał, a przyczyną jak się okazało była hipoglikemia, gdyż organizm zawodnika ma problemy z magazynowaniem glikogenu co na dobrą sprawę uniemożliwia mu podejmowanie długotrwałego intensywnego wysiłku, a takim był niewątpliwie start w tym biegu.

W walce o zwycięstwo liczyło się 2 zawodników. Do półmetka trasy prowadził Włoch Bernard Dematteis, potem jednak na prowadzenie wyszedł aktualny mistrz Europy Turek Ahmet Arslan, który udowodnił, że w biegu anglosaskim prezentuje równie wysoką klasę co w biegu alpejskim i dobiegł do mety niezagrożony.

5-krotny mistrz świata Marco De Gasperi zajął miejsce trzecie. Turcy mieli rzetelną ochotę dobrać się do skóry niepokonanym na mistrzostwach Europy od 1996 roku Włochom, sam Arslan to jednak za mało, bo Włosi zajęli miejsca 2, 3, 6 i 7, a Turcy 1, 14, 17 i 25. Tyle samo punków co Turcy zdobyli również Hiszpanie i Francuzi, a o kolejności zdecydowało miejsce trzeciego zawodnika.

W efekcie srebrny medal zdobyła Hiszpania, brązowy – Francja, a Turkom przypadło czwarte miejsce. 7 seniorów biegu nie ukończyło, w tej liczbie doświadczony Hiszpan Jose Luis Capitan, 17 na mistrzostwach Europy w roku ubiegłym. Łącznie biegów nie ukończyło 13 osób, co jest rekordem w mistrzostwach Europy w biegach górskich, a wiele innych uczestników miało poważne problemy na trasie i na mecie.